NFT Coingecko’nun Raporu: 2022’de NFT’ler Ne Kadar Popüler?

0

NFT‘ler 2022’de gündem de olan kelimeden daha fazlasıydı. Ünlüler, sanatçılar ve spor yıldızları trend olan pastadan kendi payını almak için koşturdu. Ağustos 2021 itibariyle, NFT’lerin ticaret hacmi 50 milyar doların üzerine çıktı. Yine de çoğu kişi dijital sanatın büyümesinin kısa ömürlü olacağını varsayıyordu. Ancak, durum bundan çok uzaktı. NFT’ler hala dünyamızın bir parçasıdır ve uzun vadede öyle kalacak gibi gözüküyor.

Bununla birlikte, birçok insan NFT’ler hakkında karışık duygulara sahiptir. Kripto bilgi platformu olan CoinGecko, geçtiğimiz günlerde Mart ayında yayınladığı NFT’ler hakkında bir anket raporu gerçekleştirdi. Twitter’da yürütülen NFT CoinGecko’nun Raporu, NFT sahiplerinin demografisini ve davranışlarını inceledi. Ayrıca NFT’ler hakkındaki motivasyonlarına, eğilimlerine, ilgi alanlarına, bilgilerine ve algılarına da baktı.

Bu nedenle, bu yazıda size NFT CoinGecko’nun Raporunun bir özetini vereceğiz:

Katılımcının Demoğrafisi

Ankete yaklaşık 871 kişi yanıt verdi:

  • %72’si NFT sahibidir.
  • Bu insanların yarısından fazlasının beşten fazla NFT’si var. Twitter anketi, 18-30 ile 30-50 arasında olan katılımcıları içeriyordu.
  • APAC (Asya-Pasifik) bölgesinden katılımcılar ankete %38,8 ile öncülük etti.
  • Tayland, Malezya ve Filipinler, NFT’nin benimsenmesinde en yüksek sırada yer alıyor.
  • Ankete katılanların %31,7’si Avrupa’dan geldi.
  • % 18,3’ü Güney Amerika’dan geldi.
  • %11 Afrika’dan geldi

Yanıt Verenlerin Çoğu NFT Gazileriydi

Ankete katılanların büyük kısmı kıdemli kripto katılımcılarıydı. Bu insan kategorisi anketin %40’ını oluşturuyordu. Bazıları, NFT çılgınlığı başlamadan bir yıldan fazla bir süredir kripto dünyasındaydı. Bununla birlikte, NFT‘lerin şüphesiz onlara manyetik bir hisleri vardır. Bu nedenle çoğu insan, NFT‘ler nedeniyle sektöre birçok kripto aceminin girdiğine inanıyor. Ancak CoinGecko’nun araştırması bu tür fikirleri çürütüyor gibi görünüyor. 

Ankete katılanların yaklaşık %88’i NFT’ler nedeniyle kriptoya girmedi. Ayrıca ankete katılanların yarısı Degen olduğunu iddia etmiştir. Bazıları ilk NFT‘lerini 2021 yazından önce aldıklarını kaydetti. Ayrıca, yaklaşık %26,9’u ilk NFT‘sini son 6-12 ay içinde alırken, %16,3’ü son 3-6 ay içinde aldı. Ek olarak, yaklaşık %16,4’ü yalnızca ilk NFT’lerini önceki üç ay içinde satın aldı.

Ayrıca, NFT’lerin çoğu ikincil piyasa alımları (%36.9) veya doğrudan para basma (%36.5) yoluyla ediniliyor. Edinmelerin büyük bir yüzdesi pasif olmaktan çok aktif görünüyor. Aktif, insanların NFT’lerini airdrop veya hediye edilmek yerine satın aldıkları anlamına gelir. NFT satın alanlar anketin %36,9’unu oluştururken, darp edenler yaklaşık %36.5’ini oluşturdu.

En Popüler NFT Türleri Nedir?

NFT‘lerin kullanım durumları birkaç endüstriyi kapsar. Bir NFT, memler veya paltolar, sanal arazi, evcil hayvanlar vb. oyun içi öğeler dahil olmak üzere herhangi bir dijital varlık olabilir. NFT’ler, gayrimenkul gibi somut bir metanın dijital kaydı olarak da kullanılabilir. Geniş kullanım alanları, onları herhangi bir sektör için mükemmel bir uyum haline getirir. Ancak CoinGecko’nun araştırmasına göre oyun dünyası ve Metaverse daha fazla NFT etkileşimine sahip.

NFT sahipliği metaverse/oyun türü NFT’lerde yoğunlaşmıştır. Bu, anketin yaklaşık %35.8’ini kapladı. Profil resimleri gibi diğer NFT kullanım durumları %27.4 arttı. Ek olarak, birçok katılımcı NFT’leri sanat olarak kullandığını kabul etti. Bu anketin yüzde 25,3’ünü aldı.

Ayrıca anket, oyun NFT‘lerinin Asya’da bir hit olduğunu kanıtladı. Pandemiden bu yana, oyun projeleri Asya bölgesindeki insanlar için en büyük gelir kaynaklarından biri olarak ortaya çıktı. Dolayısıyla uzmanlar, NFT’lerin bu sektörde Asyalı kullanıcılar arasında başarılı olacağını tahmin ediyordu.

Metaverse şu an ne kadar popüler?

Metaverse, 2021’de ilgi çeken başka bir blok zinciri tabanlı endüstriydi. Bu nedenle CoinGecko, katılımcılar arasında metaverse’ın popülaritesini inceledi ve sonuç ilgi çekiciydi. Katılımcıların yaklaşık yarısı daha önce bir metaverse projesinde yer almıştı. Ayrıca, bunların sadece %20’si düzenli olarak kabul edilir. Ayrıca, katılımcıların yaklaşık %30,5’i sanal evren arazileri veya eşyaları satın aldıklarını söyledi.

Anketten elde edilen sonuçlar, GameFi ve Metaverse NFT’leri/projeleri arasında tekrarlanan geçişi vurguladı. GameFi projeleri ve Metaverse, sık sık farklı özellikler oluşuyor gibi gözüküyor. Metaverse’in önümüzdeki iki yıl içinde 800 milyar dolar değerinde olması bekleniyor ve oyunlar, başta kripto meraklıları olmak üzere çoğu insan için NFT’ler en olası giriş noktası olabilir.

Katılımcını Motivasyonu ve Portföyü

Blockchain kullanıcıları genellikle faaliyetlerinin arkasında bir motivasyona sahiptir. Dolayısıyla CoinGecko’nun anketi, katılanların yaklaşık %42,2’sinin “düşük fiyattan alıp yüksekten satmak” için NFT satın aldığını gösterdi. Diğer katılımcılar NFT’leri kendi kullanımları ve ‘HODL’ için satın aldı. Bu, ankete katılanların yaklaşık %50’sini oluşturuyordu. Ankete katılanların yaklaşık %6,8’i çeşitli nedenlerle NFT satın aldıklarını söyledi. 

Ankete katılanların yaklaşık %50,2’si halihazırda NFT satma konusunda deneyimlerinin olduğunu belirtirken, %43.3’ü NFT’lerden kar elde ettiğini söyledi. HODLer’lar, NFT’lerden, hiç ilgi duymadan seçime göre kâr elde etmeye çalışanlar, toplam nüfusun %23’ünü oluşturuyor.

Şaşırtıcı bir şekilde, NFT’ler şöhretlerine rağmen, katılımcı portföylerinin bir kısmını oluşturdular. Örneğin, CoinGecko’ya yanıt verenlerin yaklaşık yüzde 70’i, NFT’lerin kripto varlıklarının yüzde 0-25’ini oluşturduğunu belirtti.

Ve Sonuçlar

CoinGecko’nun bu raporu, herkese NFT’lerin mevcut durumu hakkında büyük bir ipucu verdi. Pek çok kripto meraklısı, onları sahip olmak için sağlıklı bir varlık olarak gördükleri için hala NFT’lerle ilgileniyor. Son olarak, CoinGecko tarafından bildirildiği üzere Gaming ve Metaverse alanları en fazla NFT kullanıcısına sahip. Yani bu istatistik ekstra bir göz atmaya değer olabilir.

Kaynak: Altcoinbuzz

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?