2022’de Web 3.0, GameFi ve Metaverse. Blockchain Uzmanlarından Tahminler

0

Yakın zamanda Cryptovo , Hans Koning (Başkan DigiByte kurucu ortağı), OJ Jordan (Crypto Corner sahibi), Sergei Simanovskiy (Citizen Cosmos), Alexandra Demidova (Bit Media Kreatif Direktörü) dahil olmak üzere çeşitli kripto uzmanlarıyla birlikte gerçekleşen yuvarlak masa toplantısına ev sahipliği yaptı. Nikolai Shkilev (Zelwyn Ecosystem CEO), Mary Camacho (Holochain İcra Direktörü) ve Paul Moukhine (BDC Consulting CBDO). Toplantı, GameFi, Metaverse ve Web 3.0 dahil olmak üzere çeşitli merkeziyetsiz teknolojiler hakkında zenginleştirici bir tartışmaydı. Görüşme genellikle tahminler etrafında şekillendi ve uzmanlar birbirinden farklı fikirler ortaya attılar.

Metaverse: Daha Bebek Adımlarını mı atıyor?

Metaverse şu anda gündemde, ancak daha ilk aşamasında olduğu göz önüne alındığında, uzmanlar arasındaki görüşler önemli ölçüde farklılık gösteriyor. OJ Jordan, Metaverse’ın block zinciri teknolojisiyle birleştirilmiş interaktif doğası düşünüldüğünde, Arttırılmış Gerçekliğinde (VR) sonunda gelişmek için çok ihtiyaç duyulan desteği alacağını kaydetti. Bunu akılda tutarak, metaverse piyasasının mevcut değeri 70 milyar dolardan on kat yükselebilir ve 2 yılda 800 milyar dolara ulaşabilir.

Mary Camacho aynı fikirde olmadığını bildirerek, metaverse’in geliştirmesi için hala zamana ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. Metaverse’de, blockchain ve düzenlemelerin yanı sıra bazı etkileri olacak teknolojiler de dahil olmak üzere birçok hareketli etken vardır. Sonuç olarak, tüm bu karmaşıklıklara rağmen sektörün hızlı bir büyüme gerçekleştireceğini varsaymak ihtiyatlı olmayacaktır. 2022’de sektörün değeri yeni kişi ve markalarla teşhir edilmeye devam ederken, ilerleme yönünde bazı “bebek adımları” atılıyor.

Metaverse tartışmasını sonlandıran Hans Koning, çoğu insanın metaverse’de aktif olmak yerine sanal varlıklara sahip olmayı tercih edeceğini söyledi. Ona göre, bu alanda Metabrands’a ek olarak OpenSea ve Decentraland gibi projeler büyük potansiyele sahip.

Kaynak: Paratic

GameFi: Bölünmüş Bir Kitle Beklemeli miyiz?

GameFi alanı metaverse’e yakından bağlıdır. Alexandra Demidova’ya göre 2021’de kripto oyun projeleri artarken aralarında net bir ayrım yok. Piyasada zaten çok sayıda güçlü oyun var ve gerçekçi olmak gerekirse, 2022’de Axie Infinity’ye benzer boyutta/etkide yeni bir oyun göreceğimize dair hiçbir belirti gözükmüyor.

Mary Camacho, GameFi kitlesinin gelecekte iki net gruba ayrılacağını düşünüyor. İlk grup, eylemlerini kazanç fırsatları olarak gören oyunculardan oluşur. İkinci grup, oyunların entrika ve adrenalininde başarılıdır ve finansal yönlerden caydırılması muhtemeldir. Web 3.0’ın uç bir teoriden ana akım bir teknolojiye evrimi, dağıtılmış oyunların yolunu açarken bize bu iki grubun ilgi çekici ayrılmasını izlemek için büyük bir arena sağlayacaktır.

Paul Moukhine dev oyun geliştirme şirketlerinin GameFi alanını oyunlaştırılmış DeFi olarak görmekte yeteri kadar başarılı olmadıklarını belirtti. Sektöre bu açıdan bakıldığında kaçırılan fırsatlar var ve alana yeni giren stüdyolar önemli bir etki yaratacak.

Müzik NFT’leri: Sonraki Büyük Şey mi?

Uzmanlar konular hakkındaki düşüncelerini ifade etmeye devam ederken, Sergei Simanovsky blok zinciri benimsemedeki beklenmedik etken’e dikkat çekti: NFT’ler. Bu, kendisi dahil uzmanların öngördüğü bir şey değildi.

Dijital sanatçı Beeple , çalışmalarını NFT olarak 69 milyon dolara satarak tarihi bir satış yaptı. OJ Jordan, bir sonraki NFT sınırının müzik olacağını tahmin ederken bu önemli olayı gündeme getirdi. Doğrudan mülkiyetin telif haklarına erişimin çekiciliği, sanatçıların onlarca yıldır mücadele ettiği kazançların kontrolünü sağlama sorununu çözüyor.

NFT’ler, merkezi olmayan teknolojinin benimsenmesi üzerindeki etkilerde dönüm noktası olsa da, uzmanların çoğunluğunun arasındaki fikir birliği, 2017-18’deki ICO aldatmaca yolunu takip etme riskinin olduğu yönündeydi. Spekülatif balon patlayarak hype sona erdiğinde, birçok insan satış yaparken zarara uğradı.

Yasalar ve Web 3.0

Genel öngörü, yeni, mahremiyete dayalı, merkezi olmayan bir web’in yakında bir noktada kök salmasıyla merkezi internetin ortadan kalktığını göreceğimiz yönünde. Mary Camacho önemli bir engelin altını çizdi: kullanım kolaylığı. Şu anda, “Web 3.0” olarak adlandırılan merkezi olmayan web ile ilgilenen insanlar, ondan nasıl yararlanılacağını ve ondan bir şeyler kazanmasını bilen kişilerdir. Büyümesi, kullanıcı deneyiminin mevcut merkezi web kadar sorunsuz ve anlaşılması kolay olmasını gerektirecek.

2022’de, kişinin kimliğini çevrimiçi olarak kontrol altında tutma arzusu hayati bir odak noktası olacak. Yine de, insanların konfor alanı olarak tanıdık şeylerle rahat olma arzusu, web 3.0’a geçişi yavaşlatacaktır.

Uzmanlar, 2022’de blockchain yasaları ile ilgili ciddi bir gelişme olmayacağını tahmin ediyor. Blockchain üzerindeki belirsiz konum, yardımcı program belirteçlerinin tanımı gibi konularda devam edecek. Hans Koning’e göre, ABD hükümetinin kararsızlığı göz önüne alındığında ABD’nin bazı fırsatları kaçırması bekleniyor. Bütün bunları göz önünde tutarsak kriptoyu kucaklayan düzenlemelere sahip devletler ve piyasayı kendi kendini düzenlemek için terk eden devletler ABD’yi geride bırakabilir.

Kripto para birimleriyle ilişkili aşırı oynaklık, onu devlet otoritelerinin düşmanı yapar ve bu da muhtemelen daha sıkı kısıtlamalara yol açar. 80’den fazla ülkede Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin (CBDC’ler) uygulanması devam etmektedir. Çin gibi diğer ülkeler bunları zaten dolaşımdaki dijital yuan ile piyasaya sürdüler. CBDC’ler piyasaya sürüldükten sonraki adım, kripto paraların kısıtlanması veya tamamen yasaklanmasıdır.

Yuvarlak masa tartışması , uzmanların 2022 için Bitcoin tahminlerini sunmalarıyla sona erdi. OJ Jordan’a göre Bitcoin bu yıl 120 bin dolarlık bir zirve görürken, Nikolai Shkilev 100 bin dolar öngörüyor. Hans Koning, 20 bin dolar ile 1 milyon dolar arasındaki fiyat dalgalanmalarının her iki uç noktası için spekülatörlerin mevcut olduğuna hızla dikkat çekti. Sonuç olarak, merkeziyetsiz teknoloji alanında birçok ilgi çekici eğilim gelişiyor ve bunları gözlemlemek sadece Bitcoin fiyatını izlemekten çok daha ilginç olabilir.

Kaynak: Bitcoinist

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?