Blockchain’de Gerçek Varlıkların Tokenizasyonu

0

Blockchain’in fiziksel varlıklara yatırım yapma şeklimizi değiştirme potansiyeline sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Tokenizasyon , gerçek bir varlığın (bina ya da mülk gibi) hisselerini dijital jetonlara dönüştürerek değerinin arttırılmasıdır. Bu jetonlar ”hisse” görevi görür ve takas edilemeyen jetonlara (NFT’lere) benzer. Ancak tek farkı varlığın değerine bağlı olarak takas edilebilir olmasıdır.

Gayrimenkulde Tokenizasyon

Blockchain, varlık sınıfının birçok engelini azalttığı için gayrimenkul yatırımında güçlü bir potansiyele sahiptir. İşte teorik avantajlarının kısa bir özeti:

Akıcılık

Gayrimenkul almak ve satmak normalde sıkıcı bir süreçtir. Eğer mülk tokenleştirilirse, esasen aracıyı ortadan kaldırır, alıcıların ve satıcıların mülkiyeti doğrudan devretmesine izin verir.

Böylelikle bu tür transferler, kripto para birimi alıp satmak kadar kolay olacaktır.

Girişim kolaylığı

Mülkler pahalı olduğu için, gayrimenkul yatırımı genellikle büyük miktarda sermayeye sahip kurumsal yatırımcılarla sınırlıdır. Bireyler bir gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) aracılığıyla risk alabilirler, ancak bu araçlar büyük eksiler ve ücretler taşıyabilir.

Tokenizasyon, bireylerin geleneksel ücretler olmadan küçük değerlerde (hatta bir jetonun kesirleri bile) gayrimenkul alıp satmalarını sağlayabilir.

Şeffaflık ve güvenlilik

Blok zincirleri, merkezi olmayan, güvenlikleriyle tanınan dijital defterlerdir. Bir blok zincirinin verilerini kurcalamak inanılmaz derecede zordur çünkü defter tüm kullanıcılar tarafından paylaşılır ve doğrulanır.

Bu da, yatırımcılara bir mülkün geçmiş işlemlerinde tam şeffaflık ve inkar edilemez bir mülkiyet kanıtı sağlar.

Yatırımı Demokratikleştirmek

Eğer Tokenizasyonun etkili olduğu kanıtlanırsa, çoğu kendi benzersiz engellerine sahip olan bir dizi başka fiziksel varlıklar için genişletilebilir. Bunu çeşitli lüks malların 12 aylık ve 10 yıllık getirilerini listeleyen aşağıdaki tabloyu inceleyerek görebiliriz.

Kaynak: Knight Frank(Aralık 2020)

Nadir lüks mallar, tarihsel olarak, en yüksek teklifi verene mülkiyetin verildiği canlı müzayedeler yoluyla satıldı. Blockchain teknolojisi sayesinde bu gelecekte değişebilir. Aslında, 277 yıllık olan Sotheby’s müzayede evi son zamanlarda müzayedelerinde bir ödeme seçeneği olarak kripto para birimini kabul etmeye başladı.

Kısacası, Tokenizasyon, alternatif ve fiziksel varlıkların etrafındaki engelleri büyük ölçüde azaltma potansiyeline sahiptir. Yatırımcılar için bu, takip edilecek çok daha geniş bir fırsat kümesi anlamına gelir.

Kaynak: Visual Capitalist

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?