Bitcoin kuşkusuz kripto para piyasasının en çok yatırım alan üyesi. Peki pek çok kullanıcının yer aldığı bu dünyayı daha sağlıklı takip edebilmeniz için bilmeniz gereken terimlere hakim misiniz? İşte Bitcoin ile hayatımıza giren terimler ve anlamları…

3 Ocak 2009 tarihinde Bitcoin blok zincir ağının ilk bloğu olan blok #0 çıkartıldı ve kripto paralar bu adım ile hayatımıza girdi. Bitcoin kendi terimlerinin de oluşmasına neden oldu. 

Bitcoin ile hayatımıza giren terimler ve anlamları...

Hodl terimi ilginç bir yazım yanlışı ile doğdu. İngilizce de “tutmak” anlamına gelen “holding” kelimesi, bir kullanıcı tarafından yanlış yazılınca bu kelime orjinali yerine kullanılmaya başlandı. 2013’te bir kullanıcı forumda yayınladığı mesajında elindeki Bitcoin’leri satmayacağını belirtmek için “I am holding” yerine “I am hodling” yazınca bu hodl’un hayatımıza girmesi ile sonuçlandı.

ICO bir kripto para (coin) için fon toplanmak amacıyla yapılan halka arz sistemine verilen addır.

FOMO yani uzun haliyle Fear of Missing Out “Fırsatı kaçırma korkusu” anlamına geliyor. Bu tabir hızla yükselişe geçen coin’lere fırsatı kaçırmamak için bu fiyattan giren yatırımcılar için kullanılıyor.

Pump coin fiyatlarındaki hızlı yükselişe, Dump ise hızlı düşüşe verilen addır.

Whale yani baline kripto para dünyasında bir para biriminin yükselmesinde veya düşmesinde etkisi olan büyük oyunculara verilen addır.

Bir coin hakkında araştırma yapmaya kripto para dünyasında “Dyor” denir.

Bir anda hızlı bir yükseliş performansı gösteren kripto para birimleri için kullanılır. İngilizce Ay’a çıktı anlamına gelir.

Yatırım yapacağınız platformu seçip, üyeliğinizi oluşturduktan sonra mutlaka 2FA özelliğini devreye sokun. Çift aşamalı güvenlik örneği hesabınızın hack’lenip paranızın çalınma riskini en aza indirmek için mutlaka yapmanız gereken bir işlem.

2FA için ya SMS desteği ya da Google‘ın uygulaması Authenticator‘ı kullanabilirsiniz. Google’ın söz konusu uygulaması her girişinizde size özel ikinci bir şifre oluşturduğu için hesabınız daha korunaklı hale geliyor. Google’ın söz konusu uygulaması hem App Store‘da hem de Google Play‘de ücretsiz olarak yer alıyor.

Para oluşturma işlemine madencilik (mining) denilmektedir. Madencilik, hesaplama yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işleminin genel adıdır. Bu işlemleri yapmak için, sunulan bitcoin yazılımını indirerek donanımları (genellikle ekran kartları) üzerinde yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri gerçekleştiren Bitcoin ağındaki düğümlere “madenci” denilmektedir.

Bitcoin mining’i kendi kuracağınız bir sistem ile yapabilirsiniz. Ancak son dönemde oldukça popülerleşen bir başka Bitcoin madenciği yöntemi ise hali hazırda büyük yatırımlar yapan platformlara yatırım yaparak kardan pay almak.