Nedir

Kripto Para Nedir? / Yeni başlayanların izlemesi gereken ilk video..

Kripto Parayı Kim Buldu? İlk Kripto Para Hangisi? Kripto Para Nedir? Kripto Para Nasıl Üretilir? Alt Yapısı Nasıl Çalışır? Kimler Üretir? Nasıl ve Nerelerde Kullanılır? Hangi Şirketler Kullanıyor? Kimler Destekliyor? Ne Kadar Üretilmektedir? Kripto Para Engellenebilir mi? Kripto Para Yasal mı? Diğer Özellikleri Nelerdir?


DÜNDEN BUGÜNE PARA ve ÖDEME YÖNTEMLERİ

PARA NEDİR? Para; Mal ve hizmetlerin değiş-tokuşu için kullanılan araçlardan en yaygın olanıdır. Para sözcüğü ile genellikle madenî para ve banknotlar kastedilmektedir. Ekonomide, vadesiz mevduatlar ve kredi kartları da parayı meydana getiren unsurlardan sayılır.


Kripto Para Dünyası

İlk kripto para olan Bitcoin, 2009’da kriptografi e-posta listesinde Satoshi Nakamoto tarafından basılmıştır Günümüzde, bankaların ve işletmelerin blockchain teknolojisine ilgi duymaya başlaması ile birlikte kripto para her geçen gün yaygınlaşıyor…


Kripto Para Nedir?

Herkesin, dünyanın her yerine anlık ödeme yollaya bilmesini sağlayan deneysel ve merkezi otoriteden bağımsız dijital bir para birimidir.


Kriptografi

Kripto para; piyasadaki para miktarının belirlenmesi ve paranın transferi için merkezi bir otoriteye yaslanmak yerine, bu işi kriptografiye devretme fikriyle tasarlanmıştır.


Özellikleri

Ekonomistler Kripto para’ın, bir parada olması gereken, değişim aracı olma, biline bilme, taklit edilememe, transfer edilebilme, değer saklama ve homojenlik özelliklerinin tamamını taşıdığını belirtiyor.


Kripto Para ve Madencilik (Mining)

Kripto Para Madenciliği Nedir? Kripto para madenciliği, bilgisayarınıza özelliği olan bir sayıyı aratıp buldurmanızdan ibaret ve bu sayıyı özellikli yapan şey ise, bulunmasının oldukça zor olması ve bulmanın gittikçe zorlaşması. Madencilik, ilk günden başlayarak sürekli zorlaşmaktadır. Bunun sebebi dünyanın dört bir tarafındaki sayıları git gide artan kişilerin, bu işe git gide daha fazla işlemci gücü yatırmaya başlaması. Sistem bu doğrultuda, piyasaya kısa sürede çok sayıda kripto para sürülmesini yavaşlatmak ve blok çıkarma hızını koruyabilmek için, kendi içinde otomatik olarak zorluk seviyesini ayarlıyor.

MADENCİLİK Günümüzde, kripto para madenciliği son derece zor ve pahalı bir süreçtir. Madencilik (Mining) zorlaştıkça paranın değeri artmaya devam edecektir.