Metaverse’de Sanal Arsa Fiyatları Yükseliyor.!

0

Sanal bir dünyada hayali “arazi” satın almak için binlerce, hatta milyonlarca dolar harcama fikri, anlamsız gibi gelebilir.

Ancak son günlerde, Metaverse sanal arazilerine yönelik önemli yatırımlar yapılmaya başlandığını görüyoruz. Sanal bir oyun dünyası olan The Sandbox’te açıklanmayan bir miktar karşılığında arsa satın alan gayrimenkul şirketi PwC ‘de en son şirketlerin arasında yer almakta.

Bu arada, metaverse ekonomisine odaklanan bir emlak şirketi olan Metaverse Group’un, başka bir sanal platform olan Decentraland’da 2.43 milyon ABD doları karşılığında bir arazi satın aldığı bildiriliyor .

Ülkemizde de bu alanda bir hayli gelişmelerin yaşanmaya başlandığını söyleyebiliriz. Yaklaşık iki hafta önce Türkiye’de 20 binden fazla metaverse arsasının satıldığı ortaya çıkmıştı. Bu hafta ise ilk kez bir siyası parti metaverse’den bir arsa almış, Ankara da bu evrende yer alan dünya üzerindeki 4 şehirden birisi olmuştu. Şimdi, bu alanda bir ilk daha yaşandı ve arsalar Türkiyenin ilan ve alışveriş sitesi olan Sahibinden.com üzerinden de satılmaya başlandı. Sanal ortamda var olan bu arsaların satış fiyatlarıysa 2 milyon 500 bin TL’yi bulabiliyor.

Sanal alemin gayrimenkul geleceği hakkında bahsetmeden önce, metaverse’in ne olduğu hakkındaki bilgilerimizi tazelemekde fayda var. Peki, nedir bu ” Metaverse” ? Facebook Ekim 2021’de kendi ismini Meta olarak değiştirerek bundan sonra bu alanda ilerleyeceğini belirttiğinde Metaverse terimini muhtemelen çok duymuşsunuzdur. Facebook’un bu değişiminden sonra, Nike ve Microsoft gibi diğer şirketler de bu alana gireceklerini duyurdular.

Metaverse, sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) gibi teknolojiler kullanılarak gerçek ve dijital dünyaların entegre edildiği 3 boyutlu sanal ortamları destekleyen, İnternet’in varsayımsal bir yinelemesidir. Bu ortama VR kulaklıklar, AR gözlükleri ve akıllı telefon uygulamaları gibi araçlarla erişilebilir.

Kullanıcılar dijital avatarlar olarak buluşacak ve iletişim kuracak, yeni alanlar keşfedecek ve içerik oluşturacak. Buradaki fikir, metaverse’in sosyalleşip eğlenebileceğimiz, çalışabileceğimiz ve öğrenebileceğimiz ortak bir sanal alan haline gelmesidir.

Halihazırda, The Sandbox sanal oyun platformları ve Decentraland sanal dünyası gibi birkaç sanal alem var. Bir web sitesinin daha geniş 2 boyutlu dünya çapındaki ağın bir parçası olması gibi, bireysel metaverse kaynakları da daha büyük, bağlantılı bir metaverse deposu oluşturacaktır.

Daha da önemlisi, gerçek dünyada olduğu gibi, bu sanal alemde gayrimenkul de dahil olmak üzere bir şeyler satın almak ve satmak mümkün ve giderek daha fazla mümkün olacak.

Değiştirelemeyen Varlık Olarak Sanal Arazi

Sanal dünyadaki işlemler genellikle kripto para birimi kullanılarak gerçekleştirilir. Kripto para birimleri dışında, değiştirilemez tokenler (NFT’ler), metaversede para kazanma ve değer alışverişi için birincil yöntemdir.

Bir NFT, benzersiz bir dijital varlıktır. NFT’ler temel olarak dijital sanat öğeleri (videolar, resimler, müzik veya 3B nesneler gibi) olsa da, sanal gayrimenkul de dahil olmak üzere çeşitli varlıklar bir NFT oluşturabilir. İnsanların NFT alıp takas ettiği OpenSea gibi platformlarda artık arsalar, hatta sanal evler var.

Dijital gayrimenkulün değeri olmasını sağlamak için arz sınırlıdır – bu kavram ekonomide “kıtlık değeri” olarak adlandırılır. Örneğin, Decentraland , her biri yaklaşık 4.65’e 4.65 m² olan 90.000 parça veya “parsel” araziden oluşur.

Halihazırda sanal gayrimenkulün değerinin arttığı örnekleri görüyoruz. Haziran 2021’de Republic Realm adlı bir dijital gayrimenkul yatırım fonunun , Decentraland’da bir arsayı temsil eden bir NFT satın almak için 900.000 ABD dolarından fazla harcadığı bildirildi . NFT satış verilerini izleyen bir web sitesi olan DappRadar’a göre , bu, Decentraland tarihindeki en pahalı NFT arazisi satın alımıydı .

Ancak bildiğimiz gibi, Kasım 2021’de Metaverse Group Decentraland’daki arsalarını 2,4 milyon ABD doları karşılığında satın aldı. Bu satın almanın boyutu, Republic Realm tarafından satın alınan 259 parsele kıyasla, 116 arsa parseli aslında daha küçüktü.

Bu alanda sadece Decentraland yer almıyor, başka bir sanal oyun şirketi olan  Axie Infinity, Şubat 2021’de sanal arazilerinden dokuzunu 1,5 milyon ABD Doları karşılığında sattığını ve yine aynı sene Kasım ayın’da bir sanal arazi parselini 2,3 milyon ABD dolarına satarak rekor yenilediğini bildirdi.

Değerler gittikçe yukarı tırmanıyor gibi görünse de, metaverse’deki gayrimenkul yatırımının son derece spekülatif olduğunu kabul etmek önemlidir. Bu patlamanın bir sonraki harika şey mi yoksa bir sonraki büyük balon mu olduğundan şu an için kimse emin değil.

Metaverse Gayrimenkulünün Geleceği.

Mali teşvikler bir yana, şirketlerin ve bireylerin sanal arazileriyle gerçekte ne yapacaklarını merak ediyor olabilirsiniz.

Örnek olarak, Metaverse Group’un satın alma işlemi Decentraland’ın moda bölgesinde. Alıcıya göre, satın alınan arsa, metaverse’de büyüme için başka bir potansiyel alan olan dijital moda etkinliklerine ev sahipliği yapmak ve avatarlar için sanal giysiler satmak için kullanılacak.

Yatırımcılar ve şirketler şu anda bu alana hakim olsa da, tüm metaverse gayrimenkulleri size ödediğiniz milyonları geri getiremeyebilir. Ama sanal arazi sahibi olmak size ne sunabilir? Eğer gerçek dünyada fiziksel bir mülk satın alırsanız, sonuç somuttur – bu yerde yaşayacak, aile ve arkadaşlarınızı ağırlayabileceksiniz.

Sanal mülk fiziksel barınak sağlamazken, bazı eşdeğer faydaları vardır. Sanal gayrimenkul için alışveriş yaparken, üzerine inşa edilecek bir arazi parçası satın alabilirsiniz. Ya da zaten inşa edilmiş, beğendiğiniz bir evi seçebilirsiniz. Çeşitli (dijital) nesneleriniz ile kendiniz yapabilirsiniz. Ziyaretçileri davet edebilir ve başkalarının sanal evlerini de ziyaret edebilirsiniz.

Tüm bunlar biraz uzak zamanda gerçekleşecek gibi geliyor olabilir. Ama tamamen saçma geliyorsa, bir zamanlar insanların internetin ve ardından sosyal medyanın potansiyel önemi hakkında şüpheleri olduğunu unutmamalıyız. Teknoloji uzmanları, metaverse’in önümüzdeki yıllarda tamamen işleyen bir ekonomiye dönüşeceğini ve İnternet ve Sosyal ağların şimdi olduğu gibi hayatlarımızla iç içe geçmiş eşzamanlı bir dijital deneyim sağlayacağını tahmin ediyorlar.

Kaynak: Cryptonews

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?