Türk Lirası Artık Bitcoin’den Daha Hareketli

0

Türkiye, yüksek enflasyon nedeniyle faiz oranlarını düşürürken, 2021’in son çeyreğinde Türk lirası düşüş yaşadı.Bununla birlikte  Bitcoin’in para politikası sabit bir sıkılaştırma yolunda ilerlemekte.

TradingView verilerine göre, para biriminin 90 günlük tarihsel volatilitesi, fiyatın ABD doları karşısında ortalamadan ne kadar dalgalandığının bir ölçüsüdür. Bu iki ayda beş katlık bir artış demektir. Bitcoin’in tarihsel hareketliliği ise %61’e düştü.

Artan tarihsel oynaklık, fiyatların normalden daha fazla hareket ettiğini ima ediyor. Yüksek volatilite değerlerine sahip varlıklar riskli yatırımlar olarak kabul edilir; bu, egemen bir para birimi olan liranın artık eşler arası bir temelde oluşturulan ve dağıtılan, genellikle bir değişim aracı olarak güvenilmez olduğu için eleştirilen bitcoin’den yüksek fiyat değer deposu türbülansı nedeniyle daha riskli olduğu anlamına geliyor.

Türk Lirası, Aralık ortasına kadar altı hafta içinde dolar başına yaklaşık 9’dan 18.5’e yükseldi ve ardından 10’a kadar düştü. Yazının yayınlandığı sırada 13.83’te işlem görüyordu. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomik ortodoksiye aykırı olan yükselen enflasyon zamanlarında faiz oranlarını düşürme stratejisi izledi.

Kasım ayında, enflasyon yükselirken Türkiye üst üste üçüncü ay borçlanma maliyetlerini düşürdüğü ve bu da Türk lirasının zayıflamasına neden oldu.Yüksek enflasyonla mücadele ederken, ülkeler piyasadan likiditeyi çekmek için genellikle oran artışlarını ve diğer araçları kullanır. Faiz artışları, yerel para biriminin getirisini artırır ve tipik olarak döviz kurunun değerlenmesine yol açar. Para birimi güçlendikçe, ithal edilen malların maliyeti düşer.

Programlanmış veya sabit bir para politikasına sahip olan Bitcoin, özellikle sorunlu ekonomiler için bir kontrast sağlıyor. Kripto para biriminin arz genişleme hızı, madencilik ödülünü azaltan programlanmış kod aracılığıyla her dört yılda bir %50 oranında azaltılır.

Liranın 90 günlük tarihsel votalitesi şu anda euro, sterlin ve yen gibi büyük fiat para birimlerinin tek haneli okumalarından önemli ölçüde yüksek. Yine de, dogecoin ve shiba inu gibi meme kripto para birimlerinden daha az oynak kalıyor.

Kaynak: Coin Desk

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?