Bitcoin Neden Yükselir Ve Düşer?

0

Son günlerde kripto para piyasasının en yüksek piyasa değerine sahip olan Bitcoin çok volatile bir yol izlemekte.

Bitcoin’in fiyatı 22 Ocak 2021’de 32.983 dolardan bir yıl sonra aynı günün sabahı 35.811 dolara çıktı. Ancak sene içerisinde, fiyat Temmuz ayında 30.000 doların altına düştü ve 10 Kasım gibi yakın bir tarihte 69.000 doların üzerine çıktı.

Beş yıllık bir temelde, hisse senetleri 2017’de 1.000 doların biraz üzerindeyken, şu anki fiyatı 35.000 dolar civarında seyrettiğinden, Bitcoin yatırımcıları için işler çok daha iyi görünüyor. Aynı beş yıllık dönemde Amazon (AMZN) hissesi 835.77 dolardan 2852.86 dolara çıkarken, Tesla (TSLA) hisseleri 50.59 dolardan 943.90 dolara yükseldi.

Bu, uzun vadeli yatırımcılar için Bitcoin’in Amazon veya Tesla’dan daha iyi bir yatırım olduğu anlamına geliyor. Aradaki fark, elbette, Amazon ve Tesla’nın bir şeyler satmasıdır ve bu, yatırımcılara değer biçmeleri için bir temel sağlar.

Bitcoin’in ürünü yok çünkü kendisi bir üründür. Değeri, bir şirketteki hisseden çok tahsilat gibi izlenilebilir.

Tradingview

Bitcoin’in Fiyatı Neden Yükseliyor veya Düşüyor?

Bitcoin, insanların kripto para birimi hakkında nasıl hissettiklerine göre işlem yapar. Satış gibi bir metriğe bağlı değil. Bunun yerine, kaybetme korkusu ve yatırımcıların herhangi bir anda para birimini nasıl gördüklerinin bir birleşiminden etkilenir.

Fiyatlar ayrıca düzenleyicilerin eylemlerine bağlı olarak düşme veya yükselme eğilimindedir. Yetkililer Bitcoin’i yasaklayabileceklerini veya sıkı bir şekilde düzenleyebileceklerini belirttiğinde fiyatlar düşer. Ancak daha sıcak veya daha az katı olduklarında fiyatlar yükselir.  

The Face dergisinden Rhys Thomas, “Yükselişler esas olarak medyadaki olumlu algıya bağlı. Bazı haberler birçok insanı bitcoin’in gerçekten gelecek vaad ettiğini ve bu yüzden daha fazlasını alması gerektiğini düşündürüyor!” diye anlatıyor.

Düşüşler de tamamen aynı nedenden dolayı gerçekleşir. Değerli metaller ve değerli taşlar bilinmeyen miktarlarda bulunurken, kripto para biriminin gerçek bir sınırı vardır ve buna rağmen Bitcoin, elmas veya altın gibi sınırlı bir arza sahiptir.

21 milyonluk sabit toplamın yaklaşık 19 milyonu çıkarıldı, bu da Bitcoin’in rahatlıkla alınıp satılabileceği anlamına geliyor. 

TheStreet‘ten Tony Owusu Aralık ayında “İlk madeni paralar 9 Ocak 2009’da çıkarıldıktan sonra, piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para biriminin bu hedefe ulaşması 12 yıl aldı. Ancak, bitcoin’in yarılanma programı nedeniyle kalan arzın çıkarılması katlanarak daha uzun sürecek. Yarıya ayırma programı, bitcoin madenciliği ödülünün yarıya indirildiği enflasyonist bir kontrol cihazıdır.” dedi

Bu süreç madenciliğin azalmasına sebep olur çünkü bir bitcoin madenciliği için gereken maliyeti yükseltir ve bu da insanları bunu yapmaktan caydırır (özellikle kripto para biriminin fiyatı düştüğünde).

Peki Nasıl Bitcoin Fiyat Tahmini Yaparsınız?

Bitcoin fiyatı, öngörülebilir herhangi bir veriye dayalı olarak takip edilmez. İnsanların herhangi bir zamanda kripto para birimi hakkında nasıl hissettiklerine bağlı olarak yukarı veya aşağı hareket eder. Alıcılar satıcılardan fazla olduğunda fiyat yükselir.

Ve elbette, influencer’lar ve ünlüler, çeşitli kripto para birimlerinin fiyatını hareket ettirme imkanına sahiptirler. Bazen bunun hiçbir nedeni yoktur (veya ünlü kişi fiyatın yukarı veya aşağı gitmesini istediği için) ve bazen bunun gibi yarı anlamlı bir diğer neden de bir şirket ödemeyi kripto veya başka bir şekilde kabul eder.

Bitcoin, diğer herhangi bir kripto para birimi gibi, tahsil edilebilir ve birçok nadir öğe manipüle edilebilir. Bununla birlikte, birçok yönden, bu biraz büyük hisse senetlerine karşı küçük hisse senetleri gibi çalışır. Küçük hisse senetleri, büyük ölçekli hisse senetlerinden daha düşük hacimlerde işlem gördüğünden, manipüle edilmeleri daha zordur.

Bir tür kripto kralı olan bitcoin, çok daha yüksek hacimlerde işlem gördüğü için daha küçük kripto para birimleri kadar kolay manipüle edilemez. 

Kaynak: The Street

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?