Son Bitcoin Madenciliği Yapıldıktan Sonra Ne Olacak?

0
  • Uzmanlara göre Bitcoin’in sabit arzı, onu olası bir enflasyon riskinden korunma aracı yapıyor. 
  • 2140 yılı itibariyle, madencilik blokları artık bir blok ödülü vermeyecek. 
  • John Cantrell, üretilen hash gücünün ağın güvenliğini sağlamak için hala yeterli olacağına inanıyor. 

Bitcoin, en değerli kripto para birimlerinden biridir ve gerçekten de en büyük piyasa değerine sahip olanıdır. 2140 yılına kadar 21 milyon’un tamamının çıkaralıcağını göreceğimiz bu dijital varlık , kısmen bu değerini sınırlı ve öngörülebilir arzına borçludur. Ve sınırlılık son Bitcoin madenciliği yapıldıktan sonra ne olacağı sorusunu gündeme getiriyor.

Bitcoin Madencilik Programı ve Madencilik Süreci

Çıkarılan her blok, sabit bir miktarda Bitcoin serbest bırakır. Lansman sırasında, miktar 50 BTC olarak sabitlendi. Ancak algoritma, her 210.000 bloktan sonra, yaklaşık dört yılda bir bu miktarı yarıya indirecek şekilde ayarlandı. Şu anda blok ödülü 6,25 BTC’de bulunuyor.

Bitcoin’in sabit arzı ve öngörülebilirliği, onu güvenilir bir deflasyonist varlık haline getirir. Bitcoin’in blok ödülü, uzun süredir Bitcoin madencilerini daha fazla Bitcoin madenciliği yapmak için pahalı madencilik ekipmanı satın almaya teşvik etti. 

Peki 2140’tan Sonra Blok Ödülü Olmadığında Ne Olur? 

2140 yılında maksimum arza ulaşıldığında, blok ödülü olarak verilecek başka BTC olmayacak. Bu noktada, Bitcoin bloklarını kazmak için tek teşvik, bloktaki her işlemden elde edilen işlem ücretleri olacaktır. Ancak, madencilerin ağın tehlikeye atılmamasını sağlamada oynadıkları rol göz önüne alındığında, bunun yeterli teşvik olup olmayacağı sorusu ortaya çıkıyor.

Bitcoin ağının güvenli olması için belirli bir düzeyde “karma” veya madencilik gücü sağlanmalıdır. Yazılım mühendisi John Cantrell, bir başlıkta, varlığın öngörülen yüksek değerinin bu ücretleri hash gücünü korumak için yeterli hale getireceğine dair iyimserliğini dile getirdi. 

Bloklar her 10 dakikada bir kazılmaya devam edecek ve bu blokların madencileri işlem ücretleri ile ödüllendirilecek. Soru şu ki, ne kadar hash gücü olacak ve ne kadar dağıtılacak? Yeterli olacağı konusunda iyimserim.”

İnsanları Bitcoin konusunda eğitmek için düzenli olarak Twitter hesabını kullanan Cantrell, Bitcoin madencilik makinelerinden üretilen hash gücünün Bitcoin bloklarının madenciliğinden elde edilen gelirlerle ilişkili olduğunu açıkladı. Madenci ne kadar çok kazanırsa, madencilik ekipmanına o kadar fazla harcama yapmaya istekli olduklarını da sözlerine ekledi.

John Cantrell, arz sınırına ulaşıldıktan sonra bile Bitcoin bloklarının çıkarılmaya devam edeceğine ve hash gücünün yeterli olacağına inandığını dile getirdi.

“Bu ücretler 2140 yılında da devam edecek ve o zamana kadar Bitcoin fiyatına bağlı olarak belirli bir miktarda hash gücünü sürdürmek için yeterli olacak.

Dolaşımda olacak tüm Bitcoin’in %90’ının , kripto para biriminin piyasaya sürülmesinden 12 yıl sonra zaten çıkarıldığını belirtmek önemlidir . Ancak, program nedeniyle, kalan arzın çıkarılması 118 yıl daha alacak. 

Kaynak: ZyCrypto

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?