NFT Sahipleri Nasıl Ticaret Yapıyor ve Hangi Araçları Kullanıyorlar?

0

CoinGecko tarafından yürütülen bir ankete göre, ankete katılanların yarısına yakını, NFT’leri kâr elde etmek için aktif olarak takas ederken, diğer yarısı NFT’lerini çoğunlukla “toplamak için” veya “faydaları için” satın alıyor.

Tüccarlar gibi düşükten alıp yüksekten satmayı hedefleyen sözde NFT paletleri, CoinGecko‘nun anketinde en büyük NFT alıcı kategorisiydi ve katılımcıların %42’si satın almanın ana nedeninin döndürmek olduğunu söyledi.

Paletleri, ankete katılanların %26’sını oluşturan NFT koleksiyoncuları izledi. 

Ayrıca, NFT’leri örneğin bir oyunda kullanmak için aldıklarını söyleyenlerin oranı %25’tir.

Bununla birlikte, kayda değer bir nokta, yanıt verenlerin yarısından azının NFT ticaretinden kâr elde ettiğini söylerken, %23’ünün hızlı bir kâr elde etme amacı olmayan ‘HODLers’ – veya koleksiyoncular – olduklarını söylemesidir.

Ankete katılanların %70’i, NFT’lerin genel bir kripto yatırım portföyünün yalnızca küçük bir parçası olduğunu ve portföylerinin %0 ila %25’ini oluşturduğunu söyledi.

Bu arada anket, çoğu NFT sahibinin kripto sanatını elde etmek için OpenSea pazarını kullandığını da buldu. %59’a yakını bu platformu kullandıklarını söylerken, LookRare gibi rakip platformların ve hatta Binance NFT ve Coinbase NFT gibi borsaya ait pazar yerlerinin ortaya çıktığı göz önüne alındığında bu sonuç dikkate değer.

Anket ayrıca, çoğu NFT kullanıcısının alım satımları için hala Ethereum (ETH) ağına güvendiğini ve %46’sının kullandıkları ağ olarak bunu seçtiğini ortaya koydu. Ethereum’u, NFT ticareti için ikinci ve üçüncü en popüler blok zinciri ağları olarak Polygon (MATIC) ve Solana (SOL) izledi .

Son olarak, CoinGecko’nun anket raporu, yeni NFT projeleri aramanın en yaygın yolunun ya sosyal ağ Twitter ya da mesajlaşma platformu Discord aracılığıyla olduğunu söyledi .

Rapor, bu araçları “parçalanmış” ve “diğer gürültüler arasında dağılmış” ilgili bilgilere sahip olarak nitelendirdi, ancak yine de “fırından yeni çıkmış projelere rastlamak için en iyi seçenek” gibi göründüklerini söyledi.

Toplayıcı platform Rarity Tools gibi daha spesifik araçlar için anket, kullanımın düşük olduğunu buldu ve katılımcıların yalnızca %1.4’ü bunu kullandığını söyledi.

Raporda, bir NFT satın aldıktan sonra, sanat eserinin piyasa değerini takip etmenin en yaygın yolunun, özel yapım elektronik tablolar veya diğer özel yaklaşımlar yerine pazarda bulunan araçlar aracılığıyla olduğu belirtildi.

CoinGecko’nun anket cevapları bir Twitter anketi aracılığıyla toplandı ve katılımcı sayısı 394 ile 874 arasında değişiyordu. Ankete katılanların çoğunluğu Asya-Pasifik bölgesindendi ve CoinGecko, NFT’nin küresel olarak benimsenmesinde lider olduğunu söyledi.

Kaynak: Cryptonews

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?