CoinMarketCap, XRP’yi “Sahtekar” Bir Kripto Para Birimi Olarak Tanımlıyor

0

Ripple topluluğu, CoinMarketCap’in tweetinin XRP’ye karşı önyargısını ortaya koyduğunu belirtti.

CoinMarketCap (CMC), piyasa veri toplayıcısının Ripple’ın XRP’sinin gerçek bir kripto para birimi olmadığını tweet atmasının ardından bugün bir tartışmanın merkezindeydi .

CMC, oyuncuların Bitcoin , BNB , Ethereum , XRP ve diğerleri gibi dijital varlıklar arasında sahtekarı bulmasını gerektiren bir oyunun görüntüsünü paylaşmıştı .

Tartışmalı tweet şimdi silinmiş olsa da, kripto Twitter topluluğunun oyundaki her bir varlık hakkında konuşmasını sağlayacak kadar uzun sürdü.

CMC’ye göre, XRP sahtekardı çünkü merkezi bir otorite tarafından yönetilip kontrol edildiğinden gerçek bir kripto para biriminin niteliklerine sahip değil. “Bundaki diğer tüm paralar merkezi olmayan ve temelde “insanların kriptosu” olarak devam etti.

XRP topluluğu CoinMarketCap’i eleştirdi

Açıklama, toplayıcının yalnızca tokene karşı önyargısını gösterdiğini söyleyen birçok XRP destekçisinden çok fazla öfke topladı.

Bir kullanıcı, sitenin “18’in başlarında herhangi bir uyarıda bulunmadan XRP’nin hacim istatistiklerini Kore pazarlarından nasıl kaldırdığına” dikkat çekti. Ayrıca CMC’yi gizli amaçlarla FUD oluşturmakla suçladılar. 

Başka bir kullanıcı da CoinMarketCap’i iki yıldan fazla bir süredir sayfasında XRP hakkında yanlış bilgi bıraktığı için önyargılı olmakla suçladı. Binance Holdings’in CoinMarketCap’e sahip olması, bazılarının BNB’yi araştırmasına ve bunun merkezi olmayan olup olmadığını sormasına neden oldu.

Ancak kripto topluluğunda hala CMC’nin haklı olduğuna inananlar var. Onlara göre, bu, Ripple ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında, tokenin bir kripto para birimi mi yoksa kayıtsız bir menkul kıymet mi olduğu konusunda devam eden davaya atıfta bulunarak gerçeklerden uzak değil .

Ve CoinMarketCap özür diledi…

CoinMarketCap o zamandan beri bir hata olduğunu iddia ederek silinen tweet için özür diledi. Toplayıcı, herhangi bir kripto para biriminin esasıyla ilgilenmediğini belirtti. 

Tweet de ayrıca, “Yeni bir ekip üyesi, diğer projeler hakkında yorum yapma politikamıza yeterince aşina değildi, ama şimdi öyleler! Tarafsız olmayı ve konuşmayı algoritmaların yapmasına izin vermeyi amaçlıyoruz.” diyordu.

XRP bir kripto para birimi midir?

XRP’nin bir kripto para birimi olup olmadığı, SEC ve Ripple arasında devam eden yasal savaşın konusu. Yakın zamanda 15 Kasım’a kadar uzatılan dava, komisyon tarafından 2020 yılında başlatılmıştı.

Düzenleyici, Ripple’ın reddettiği bir iddia olan Howey Testine göre XRP’nin kayıt dışı bir menkul kıymet olduğunu iddia etti. Komisyon, XRP’nin merkezileştirilmesinin, merkezi olmayan olduğunu düşündüğü Bitcoin gibi dijital varlıkların aksine, onu bir menkul kıymet haline getirdiğini söylüyor.

Ancak Ripple, XRP’nin merkezileştirilmiş olsa bile bir kripto para birimi olarak nitelendirildiğini söyleyerek aynı fikirde değil. CEO Brad Garlinghouse, yakın zamanda yaptığı bir açıklamada , “gezegende XRP’nin menkul kıymet olduğunu düşünen tek ülkenin ABD olduğunu” söyledi.

Kaynak: Cryptoslate

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?