Bitcoin Enflasyon İle Buluştuğunda?

0

Bitcoin (BTC) yarılanma döngüsünde düzeltme aşamasına yaklaştığından, 2022 özellikle kripto için zorlu bir yıl. Kripto piyasası, ABD Federal Rezervinin (Fed) faiz oranlarını yükseltmesi, yüksek enflasyon ve genel hisse senedi piyasalarının düşmesiyle birlikte yıla fiyat türbülansı ile başladı. Toplam kripto piyasa değeri, Kasım 2021’in başlarında 3 trilyon USD ile kısa bir süre için tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve 1,87 trilyon USD’ye düştü, ve bitcoin şimdi yaklaşık 44.000 USD (yıldan bugüne -%6 (YTD)) ve Ethereum ( ETH) 3.300 USD civarında (YTD – %-11). 

Bu bize, bitcoin’in teknoloji tasarımı açısından bir enflasyon koruması olarak algılandığı efsanesini ve varlığın son zamanlardaki yüksek enflasyon ortamında nasıl davrandığını çözme fırsatı veriyor. 

Teknolojik olarak konuşursak

Bitcoin protokolü deflasyonist olarak kodlanmıştır. Yeni bitcoinler, bilgi işlem gücü kullanılarak çıkarılır ve madencilik ödülleri önceden belirlenir – ödül her dört yılda bir yarılanır , dolayısıyla yeni bitcoin yarıları arzı – bitcoin’in ihraç programını tutarlı ve öngörülebilir hale getirir. Şu anda, bitcoinlerin %90’ından fazlası halihazırda dolaşımda ve maksimum arz 21 milyon ile sınırlandırıldı. Mevcut arza bölünen yeni madeni paraların yüzdesi olarak hesaplanan Bitcoin enflasyon oranı, şu anda yıllık %1,8 (PA) seviyesinde ve Mart 2024 civarında bir sonraki yarılanmadan sonra düşmesi planlanıyor.

Şekil1: Bitcoin Dolaşan Arzını Federal Rezervin Toplam Varlıklarıyla Karşılaştırın (Yeniden Temellendirildi)

Kaynak: Glassnode ; Federal Rezerv; Bilgelik Ağacı; 2 Mart 2022
NOT: Tarihsel performans, gelecekteki performansın bir göstergesi değildir ve herhangi bir yatırımın değeri düşebilir.

Teknolojik olarak konuşursak, bitcoin iyi bir enflasyondan korunma aracı olmalı, ancak fiyat neden son piyasalarda buna göre davranmadı?

Deneysel Kanıtlar

Mevcut enflasyon oranı ABD‘de %7,9, Euro Alanı‘nda %5.8, Hindistan‘da %6,0 ve İngiltere‘de %5,5 ve Türkiye de ise Mart ayı itibaren % 61,14 civarındadır. Jeopolitik riskler, enerji ve emtia fiyatlarını daha da yükselterek, yüksek enflasyonun 2022’ye kadar devam edeceğini düşündürdü. Farklı varlık sınıfları, şekil 2’de vurgulanan bu enflasyon rönesansına farklı tepki gösterdi. altın veya emtia gibi enstrümanlar da teknoloji hisseleri gibi riskli varlıklarla yüksek bir korelasyon içinde görünmedi.

Bu, yaygın olarak alıntılanan bitcoin’in bir “enflasyon sınırı” olduğu anlatısıyla çelişiyor, fiat gerçek dünya değerini kaybettiğinde paranızı koyabileceğiniz bir yer. Olası açıklamalar neler olabilir?

Kaynak: Bloomberg; Bilgelik Ağacı; 1 Ocak 2021 – 15 Mart 2022
Not: Tarihsel performans, gelecekteki performansın bir göstergesi değildir ve herhangi bir yatırımın değeri düşebilir.

1) Kısa bir geçmişe sahip yeni ortaya çıkan bir varlık sınıfı

Bitcoin sadece 2009’da yaratıldı ve ana akım kabulü 2019’a kadar başlamadı. Bu dönemde, küresel gelişmiş ekonomiler bu koşullara nasıl tepki vereceklerini test etmek için fazla enflasyon görmediler. 2021, bitcoin’in yüksek enflasyonlu bir ortamda teste tabi tutulduğu ilk zamandı. Altın, emtialar ve reel varlıklar gibi geleneksel enflasyon riskinden korunma varlıklarının tümü birkaç enflasyon döngüsünden geçmiştir. 

Bu onlara yatırımcıları çekme ve kendilerini enflasyondan korunma araçları olarak kurma zamanı verdi. Bu önemlidir, çünkü yatırımcıların bir varlığın değerini koruduğuna ikna olması zaman alır.

Gelişmekte olan bir pazar olarak Bitcoin, özellikle aşağıdaki alanlarda altın/emtia gibi diğer geleneksel varlıklardan farklıdır:

  • perakende ve kurumsal katılım : bitcoin piyasasına hala perakende yatırımcılar hakim;
  • türev araçlar : bitcoin için daha az riskten korunma çözümü; türev işlem hacimleri geleneksel varlıklardan çok daha düşüktür;
  • düzenleyici rehberlik : kriptoyla ilgili düzenleyici çerçeve gelişiyor;
  • ürün mevcudiyeti : yatırımcıların erişebileceği daha az sayıda düzenlenmiş finansal ürün (yani fonlar/borsada işlem gören fonlar ( ETF’ler )) vardır;
  • piyasa altyapısı : uzlaşma, ana aracılık, kaliteli veri sağlayıcı vb.

Bu faktörler, bitcoin pazarının geleneksel varlıklardan temelde farklı bir gelişme aşamasında olduğu anlamına gelir. Gelişmekte olan ve bu aşamada, varlık büyük kurumlar tarafından henüz benimsenmeye başlandı.

Tüm bunlar Bitcoin ve diğer kripto varlıkların bu aşamada “değer artışı”, likit risk sermayesi (VC) özellikleri göstermesinin nedenleridir . 

Pazar olgunlaşmaya devam ettikçe, bitcoin’in “değer deposu” özellikleri daha belirgin hale gelebilir ve bu, bitcoin’in daha geleneksel bir enflasyondan korunma aracı haline gelebileceği yerdir.

2) 2021/22 küresel piyasalarını etkileyen tek faktör yüksek enflasyon değil!

2021, bitcoin’in bir enflasyon riskinden korunma olup olmadığını değerlendirmek için çok kısa bir dönem. Küresel piyasa 1982’den beri şu anki gibi yüksek enflasyonlu bir ortam görmedi. Enflasyonun yanı sıra jeopolitik faktörler, covid sonrası ekonomik toparlanma ve varlıkların performansını belirleyen diğer makro faktörler var. Aslında, geleneksel bir enflasyon riskinden korunma aracı olan altının 2022 yılına kadar yüksek enflasyona tepki vermemesinin nedeni bu olabilir.

2021/22’de kriptoya özgü başka zorluklar da var, yani düzenleme değişiklikleri, yani Çin’in kriptoyu genel olarak yasaklaması; ve sosyal medya etkileri, örneğin Elon Musk tweetleri. Bu faktörler aynı zamanda bitcoin ve kripto varlıkların fiyatını da etkileyerek fiyat oynaklığına katkıda bulundu.

Yatırımcılar, bu iki mercek aracılığıyla, Bitcoin’in son piyasa koşullarında neden bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak hareket etmediğini artık anlayabilir. Bitcoin’in fiyat geçmişi hala yıllık %75.35’lik 30 günlük bir oynaklık gösteriyor.

Diğer bir fikir

Kripto paranın değişken yapısından çekinen yatırımcılar için başka bir fikir, enflasyon riskinden korunma olarak staking getirisi elde etmek için stablecoin’leri kullanmayı düşünmektir. Buradaki fikir, tether (USDT) ve USD coin (USDC) gibi bu tokenlerin ABD dolarına sabitlenmek üzere yaratıldığı ve bu nedenle değerlerinin 1 USD civarında sabitlendiğidir. Staking, yatırımcıların likidite sağlama ve kredi havuzu oluşturma gibi belirli faaliyetler için şifrelerini yatırmalarına olanak tanır. Buna karşılık, yatırımcı, mevcut piyasa koşullarında geleneksel para birimi stratejilerinden çok daha yüksek olan USDT için %8.3 PA ve USDC için %7.2 PA ile ödüllendirilir.

Bununla birlikte, kriptonuzu tehlikeye atarken birkaç risk faktörü dikkate alınır: piyasa riski – madeni para değeri 1 USD’den sapar; Teminat riski – rezerv varlıklarının kalitesi ve likiditesi, yani ticari belgeler, kilitlenme süreleri, karşı taraf riski, kayıp/hırsızlık vb.

Sonuç olarak.

Yatırımcılar, gelecekteki enflasyona karşı korunmak için alışılmış olarak altın, gayrimenkul, emtia ve diğer gerçek varlıklara yatırım yaparlar. 2021, bitcoin ve diğer kripto varlıkları potansiyel bir yatırım fikri olarak tanıtma fırsatı sağlayan bir dizi karmaşık piyasa koşulları yarattı. Bu gelişmekte olan varlık sınıfı, yatırımcıların yıkıcı blok zinciri teknolojisine erişmeleri için likit bir VC benzeri büyüme potansiyeli sunar. 

Daha fazla kullanım örneği geliştikçe ve kurumsal benimseme günlük hızında devam ettikçe, bitcoin gibi kripto varlıkları istikrar kazanmak için büyüyecek ve gelecekte potansiyel olarak etkili bir “değer deposu” çözümü olarak hareket edebilir.

Kaynak: Cryptonews

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?