İlk Metaverse Moda Haftası: Dijital Moda Kalıcı Olacak!

0

Metaverse’in artan popülaritesi ile moda endüstrisinin dijitalleşmesi kaçınılmazdır, ancak ivme kazanmak için teknolojik gelişmelere hala ihtiyaç vardır.

İnanılmaz gibi görünse de dijital moda o kadar gelişti ki, yeni koleksiyonların gösterileri ve sunumlarından gerçek DJ’lerin olduğu halka açık konuşmalara ve partilere kadar her şeyi içeren kendi moda haftasına ihtiyacı var. İlk dijital moda haftası 23-27 Mart tarihlerinde Ethereum blok zincirinde merkezi olmayan bir sanal sosyal platform olan Decentraland‘da gerçekleşti.

Daha önce Jonathan Simkhai, koleksiyonunu New York Moda Haftası’ndan hemen önce Second Life‘da sunmuştu. Gösteriden sonra, Second Life’ta kullanıcıların avatarlarını süslemek için NFT’den gece kıyafetlerinin görünümleri satın alınabilir.

Decentraland ayrıca beş gün süren tarihin ilk tam teşekküllü moda haftasını düzenledi. İlk gün Selfridges, şu anda Londra’da düzenlenen gerçek serginin NFT’sinin sunulduğu bir mağaza açtı – Victor Vasarely’nin çalışmalarının geleceği ve EVREN adlı çağdaşı Paco Rabbane üzerindeki etkisi. Oyuncular, NFT elbiselerinin yanı sıra Fondation Vasarely sanat eserlerini de satın alabilirler.

İkinci gün

Metaverse Moda Haftası’nın (MVFW) ikinci gününde çok sayıda panel tartışması, modelleme atölyeleri, röportajlar, UNXD Luxury District açılışı ve mini oyunlar vardı. Sonuçta oyun alanındayız. Ve belki de en önemli kısımlar Dolce & Gabbana ve Philip Plein’ın iki şovuydu, çünkü hem oyuncuların hem de moda tutkunlarının MVFW’ye dikkat etmesinin nedeni bu.

Decentraland’ın grafikleri, markaların MVFW hakkındaki gönderilerine yorum yapan birçok Instagram kullanıcısında anında soru işaretleri uyandırdı. Decentraland 2017’de beta olarak piyasaya sürüldü ve birçok içerik oluşturucu, sahip olduklarıyla çalışarak grafiğin kalitesini sorguladı. Kalite nedeniyle şovlar gülünç görünüyordu ve markaları yalnızca oyun içinde satın alınabilecek görünümlerin resimlerini yayınlamaya zorladı. Örneğin Dolce & Gabbana, dijital modelleri olarak gözlüklü ve saç modelli kedileri seçti. Gösterileri dairesel bir podyum ve çiçeklerle sanal bir salonda yapıldı.

Her kedinin kendi stili vardı ve koleksiyon, hem set tasarımında hem de sunulan derilerde markanın gerçek şovunu yansıtıyordu. Bu sezon, D&G hayranları Metaverse’de logomania’ya düşecek ve hayvan desenli, kuş tüyü ceketler, hacimli omuzlar ve güneş gözlükleri giyerek mutlulukla parlayacak.

Philipp Plein defilesini dev bir kafatasıyla gerçekleştirdi ve markanın sembolüne dikkat çekti. Kafatası açıldı ve dili, gösteride yürüyen modelleri sunmak için açıldı. Bu metaverse sezonunda Philip Plein hayranlarının parlak gözlükler veya solunum maskeleri, kedi kulaklı kasklar, kuş tüyü ceketler, kanatlar ve bornozlar giymeleri bekleniyor.

Markanın web sitesinde, podyumun hemen dışında satılan skinlerin fiyatları Moon $urfer için 1.500 dolardan başladı ve Platinum $urfer için 15.000 dolara yükseldi. Bu deriler özel bir muamele ile gelir: Omuzda oturan küçük bir iskelet – muhtemelen maliyeti haklı çıkarmak için.

Gösteriden sonra herkes, Plein’ın partiye katılmak için evden yayın yaptığı bir partiye davet edildi ve Instagram hikayelerinde kıyafetlerinin Metaverse’de ilk kez sunulduğuyla övündü. Tasarımcı, markasının özel derisini giyiyordu: kedi kulaklı bir kask. Metaverse modasının kedilere bayıldığı açıktır.

Ayrıca birçok marka Metaverse’de dijital butikler açtı. Luxury District’te alışveriş yapanlar Dolce & Gabbana ve Philip Plein’in yanı sıra lüks saat butiği Jacob & Co’yu ve Hèrmes Birkin çantaları olan bir mağazayı bulabilirler. Birkin ve saat olmasa da Metaverse’deki durumunuzu vurgulamanıza izin verecek başka yollar var mı?

Jacob & Co , Güneş Sistemi’ndeki bir gezegen için sekiz saat ve bir saat içeren, değiştirilemez bir token (NFT) koleksiyonu olan “Astronomia Metaverso”yu piyasaya sürdü . “Güneşe en yakın beş gezegenden (Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter) gelen saatler, türünün tek örneği (saatin NFT’sini içeren) fiziksel saatler olarak üretilirken, en uzak üç gezegen (Satürn, Uranüs, Neptün) birden fazla yalnızca dijital varyantlara bölündü.

Üçüncü gün

Üçüncü gün ise Etro gösterisi ve Dress X koleksiyonunun tanıtımı yapıldı. Etro gösterisi, tüm MVFW’nin en büyük başarısızlığıydı, çünkü vasat giysilerdeki ortalama avatarların markalı Buta tasarımlarıyla şekillendirilmesi Metaverse’deki dijital bir koleksiyon için yeterliydi. Gösteri, Dolce & Gabbana ile aynı yerde yapıldı, ancak daha az özel efekt ve yeterli parlaklık ve stil yoktu.

Seyircinin davranışı mükemmel olmaktan çok uzaktı – birçok kullanıcı sahneye doğru koşup gösteriyi bozuyordu. Organizatörlerin bunu engelleyecek herhangi bir teknik kısıtlaması olmadığı ya da beklenmediği açıktı. Hayranlar gösteriyi beğenmedi ve koleksiyonun sunumunu yırttı.

Beşinci gün

Son gün Metaverse’de başarılı performans sergileyen ilk kozmetik markası Estée Lauder’dan bir sunum yapıldı. Avatarlara muhteşem görünen altın parıltılı bir peçe veren bir ürün sundular. Estée Lauder’dan akıllı bir marka bilinci oluşturma hareketi olarak, altın parıltıyı ücretsiz dağıttı – kullanıcılar mutluydu ve avatarları parlıyordu.

Avatarlarınızdan bağcıklı ve parıltılı elbiselerin çıktığı bir Dundas marka şovu da vardı. Aslında, özellikle olağanüstü bir şey yoktu: Kendinizi giydirme konseptiyle oynayarak fiziksel koleksiyonu tekrarladı. Artık kullanıcılar avatarlarını giydirebilirler. Kullandıkları modeller daha insancıl ve daha az beceriksizdi.

Son akor, Grimes’ın performans gösterdiği Auroboros x Grimes Sürükleyici Deneyim partisiydi. Bu metaverse’de standart Avatarlardan çok daha iyi ve hatta podyumdaki modellerden daha iyi hareket ettiği herkes için açıktı. Üzerinde yılan pulları olan bir takım elbise vardı ve uzun örgüleri vardı. Grimes uzun süredir Metaverse’de yaşıyor gibi görünüyordu – o sadece adapte oldu.

MVFW’yi beş gün izledikten sonra, bu deneyin sonucunu tahmin edemeseler bile, moda endüstrisi tarihinin yeni sayfasında bu kadar çok markanın yer aldığını görmek harika. Gösteriler, sosyal ağlarındaki yayınların açıkça belirttiği gibi, markaların beklediği gibi görünmüyordu. Bunun nedeni, markaların pikselli avatarların ve basit görünümlerin gerçekliğini değil, gösterideki en iyi fotoğrafları yayınlamasıdır.

Belki de grafikler, izleyenleri nostaljik hissettirmek için özel olarak oluşturuldu, ancak o zaman çarpıcı sonuçlarla ve MVFW’nin geleceğinin nasıl görüneceğine dair bir evrimle, giysiler ve onları giyen modellerin gerçekçi izlenimleriyle bile bizi şaşırtmak için yaratıldı.

Tek yapabileceğimiz, önümüzdeki moda haftasının teknolojik olarak daha gelişmiş olmasını ve lüks dünyasında dijital modanın öncüsü gibi görünen Balenciaga’nın listeye girmesini ummak .

Kaynak: Coin Telegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?