Ethereum İyileştirme Önerisi-EIP 4844 Masaya Ne Getiriyor?

0

EIP-4844(Ethereum Improvement Proposal) , 2.Katmanları kullanarak veri işlemeyi ölçeklendirme girişimidir, ancak şu anda hala geliştirilmektedir.

Geçen hafta, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin , ” proto-danksharding ” olarak da bilinen EIP-4844 için teknik bir SSS tweetledi:

Kısacası, bu teklif, yüksek işlem hacmini desteklemek için veri lojistiğini organize etmenin daha verimli bir yolunu başlatacak. Veri kullanılabilirliğini ölçeklendirmenin bir yolu olarak düşünülebilir.

Teorik olarak, bu, kullanıcılar için önemli bir sorun olan gaz ücretlerini kontrol altında tutmalı ve hız için optimize etmelidir.

EIP-4844 , kısa bir süre için işaret düğümünde kalıcı olacak veri “bloblarını” kabul eden ethereum’a yeni bir tür işlem türü getiriyor.”

Bunun temelini oluşturan “bloblar”dır, ancak bunlar nedir ve nasıl çalışırlar?

Ethereum’da neden “bloblara” ihtiyaç var?

Parçalama, verileri iki veya daha fazla küçük parçaya bölen bir işlemdir. Bu parçalar daha sonra birden çok farklı parçayı tutan fiziksel parçalar olarak adlandırılan ayrı veritabanı düğümleri arasında dağıtılır.

Bu avantajlıdır çünkü tek bir ana bilgisayar sisteminin veya tek bir veritabanının kapasitesinin ötesinde ölçeklendirmeye olanak tanır.

Ethereum ekibinin şimdi parçalama ile yapmak istediği şey, “ toplama merkezli ” bir yaklaşım kullanmaktır. En azından kısa ve orta vadede bu, altyapıyı ölçeklendirme girişiminde Katman 2 protokollerini kullanacak şekilde uyarlamak anlamına gelir.

“Şu anda kullanıcıların Katman 1’de ENS adları var, uygulamalar tamamen Katman 1’de yaşıyor vb. Bunların hepsinin değişmesi gerekecek. Kullanıcıların birincil hesaplarının, bakiyelerinin, varlıklarının vb. tamamen bir Katman 2 içinde olduğu bir dünyaya uyum sağlamamız gerekecek.”

Toplayıcı merkezli yaklaşımla bağlantılı olarak, “blob”ların kullanımı vardır. Ethereum’un parçalama süreci, işlemler için daha fazla yer açmaz; bunun yerine, veri blobları için daha fazla yer açacaktır. Protokol, blobları yorumlamaz; sadece mevcut olup olmadıklarını ve Katman 2 ağından indirilebildiğini kontrol edin.

Hareketin arkasındaki mantık nedir?

İyileştirme önerilerini uygulamak zaman alan ve maliyetli bir iştir. Ancak geliştiriciler , nihai parçalama spesifikasyonunun (ETH 2.0 için) bu noktada bilinmemesi nedeniyle geçici olsa bile “önemli ölçüde ölçeklendirme rahatlaması” sağlayacağını söylüyor.

Her durumda, geliştirme ekibi, tam parçalamanın uygulanması söz konusu olduğunda, EIP-4844’e giden çalışmanın gelecekteki geliştirme yüklerini dengeleyeceğine dikkat çekiyor.

“Toplama ölçeklendirme geçici boşluklarının temel amacı, bu rahatlamadan yararlanmak için toplamalara fazladan geliştirme yükü yüklemeden, geçici ölçeklendirme rahatlığı sağlamaktır.”

Genel olarak, EIP-4844, toplama ücretlerini önemli ölçüde azaltabilir ve Ethereum’un ademi merkeziyetçilikten ödün vermeden rekabetçi kalmasını sağlayabilir.

Teklif şu anda taslak durumunda ve büyük olasılıkla öğeleri değişmiş olacak.

Kaynak: Cryptoslate

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?