Coinbase Pay ve Binance Pay: Nedir ve Ne Kadar Farklılar ?

0

ABD merkezli büyük kripto borsası Coinbase , Coinbase Pay’in tanıtımıyla hem geleneksel ödeme şirketlerinde hem de kripto yerel rakiplerinde hızla ilerliyor. Bununla birlikte, yeni çözüm, örneğin Binance gibi rakiplerin mevcut ödeme çözümlerinden farklıdır , çünkü birincisi, Coinbase’in tarayıcı tabanlı cüzdanını fiat ile finanse etmenin bir yolu var iken, ikincisi, kullanıcıların hesapları fiat ile finanse etmesinin ve başkalarına ücretsiz kripto gönderilebilmesi ise diğer bir yoldur.

Şimdi bu iki çözümün tam olarak ne olduğuna bir göz atalım;

Coinbase tarafından bu hafta başlarında yapılan bir duyuruya göre, yeni ödeme hizmeti, merkezi olmayan finansa ( DeFi ) katılmayı veya takas edilemeyen tokenleri ( NFT‘ler ) trade etmeyi de içeriyor.

Bu alanların her ikisinde de yer almak, normalde kullanıcıların, Coinbase’in “birden çok adımı içeren hantal bir süreç” olarak tanımladığı ve kullanıcı hatası için yüksek bir potansiyele sahip olan MetaMask gibi gözaltında olmayan tarayıcı tabanlı cüzdanları finanse etmesini ve kullanmasını gerektirir.

Bu sorunu çözmek için Coinbase, mevcut tarayıcı cüzdanı Coinbase Cüzdanını diğer cüzdanlardan fiat veya kripto para ile finanse etmeyi kolaylaştırdığını söylediği kendi ödeme çözümünü sundu.

Bu, bir banka veya kredi kartından fiat para birimiyle doğrudan finanse edilemeyen MetaMask gibi diğer cüzdanlardan farklıdır.

Ödeme sisteminin Coinbase’in cüzdanına entegrasyonu, cüzdanı finanse etmek için farklı uygulamalar ve web siteleri arasında geçiş yapma ihtiyacını ortadan kaldırarak, borsaya göre süreci “her zamankinden daha hızlı, daha kolay ve daha güvenli” hale getiriyor.

Kaynak: Coinbase

Bu arada, geçen yıl rakip kripto borsası Binance tarafından kullanıma sunulan ödeme sistemi Binance Pay, herhangi bir tarayıcı uzantısı yerine borsanın mobil uygulamasını temel alıyor ve temel olarak Binance kullanıcıları arasında ödemeleri kolaylaştırmak için tasarlandı.

Özellikle Binance Pay, yalnızca kimlik doğrulaması tamamlanmış bir Binance hesabına sahip kullanıcılar arasında çalışır ve bu anlamda, herkese para aktarabilen geleneksel bir kripto ödeme sistemi değildir.

Binance’in hamlesi, bir ay önce rakip ticaret platformu Bitfinex’in  benzer bir hamlesini izledi  .

Geçen yıl resmi olarak piyasaya sürülmeden önce Binance, yaptığı duyuruda borsaya ait olan seyahat rezervasyon sitesi Travala’nın yeni ödeme çözümünü entegre eden ilk tüccar olduğunu söyledi. O zamandan beri , Binance Marketplace portalı aracılığıyla CryptoRefills ve Coinsbee gibi diğer tüccarlar eklendi.

Binance Pay aracılığıyla birine ödeme göndermek için, kullanıcının ya alıcının QR kodunu taraması ya da “Ödeme Kimliğini” bir kullanıcı adı biçiminde yapıştırması gerekir. Bu, Coinbase Pay’in birlikte çalıştığı ve yine de kullanıcıların ödeme yapmak için alıcının tam cüzdan adresini bilmelerini gerektiren Coinbase Cüzdanından farklıdır.

Ayrıca Binance, ödeme çözümünü “anlık” olarak nitelendiriyor, ancak “uyum gerekliliklerinin”, ödemelerin alınmasından sonraki 24 saat boyunca fonların kullanılamayacağı anlamına geldiğini kabul ediyor. Ödemeler ayrıca Binance tarafından herhangi bir ücret alınmadan işlenir.

Diğer kullanıcılara Binance Pay aracılığıyla yapılan işlemlerin zincirde kaydedilmediği, bu nedenle ödemelerin anında ve ücretsiz olarak yapılabileceğini belirtmekte fayda var.

Binance Pay şimdilik 40’tan fazla kripto varlığı destekliyor. Ödeme çözümü, doğrudan itibari para ödemelerini desteklemez, ancak itibari para, bir hesabı finanse etmek için Binance’in standart seçeneklerinden geçerek bir kullanıcının Binance Pay bakiyesini doldurmak için kullanılabilir.

Binance

Kaynak: Cryptonews

 

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?