Elon Musk, Twitter’ı 44 Milyar Dolara Satın Aldı

0

Şirketin yönetim kurulu Pazartesi günü oybirliğiyle anlaşmayı onayladı, ancak yine de “Twitter hissedarlarının onayına tabi” olduğunu ekledi.

Tesla CEO’su Elon Musk’ın sosyal medya devi Twitter’ı satın almasından saatler ve günler önce, kripto endüstrisindeki ve dışındaki birçok çevrimiçi kullanıcı arasında ücretsiz konuşma tartışmaları yaygındı.

Twitter Pazartesi günü yaptığı açıklamada , yönetim kurulunun Musk’tan şirketin hisselerini hisse başına 54.20 $ – yaklaşık 44 milyar $ – nakit olarak satın alma teklifini kabul etmesinin ardından özel bir şirket haline geleceğini duyurdu. İşlemin 2022’de tamamlanması beklense de, Twitter hissedarlarının ve bazı düzenleyicilerin onayına tabi.

Satın alma haberinin kamuoyuna açıklanmasından önceki son tweetlerinden birinde Musk  “Umarım en kötü eleştirmenlerim bile Twitter’da kalır çünkü ifade özgürlüğü bu demektir” dedi. Twitter, Tesla CEO’sunun “ifade özgürlüğü işleyen bir demokrasinin temel taşıdır ve Twitter dijital şehir meydanıdır” dediğini aktardı.

Ancak birçoğu, milyarlarca dolarlık satın almanın potansiyel olarak tam tersi bir sonuca sahip olduğunu düşünüyor gibiydi. Kar amacı gütmeyen medya gözlemcisi Media Matters for America’nın başkanı Angelo Carusone, Twitter’ın satışı kabul etmesinin “dezenformasyon ve onu satan insanlar için bir zafer olacağını” açıklamasından önce endişelerini dile getirdi ve Musk’ın yasaklananlara tek taraflı olarak izin vermeye karar verebileceğini öne sürdü.

Musk’ın sık sık sosyal medya platformuna ittiği meme tabanlı token Dogecoin’in ( DOGE ) ortak yaratıcısı Jackson Palmer, satın almayı özgürlük fikrine zıt bir “düşmanca devralma” olarak nitelendirdi. Bitcoin boğa Anthony “Pomp” Pompliano , yeni Twitter sahibini tebrik ederken, kripto kredi şirketi BlockFi, Dogecoin köpeğinin ve Twitter’ın logosunun karma bir fotoğrafını yayınlayarak daha komik bir duruş sergiledi.

MicroStrategy’nin kurucusu ve CEO’su Michael Saylor, satın alma hakkında doğrudan yorum yapmadı, bunun yerine Musk‘a ABD Anayasası’ndaki ilk değişiklik metniyle bir tweet’te yanıt vererek hareketi desteklediğini öne sürdü. 2020 ABD Başkanlık Seçimlerinde sahte sahtekarlık iddialarını destekleyen Temsilciler Meclisi üyesi Jody Hice, işlemi ilk değişiklik için de bir kazanç olarak övdü.

Anayasa değişikliği Amerika Birleşik Devletleri’ndeki özel işverenleri sınırlamadığı, aksine Kongre’nin belirli konuşma türlerini yasaklayan yasaları geçirmesini engellediği için, ilk değişiklik taraftarlarının Musk’ın Twitter’ı satın almasına verdikleri destekle ne kastettikleri açık değil. ABD mahkemeleri daha önce ifade özgürlüğünün “yakında kanunsuz eylemi” teşvik etmeye uzanmadığına karar vermişti .  

83 milyondan fazla takipçisi olan Musk – 6,3 milyon olan eski Twitter CEO’su Jack Dorsey’den çok daha fazla – satın almanın bir sonucu olarak platformdaki ve bir bütün olarak sosyal medyadaki davranışı etkileyebilir. Tesla CEO’su 14 Nisan’da Twitter için en önemli önceliklerinden birinin kripto dolandırıcılıklarıyla bağlantılı olanlar da dahil olmak üzere “spam ve dolandırıcılık botlarını ve bot ordularını” ortadan kaldırmak olacağını söyledi.

Kaynak: Coin Telegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?