NFT Projeleri Tüm Sektörün Karşılıklı Yararına Nasıl İşbirliği Yapıyor?

0

Her başarılı NFT projesinin arkasında güçlü bir topluluk vardır. Bu yazımızda içerik oluşturucuların ve topluluk üyelerinin projelerinin temellerini güçlendirmek için fikir liderleri, pazar yerleri ve markalarla nasıl işbirliği yaptıklarını ele aldık.

2 Aralık 2021’de Bored Ape Yacht Club (BAYC), kültür odaklı atletik marka Adidas’ın dikkatini çekti ve ortaklıklarını pekiştirerek hem itibarını hem de değerini yükseltti. Bu sırada, RTFKT Studios, Nike tarafından satın alındı ​​ve aynı zamanda, Nike’ın ilk değiştirelemeye tokeni olan MNLTH‘yi havadan bırakarak topluluğun dikkatini çekti.

RTFKT, NFT’ye yeni bir konsept tanıttığından, MNLTH airdrop adının hakkını veriyor: Topluluk onu tetikliyor. MNLTH NFT, yalnızca topluluk, üyelerin içeriğin Nike ürünleri olup olmadığını tahmin etmesiyle birlikte gerekli tüm görevleri topluca tamamladığında ortaya çıkar.

Bu yeni gelişmeler, NFT koleksiyonlarının sosyal ve yatırım sermayesi açısından toplam değerlerini artırmanın bir yolu olarak güçlü düşünce liderleri, markalar ve topluluklarla ortaklık yapmanın değerini anladığını gösteriyor.

Sosyal kollarına yardımcı olan ve koleksiyonun genel taban fiyat değerini artıran kilit bağlantılar kuran NFT projeleri, NFT ekosisteminde işbirliklerinin değerinin olduğunun kanıtı olarak hizmet ediyor.

İşte 2022’de dalga yaratmak için bu stratejiyi kullanan birkaç projeye bir göz atın:

FoxFam, diğer NFT sanatçılarının dikkatini çekiyor

FoxFam sektördeki sanatçılar arasında oldukça popüler olan bir proje. Özellikle, Invisible Friends yaratıcısı Markus Magnusson, eşi ve diğer sanatçı IraG ile birlikte Londra merkezli YumYum stüdyo koleksiyonuna katıldı.

Proje, beş ay önce gerçekleşen lansmanından bu yana önemli ölçüde olgunlaştı. 
OpenSea’ye göre, ortalama satış fiyatı astronomik bir miktarda, %700’ün üzerinde arttı. 
FoxFam toplam hacimde 19,5 milyon doların üzerinde gelir elde etti.

Proje, birlikte çalışabilir bir platform olan kasıtlı olarak yanlış yazılmış World Wide Webb ile işbirliği yaparak, Fox sahiplerinin keyfini çıkarması için daireler satın alarak Metaverse’deki bağlantısını genişletti. Bu nedenle, yaratıcılar, World Wide Webb’e kolayca entegre edilmeleri için her FoxFam sahibine avatarlarının 2D pikselli bir versiyonunu verecekler.

FoxFam, oyuncuların YUM jetonları kazanabileceği bir oyna-kazan (P2E) oyununun lansmanı ile koleksiyonunu oyunlaştırmayı planlıyor. Şu anda koleksiyoncular ve yatırımcılar, 2D profil kanıtı satın alarak geriye dönük olarak YUM kazanabilirler.

Londra’da işleyen bir yaratıcı stüdyo olarak FoxFam, YumYum Studio’nun ilk rodeo’su değil. Stüdyo, Adobe, Nokia, Lyft, MTV ve McDonald’s gibi önemli marka ve kuruluşlarla ortaklık kurdu ve çalıştı.

Özgeçmişi ve deneyimi göz önüne alındığında, koleksiyoncular ve yatırımcılar, YUM’un lansmanını, 3D avatarları ve P2E oyunu FoxCity’yi içeren yenilenmiş yol haritasının uygulanmasını dört gözle bekliyorlar.

“Coolman Coffeedan” olarak da bilinen Danny Casale tarafından yaratılan Coolman Universe, Evrende yollarını bulmayı hedefleyen 10.000 renkli “Speshies” koleksiyonudur. 

Aralık 2021’de piyasaya sürülen koleksiyon, bugüne kadar 5.500’den fazla benzersiz Speshies sahibiyle büyük bir büyüme kaydetti. Ortalama satış fiyatı da 0,15 Ether’den ( ETH ) 2,7 ETH’ye yükseldi ve yalnızca geçen hafta Coolman Universe, ortalama satış fiyatı yaklaşık %120 artarak 9,6 milyon doların üzerinde satış gerçekleştirdi.

Coolman Universe’nin hacimdeki son artışı ve benzersiz Speshies sahipleri, sosyal kripto platformu Metalink ile yakın zamanda duyurulan ortaklığının bir sonucu olabilir. Jake Udell tarafından kurulan Metalink, kullanıcılarına gelecek vaat eden koleksiyonlara katılmak için ihtiyaç duydukları alfayı sağlamayı amaçlıyor.

Ortaklık hakkında soru sorulduğunda Coolman Coffeedan, “Metalink, sahiplerimiz için önemli bir yardımcı programdır” diye cevapladı, çünkü fırlatma rampası “doğrulanmış sahiplerin projemizle bağlantı kurması için ayrılmış bir alan” olduğunu söyledi. Bir tür sosyal kol olarak Metalink, CryptoPunks, BAYC, CyberKongz ve Coolman Universe gibi tanınmış projelerin doğrulanmış sahiplerinin, NFT’lere olan ortak değerleri ve tutkuları aracılığıyla bağlantı kurabilecekleri bir NFT merkezi olarak hizmet vermekte.

RTFKT Studios’un Nike MNLTH NFT’si

RTFKT Studios, ilk Nike NFT’lerinden biri ve son MNLTH airdrop dönüş başlıklarıyla manşetlere çıkmasıyla biliniyor. RTFKT Studios, Web3’te dijital spor ayakkabılar ve ürünler tasarlayarak yolunu açtı ve 4 Şubat’ta proje, CloneX profil resmi koleksiyonunun sahiplerine ilginç bir şekilde şifreli metal benzeri bir kutuyu airdropla gönderdi.

MNLTH kutusunda ne olduğu çoğu kişi için bir muammadır, ancak topluluk, ortaya çıkmasının ardındaki inisiyatifi gerçekten üstlenmiştir. RTFKT, topluluk ve blok zincirinin kutudaki içeriğin yavaş yavaş ortaya çıkmasını tetikleyeceği yeni bir fikir duyurdu. MNLTH, tetiklendiğinde ortaya çıkmasına bir adım daha yaklaşarak tepki verir. 

Topluluğun bu şekilde katılımının proje ve koleksiyonun hacmi için olumlu olduğu kanıtlandı. MNLTH şu ana kadar toplam 32.5 milyon doların üzerinde bir hacim topladı ve ortalama 4.33 ETH (13.405.69 $) satış fiyatını korudu.

Son yedi gün içinde günlük satış sayısı 50’nin üzerinde kaldı, bu da yatırımcıların ve koleksiyonerlerin RTFKT ekosisteminde değer gördüklerini gösteriyor.

Oyun teorisi, belirteçler ve sıralama yardımcı programının ötesinde, NFT koleksiyonları ve toplulukları, sektördeki diğer önemli oyuncularla kişilerarası ilişkiler ve bağlantılar kurarak gelişiyor. Görünen o ki, topluluğun sosyal sermayesini ve bununla bağlantılı koleksiyonu artırarak, ondan türetilen içsel ve dışsal bir değer var.

Kaynak: CoinTelegraph

 

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?