Kripto Para Piyasasında Son Durum

0

Araya giren uzun zamanın ardından kritpo para piyasasındaki son durumu değerlendirmek gerekirse, önde gelen kripto olan Bitcoin,  27 Kasım’da 16.800 dolar seviyesinin üzerine çıkamadı ve %38,2 Fibonacci düzeltme seviyesine doğru düşmeye başladı.

Benzer şekilde, ikincil en değerli kripto para  birimi Ethereum , Bitcoin’in liderliğini takip etti ve 1.200 doların üzerinde düşüşle işlem görüyor.

Kripto Piyasa Değeri Güncellemesi

Büyük kripto para birimleri, 27 Kasım’ın başlarında, küresel  kripto piyasası değeri  bir önceki gün %0,16 düşerek 840,32 milyar dolara düştüğü için düşük işlem görüyordu. 

Son 24 saat içinde, genel kripto piyasası hacmi %10 düşüşle 33 milyar dolara geriledi. DeFi’ın toplam 24 saatlik hacmi şu anda 2,74 milyar dolar ve kripto pazarının %8’ini oluşturuyor. 

Tüm stabilcoinlerin toplam hacmi şu anda 31.69 milyar dolar ve kripto piyasasının toplam 24 saatlik hacminin %93.28’ini oluşturuyor.

Şimdi ise 24 saatte en çok yükselen ve düşen altcoinlere bir göz atalım.

Altcoinler’da en çok kazanan ve kaybedenler.

Apecoin (APE) , UNUS SED LEO (LEO) ve Huobi Token (HT), son 24 saatte (yazının yazıldığı saat itibaren) değer kazanan ilk 100 kripto paradan üçü. APE fiyatı %15’ten fazla artarak 2,75$’a yükseldi, LEO fiyatı %8‘den fazla artarak 4$‘a ve HT fiyatı yaklaşık %6,5 arttı.

Kaynak: Coin 360

Trust Wallet Token (TWT), BinaryX (BNX) ve Synthetix (SNX), son 24 saatte değer kaybeden ilk 100 kripto paradan üçü, TWT %8’den fazla kayıpla 1,95 dolardan işlem görüyor, BNX 4 değer kaybetti % 148 dolardan işlem görüyor. Aynı zamanda, SNX’in fiyatı %4’ün üzerinde düşüşle 1,68 dolardan işlem görüyor.

Ava Labs Başkanı, Bir Kripto Firmasının Piyasaları FTX’ten Daha Fazla Tehdit Ettiğini Söyledi

Ava Labs’ın başkanı John Wu, kısa bir süre önce, büyük bir dijital varlık kredi sağlayıcısının çöküşünün kripto piyasaları için son FTX fiyaskosundan daha ciddi sonuçları olacağını belirtti.

Bloomberg tarafından yürütülen yakın tarihli bir röportaja göre , Ava Labs başkanı John Wu, Genesis Global Capital’in potansiyel çöküşünün dijital varlık piyasaları için FTX borsasının başarısızlığından daha büyük bir tehdit olduğunu belirtiyor:

“Koltukta, aslında Genesis’in kripto sermaye piyasaları açısından FTX’ten bile daha büyük bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Genesis oradaki en büyük borç verendi. Teminatlı borç vermenin yanı sıra teminatsız borç verdiler. Gerçekten bu krediyi yapan başka kimse yok. Piyasalarda onlar olmadan, değer zincirindeki tüm insanlar, piyasa yapıcılığı yapmak için borç alması gereken piyasa yapıcılar gibi tüm şirketler, likiditenin piyasalardan çekildiğini, marjların genişlediğini ve yatırımcı olmadığını göreceksiniz, bu durum da hiç bir yatırımcı gelmek istemez ve kısır bir döngün olur.

Dolayısıyla Genesis, kripto sermaye piyasalarının çok önemli bir parçası.”

Kasım ayının başlarında, FTX ve kripto koruma fonu Three Arrows Capital’in (3AC) çöküşünün ardından Genesis’in likidite sorunları nedeniyle para çekme işlemlerini geçici olarak engellediği haberi ortaya çıktı.

Geçen haftadan başka bir rapor, Genesis’in para çekme işlemlerini dondurmadan önce, beklenmedik bir masrafı karşılamak için yatırımcılardan 1 milyar dolarlık bir kredi istediğini belirtti.

Binance, Rezerv Kanıtı’nı yayınladı

FTX düştükten sonra, Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), diğer borsaların finansal güçlerini göstermelerini talep eden bir toparlanma çığlığı attı. Binance, Rezer Kanıtı (Proof of Reserve) mekanizmasını, çoğu CEX’in tavsiyelerini kabul etmesinden sonra 25 Kasım’da yayınladı. 

Bir Merkle Tree Fon Kanıtı’nın yayınlanması, borsanın başlangıçta bunu yapacağına söz vermesinden iki hafta sonra geldi. Binance’in en son hamlesine geri dönüş oldu

Kraken’in CEO’su ve kurucu ortağı Jesse Powell, Binance’in tam bir PoR’ye sahip olmadığını belirtti. Yeniden Sahip Olma Kanıtı’nın (PoR) tamamı, tweet’lediği gibi, müşterilerin yükümlülüklerinin toplamını, her hesabın toplama dahil edildiğini gösteren kriptografik kanıtı ve emanetçinin cüzdanlar üzerindeki gücünü doğrulayan imzaları gerektiriyor.

Powell, diğer katılımcıların eksi bakiyeli hesapları not etmekte ihmalkar davrandıklarını söyledi. Kraken’in Rezerv Kanıtı, şirketin varlıklarını borçlarıyla karşılaştırmak için kullanışlıdır.

CZ, resmi açıklamada üçüncü taraf denetimine yapılan atıfın Powell’ın PoR hakkındaki endişelerini gidermeye yeterli olacağını vurgulayarak yanıt verdi. Binance’in son hamlesi, doğru bir şekilde gerçekleştirilirse, merkezi borsalara ve kripto para birimine olan güveni yeniden kazanma potansiyeline sahip.

Bu çabalara rağmen, Bitcoin ve diğer önde gelen para birimleri düşüyor. Bitcoin fiyat tahminine bakalım. 

Bitcoin Fiyatı 

Mevcut Bitcoin fiyatı 16.558 dolar ve 24 saatlik işlem hacmi 18 milyar dolar. Son 24 saat içinde BTC/USD paritesi yaklaşık %0,50 düşerken, CoinMarketCap dünkü 348 milyar dolardan 318 milyar dolarlık canlı piyasa değeriyle şu anda birinci sırada yer alıyor. Toplam 21.000.000 BTC madeni para arzına ve dolaşımdaki 19.217.818 BTC madeni para arzına sahiptir.

Pazar günü BTC/USD , 16.300$ ile 16.800$ arasındaki dar bir işlem aralığıyla dalgalı işlem görüyor. Gelecekteki eğilimleri tahmin etmek için, Bitcoin önce daha önce bahsedilen ticaret aralığını geçmelidir. 

4 saatlik zaman diliminde, BTC/USD paritesi şu anda %23,6 Fibonacci düzelme seviyesi olan 16.400$’ın üzerinde tutunuyor ve bu seviyenin kırılması bir sonraki işlem aralığını belirleyebilir. 

Bitcoin %23,6 Fib seviyesinin altına düşerse, %38,2 Fib seviyesi olan 16.275 Dolar’a ve %61,8 Fib seviyesi olan 15.900 Dolar’a maruz kalacak.

Kaynak: Tradingview

RSI ve MACD gibi öncü teknik göstergeler, alım ve satım aralıkları arasında gidip gelerek yatırımcı kararsızlığını gösteriyor. Öte yandan 50 günlük hareketli ortalama, BTC’yi 16.450 $ civarında destekleyerek yükseliş trendinin devam etme olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor. 

Alıcılar piyasaya girerse, 16.785 $ seviyesindeki bir yükseliş, BTC’yi birkaç gün içinde tahminen 17.000 $’a gönderebilir.

Ethereum Fiyatı

Ethereum‘un şu anki fiyatı 1.216 dolar ve 24 saatlik işlem hacmi 4 milyar dolar. Son 24 saatte Ethereum yaklaşık %0,50 kaybetti. CoinMarketCap şu anda 148 milyar dolarlık canlı piyasa değeriyle 2. sırada yer alıyor. 122.373.866 ETH madeni para dolaşım arzına sahiptir.

Ethereum, kendisini 1.200 $ (psikolojik seviye) civarında destekleyen yukarı doğru bir kanal oluşturarak hafifçe yükselişle işlem görüyor. 4 saatlik grafikte, Ethereum ” daha yüksek tepeler ve daha yüksek dipler” oluşturuyor ve bu da artan bir yükseliş eğiliminin sinyalini veriyor. 

1.175 Dolar’daki 50 günlük hareketli ortalama çizgisi yükseliş eğilimi gösterirken, RSI ve MACD göstergeleri de bir alım bölgesinde tutunuyor. 

Artan yönde, ETH için ana direnç seviyesi 1.235 dolar ve bunun üzerinde bir kırılma onu 1.250 dolar seviyesine çıkarabilir. Olumsuz tarafı, 1.200 Dolardaki yukarı yönlü bir kanalın aşağı yönlü kırılması, 1.185 Dolar ve 1.145 Dolar seviyelerine ulaşılana kadar satışları ateşleyebilir.

Huobi Token Fırtınaları %58

Huobi Token, son yedi günde %58’in üzerinde ve son 24 saatte %4’ün üzerinde artış göstererek yükselişte. CoinMarketCap şu anda 1 milyar dolarlık canlı piyasa değeri ile 39. sırada yer alıyor. Dolaşımda 153.357.694 HT madeni para var ve maksimum 500.000.000 HT madeni para arzı var.

Teknik cephede, HT/USD paritesi 7 doların üzerine çıktı ve %61,8 Fibonacci düzeltme seviyesine ulaştı. Aynı zamanda HT, 50 günlük basit hareketli ortalama çizgisinin üzerine çıkarak 6,75 doları geçerek güçlü bir yükseliş eğilimine işaret ediyor.

RSI ve MACD ise aşırı alım bölgesine girdi ve bu boğalar için iyi bir işaret değil. Sonuç olarak, 7,40 dolar direnç seviyesinin üzerine çıkamamak, 6 dolar veya 5,15 dolar seviyelerinde düşüş düzeltmesine neden olabilir. 

Öte yandan HT için artan talep, 7,40 $ direncini kırabilir ve fiyatı 8,35 $ veya 9,50 $ direnç seviyelerine getirebilir. Gözümüzü 7,40 dolardan ayırmayalım çünkü bu, HT için muhtemelen bir pivot noktası.

Kaynak: Cryptonews

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?