Ripple ve SEC Davasında Son Durum: SEC Sınırları Zorluyor!

0

Ripple Labs ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki hukuk savaşında , ABD bölge mahkemesi yargıcı Analisa Torres, amicus brief dosyalarını hazırlamak için birkaç öneride bulundu.

Dün kamuoyuna açıklanan bir belgenin gösterdiği gibi, mahkeme Blockchain Derneği, John E. Deaton (75.000 XRP yatırımcısını temsilen), altı XRP sahibi, Coinbase, Kripto İnovasyon Konseyi (CCI), Valhil Capital, Cryptillian Payment tarafından açılan önergeleri kabul etti. Sistemler, Veri DAO, LLC, Reaper Financial, Acredify, InvestReady, Yeni Spor Ekonomi Enstitüsü (“NSEI”) ve Paradigm’den ibaret.

Şimdi, tüm başvuranların dostane brief’lerini sunmaları için 18 Kasım’a kadar süre tanındı. Ripple’ın ilk destekçisi Coinbase ile çoktan brief dosyasını verdi. İçinde, ABD borsası, SEC’in kripto endüstrisine yeterli rehberlik sağlayamadığını savunuyor.

Buna ek olarak Coinbase, kripto piyasası için net kuralların yokluğunda adil bildirim savunmasının geçerli olmadığını savunuyor:

Bu nedenle, özellikle SEC’in daha önce yasal olduğunu işaret ettiği davranışa katı sorumluluk yüklemeye çalıştığı bu gibi davalarda, bildirim ve yorum kural koyma eksikliği, adil bir ihbar savunması göz önünde bulundurularak mahkemeler tarafından ağır bir şekilde tartılmalıdır.

SEC, Ripple ile Haksız mı Oynuyor?

SEC’i desteklemek için konuşan InvestReady (Acredify) ve Yeni Spor Ekonomisi Enstitüsü (“NSEI”) de brief dosyalarını resmi olarak sunabilecek.

Yeni Spor Ekonomisi Enstitüsü (“NSEI”) geçen hafta önergesini verdi. Dosyada, NSEI , XRP gibi kripto para birimlerinin “yalnızca spekülatif araçlar olduğunu; onları takas edilebileceğini ama onlara yatırım yapılamayacağı.” hakkında tartışıyor.

NSEI, argümanında ayrıca, Ripple’ın Howey testini çok geniş yorumladığını ve “her fırsatta dırdır ettiğini ve gerçek niyeti yanlış yorumladığını” ileri sürüyor. Ayrıca, NSEI’ye göre, XRP fiyatı önemli ölçüde Ripple’ın çabalarına bağlıydı.

XRP topluluğunun sevgili avukatlarından biri olan Jeremy Hogan, Twitter aracılığıyla avukat Fred Rispoli’den gelen ve dostane soruşturmanın neden açılmış olabileceğini açıklayan bir ileti dizisine atıfta bulundu. Hogan, “Çılgın zamanlar, çılgın şeyler,” diye yorum yaptı .

Rispoli, ABD ajansının amicus brief’ini kendisinin hazırlamış olabileceğini öne sürüyor. Avukata göre, NEIS amicus dosyası birkaç nedenden dolayı şüpheli.

İlk olarak, şirket kripto endüstrisine hiç dahil değil. “Tarihine bakıldığında, gerçekten yalnızca spor kumarı sorunları söz konusu olduğunda amicus olarak davalara karışıyor. Öyleyse neden buraya karışıyor?”

NSEI’nin SEC ile olan tek açık davası Eylül ayında bir anlaşmaya vardı. Çözülmesi gereken tek sorunun şirketin SEC’e ödemek zorunda kalacağı ceza miktarı olduğunu söyledi.

İkincisi, amicus’u açan hukuk firması, SEC’e açtığı davada NSEI’yi temsil eden firma ile aynı firma değil. Garip bir şekilde, ayrıca:

Amicus avukatının ofisi, kelimenin tam anlamıyla SEC’in karşısında. Ve görünüşe göre oradaki bazı avukatların SEC ile bağları var.

Rispoli’ye göre NEIS’in amicus brief’ini ilginç bir şekilde ortaya koyan üçüncü bir argüman, dosyalamanın aslında SEC tarafından yazılmış gibi okunduğu gerçeğidir.

Son bir argüman olarak avukat, bu dosyalamanın SEC’in Ripple ile son oyundaki çaresizliğini ortaya çıkarabileceğini ifade ediyor:

Tam 28. sayfada (III, 1. paragraf) – Bence bu, Mahkemeye, kaybettiğini fark ederek, en azından sahipliğini yalnızca XRP ile sınırlama konusunda açık olması ve daha geniş kripto evren daha kolay uygulanabilecek genel bir dil kullanmaması için yalvarıyor. Böylece SEC’e diğer projeleri takip etmesi için gıpta ile bakılan “esnekliğinden” daha fazlasını veriyor.

Basın zamanında, XRP fiyatı, FTX kripto piyasasını her yönden çökerttikten sonra 50-, 100- ve 200 günlük hareketli ortalamaların altında kaldı. 

Kaynak: Bitcoinist

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?