Neden Kripto Para Fiyatları Hala Düşüyor ?

0

Binance, önerilen FTX satın alımının fişini çektikten sonra kripto fiyatları düşmeye devam ediyor ve sorunlu borsa, 4 milyar dolar toplayamadığı takdirde iflasla karşı karşıya olduğunu söyledi.  

Bitcoin fiyatı için taban 15.597 dolar mı yoksa daha da düşebilir mi?

Bu arada, bitcoin fiyatı 15.597 dolara kadar düştü, ancak o zamandan beri yazının yazıldığı sırada %3.5 toparlanarak 16.350 dolardan işlem gördü.

Ancak, Sam Bankman-Fried’in FTX borsasındaki artan problemler, kargaşanın yakında sona ereceği ihtimalini sekteye uğratıyor .

Adalet Bakanlığı, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu şu anda FTX ve ilişkili ticaret şirketi Alameda Research’ü araştırıyor.

FTX Token (FTT), mevduatlarının bu hafta başında başlamasından bu yana değerinin %88’ini kaybetti. Borsa parası şu anda 2,63 dolardan işlem görüyor.

Yatırımcılara çağrıda bulunan SBF, yardım için çaresizce yalvarıyor

Bloomberg‘e göre , Binance’in satın alma anlaşmasından çekilmesinden önce yatırımcılara yapılan bir çağrıda, şirketin 8 milyar dolarlık bir açıkla karşı karşıya olduğunu ve solvent endişesinin devam etmesi için 4 milyar dolara ihtiyacı olduğunu bildirdi. 

SBF, berbat durumda olduğunu açıklayarak, yatırımcılardan “inanılmaz, inanılmaz derecede minnettar olacağını” söyleyerek finansal destek talebinde bulundu.

FTX’teki yatırımcılar, destekçileri arasında BlackRock, SoftBank, Sequoia ve Tiger Global Management gibi isimlerle birlikte ABD yatırım bankacılığı ve VC dünyasının büyük ve iyi yönlerini içeriyor – hepsi yatırımlarının silindiğini görmekle karşı karşıya kaldı.

Görünüşe göre, SBF, Binance’in hala devam eden anlaşmayı bozmadan önce, yatırımcıları nakit para kazanmaya ikna etmek için bir saate kadar ısrar ediyordu.

Ancak olaylar CZ’nin Twitter’da açıkladığı gibi olmayacaktı.

FTX’te belirli varlıkların sahipleri hala kurtuluş bulabilir. Örneğin Tron’un kurucusu ve CEO’su Justin Sun, şirketin FTX üzerindeki tüm TRON token sahiplerinin (TRX, BTT, JST, SUN, HT) arkasında durduğunu söyledi:

Kripto fiyatları çöktüğünde, hangi firma iflas edecek? Marj çağrıları acımasız olacak

JPMorgan stratejistlerine göre , kademeli marj çağrılarının bir sonucu olarak kaldıraç azaltma gerçekleştiğinden, kripto üreticileri için en son gerilemenin sistem üzerinden çalışması haftalar alabilir.

Kripto paranın sözde beyaz şövalyelerinden biri olan FTX’in gözden düşmesi ve hatta Binance’in FTX’in bazı kısımlarını satın almak için diğer yolu seçmeye karar vermesiyle, JPMorgan stratejistlerinin işaret ettiği gibi, dış borçlarını fazla uzatan şirketlerin kurtarma şansı ortadan kalkıyor:

Alameda Research ve FTX’in bariz çöküşünün neden olduğu bu yeni kripto kaldıraç azaltma aşamasını daha sorunlu yapan şey, daha güçlü bilançolara sahip, düşük sermayeli ve yüksek kaldıraçlı olanları kurtarabilen kuruluşların sayısının azalmasıdır.

JPMorgan ekibi, üretim maliyetlerine dayanarak, Bitcoin’in 13.000 $ seviyelerini tekrar ziyaret edebileceğini düşünüyor.

Kaynak: Cryptonews

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?