BİNANCE, FTX SATIN ALIMINDAN UZAKLAŞIYOR

0

Dünyanın en büyük borsası olan Binance, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Sam Bankman-Fried’in FTX’inin potansiyel satın alımını takip etmeyeceğini söyledi.

Şirket, Çarşamba öğleden sonra bir tweet’te yaptığı açıklamada, Binance’in rakip borsa FTX‘in satın alınmasıyla ilerlemeyeceğini söyledi:

Binance, “Başlangıçta umudumuz FTX müşterilerinin likidite sağlamasını desteklemekti, ancak sorunlar bizim kontrolümüz veya yardım etme yeteneğimiz dışında” dedi.

Haber, perakende yatırımcıları, borsa bu haftanın başlarında aşırı likidite baskısı altına girdikten sonra FTX tarafından tutulan fonlara tekrar erişip erişemeyeceklerini merak ettiklerini ortaya koyuyor. Kargaşa, muhtemelen FTX, yerel token FTT’si ve yine FTX patronu Sam Bankman-Fried’e ait bir araştırma ve ticaret şirketi olan Alameda arasındaki endişe verici bağlantıları ayrıntılı olarak anlatan bir CoinDesk makalesinden kaynaklandı. Haber, kısa bir süre sonra şirketinin elindeki tüm FTT tokenlerini satacağını tweetleyen Binance başkanı Changpeng Zhao’nun dikkatini çekti.

CZ’nin tweet’i, silinen bir tweet’te FTX‘in iyi olduğunu ve şirket tarafından tutulan varlıkların da olduğunu söyleyen SBF ile bir tartışma başlattı. Ancak kısa bir süre sonra Binance ve FTX arasındaki anlaşma gün ışığına çıktı ve SBF daha sonra bir “likidite sıkışıklığını” kabul etti.

Kurtarma, sektörde iyimserliğe yol açtı. Ancak CZ, Binance’in anlaşmadan “her an” çekilebileceğini başından beri açıkça belirtti. Özellikle şirket, satın alma ile devam edip etmeyeceğine karar vermek için FTX‘in mali defterlerini analiz ederek henüz durum tespiti yapmamıştı.

FTX‘in mali durumunu inceledikten sonra Binance, resmi olarak FTX’in ABD dışındaki ticari operasyonlarını satın almamaya karar verdi. Ek olarak Binance, yanlış kullanılan müşteri fonları ve borç verme konusunda ABD’nin FTX’e yönelik soruşturmalarıyla ilgili son raporlardan da bahsetti.

Kaynak: Bitcoinmagazine

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?