ABD Binance, SEC’in Güvenlik Olarak Adlandırdığı AMP Token’ı Kaldırmaya Karar Verdi

0

Ticaret hacmine göre en büyük kripto borsası Binance, Pazartesi günkü resmi blog yazısında ABD’deki yan kuruluşu borsası Flexa’nın AMP tokenini “çok dikkatli bir şekilde” listeden çıkaracağını duyurdu. Ve bu hareket, platform düzenleyici netliği beklediği için 15 Ağustos’ta yürürlüğe girecek.

Binance US duyuruyu yayınladığından beri AMP değerini düşürüyor. Yazma sırasında, AMP son 24 saat içinde yaklaşık %10 düşerken, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan Haziran 2021’den %93 düştü. Token şu anda 0,0082 dolardan işlem görüyor. Toplam piyasa değeri şimdi 358 milyon dolara ulaştı.

Geçen ay, Coinbase’in eski çalışanı ve iki iddia edilen suç ortağı ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) aleyhindeki yasal bir anlaşmazlıkta, dokuz tokeni menkul kıymetler olarak sınıflandırdı ve AMP bunlardan biri. Bu nedenle, ABD makamlarıyla herhangi bir yasal anlaşmazlığı önlemek için Binance US, belirteci kaldırmaya karar verdi. Özellikle, platformdan kaldırılan tek kişidir.

Devlette zımni kurallara uygun olarak, işletim güvenlik varlıkları, kullanıcılar için daha yüksek korumaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle, bu varlıkları tanıtan borsalar SEC’e kaydolmak zorunda kalabilir. 

SEC’in Coinbase ile yaptığı soruşturma hakkında yorum yaparken, kripto borsası Binance bir blog gönderisine şunları ekledi:

Hızla gelişen bir sektörde faaliyet gösteriyoruz ve listeleme ve listeden çıkarma süreçlerimiz, piyasa ve düzenleyici gelişmelere yanıt verecek şekilde tasarlanmıştır. Çok dikkatli olmak adına, 15 Ağustos 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere AMP jetonunu Binance.US’tan kaldırmaya karar verdik.

Binance, AMP’yi Gönüllü Olarak SEC Zorunluluğu Kaldırıyor

Buna ek olarak Binance, yatırımcıların güvenle katılmasını sağlamak için düzenleyici çerçeve gereksinimlerini karşılamanın platformun ilk önceliği olduğunu da sözlerine ekledi. Bununla birlikte, yetkililerin AMP’ye nasıl davrandığını görmenin devam ettiğinin altını çizdi; belirteç ticareti gelecekte herhangi bir zamanda devam edebilir.

Özellikle, AMP yalnızca Binance‘in ABD’deki yan kuruluşunda kullanılamayacak, kullanıcılar diğer platformlarda AMP ticareti yapabilecek.

Öte yandan Coinbase, SEC’in kayıt dışı menkul kıymet alım satımı iddialarını yalanladı. Şirketin baş hukuk görevlisi Paul Grewal, SEC’in soruşturmasına yanıt olarak şunları söyledi;

SEC’in daha önce gözden geçirdiği bir süreç olan titiz titizlik sürecimizin menkul kıymetleri platformumuzdan uzak tuttuğundan eminiz ve bu konuda SEC ile bağlantı kurmayı dört gözle bekliyoruz.

AMP, teminatlı bir belirteç olarak çalışarak kripto para birimlerinin transferlerini güvence altına almak ve hızlandırmak için tasarlanmış Amp blok zincirinin yerel belirtecidir. Bitcoin ve Ethereum ağlarında yaygın olarak kullanılan Amp, bir işlem çok uzun sürdüğünde veya başarısız olduğunda tasfiye edilen kullanıcılara AMP jetonları sağlar.

Kaynak: Bitcoinist

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?