Ripple Davası: SEC Neden Davalının Bilirkişi İfadesini Vurgulamak İstiyor?

0

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ( SEC ) ile San Francisco merkezli blok zinciri teknolojisinde bir yenilikçi olan Ripple Labs Inc. arasındaki yasal anlaşmazlık, yeni kıvrımlara ve dönüşlere tanık olmaya devam ediyor.

Daha geçen hafta, Ripple‘ın avukatı John E. Deaton, düzenleyicinin şirketin çürütmesini Amici Curiae’ye mühürleme girişimlerini reddetmek için bir dilekçe sundu.

Şirket, pozisyonunda, SEC’in tutumunun, halkın “geniş bir kamu yararı durumunda önemli yasal argümanlara erişim hakkına” aykırı olduğunu savundu.

Bu sefer odak noktası, SEC’in Ripple ve/veya sanıkları, mevcut CEO Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Christian Larsen tarafından tutulan 10 analistin ifadesini hariç tutmak veya sınırlamak için bir toplu dava açma planıdır.

SEC Taktiği: Dalgalanma Avukatlarına Baskı Yapın

Uzmanlar, davacının şirketin savunma ekibi üzerinde baskı oluşturmak ve uzman tanıklı çeşitli konularda ilk ve/veya karşı raporları hariç tutmak için bu dilekçeyi sunmaya kararlı olduğunu iddia ediyor.

Bir çok amaçlı hareket içinde birden çok istek yer alır. Hukuki hareketler, tarafların sistematik olarak davayla ilgili ek endişeleri sunmalarına veya dile getirmelerine olanak tanır.

SEC’e göre, sanıklar, 120 sayfayı geçmeyecek olan omnibus’a, muhalefet cevaplarına aynı uzunluk sınırının uygulanması şartıyla muvafakat ettiler. SEC’in de itirazı yoktu.

Avukat Fred Rispoli şunu söyleyerek bunun önemini tartışıyor:

“Ripple ayrıca SEC uzmanlarına karşı hareket edecek. Şimdi Ripple’ın neden son zamanlarda iki ek avukat tuttuğunu anlıyorsunuz.”

Dava, defalarca manşetlere konu olan zaten acı bir mahkeme ihtilafının tırmanması ile biliniyor.

Harekete ilişkin karar için son tarih 12 Temmuz olarak belirlendi.

Davanın Sonucu Ne Olacak: Kripto Bekliyor

Kripto para birimlerinin geleceği, SEC tarafından 15 milyar dolarlık XRP para birimi piyasa değeri açısından yedinci sırada yer alan fintech şirketi Ripple’a karşı getirilen belirli bir davaya bağlı.

22 Aralık 2020’de açılan dava, Ripple’ın yasa dışı olarak 1,3 milyar dolardan fazlasını güvence altına aldığını iddia ediyor.

SEC, Larsen ve Garlinghouse’un yatırımcılara XRP tekliflerini ve satışlarını yasal olarak listelemeyi ihmal ettiklerini ve potansiyel alıcıları kripto para birimi ve Ripple’ın operasyonlarının doğası hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını iddia ediyor.

SEC, Ripple ile olan yasal hesaplaşmasında üstün gelirse, XRP Amerika Birleşik Devletleri’nde dijital para birimi yerine menkul kıymet olarak sınıflandırılacaktır.

Bu, diğer kripto para birimlerinin menkul kıymetler olarak sınıflandırılmasına yol açan yasal bir emsal oluşturabilir.

Şimdi, bu hiç bitmeyen mahkeme kavgasının ne zaman sona ereceği sorusu herkesin tahmininde bulunuyor.

Bu arada, XRP’nin fiyatı önceki haftaya göre yüzde 8 arttı ve analistler altcoinin yükseliş eğiliminin devam edeceğini tahmin ediyor.

Kaynak: Bitcoinist

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?