Elon Musk, Twitter İle Yaptığı 44 Milyarlık Anlaşmayı Sonlandırıyor.

0

Twitter’ın başkanı Bret Taylor, birleşme anlaşmasını uygulamak için dünyanın en zengin adamlarından biri olan Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk’a dava açmayı planladığını açıkladı.

Taylor, 8 Temmuz’da bir tweet’te şunları söyledi:

Twitter Kurulu, Bay Musk ile üzerinde anlaşılan fiyat ve şartlarda işlemi kapatmayı taahhüt ediyor ve birleşme anlaşmasını uygulamak için yasal yollara başvurmayı planlıyor. Delaware Kançılarya Mahkemesi’nde galip geleceğimizden eminiz.

8 Temmuz Cuma günü Elon Musk, sosyal medya şirketi çok sayıda birleşme anlaşması maddesini ihlal ettiği için Twitter’ı satın almak için 44 milyar dolarlık teklifini iptal ettiğini söyledi.

 Cuma günü şirketin üst düzey hukuk görevlisine onun adına  gönderilen mektuba göre :

Bay Musk Birleşme Sözleşmesini feshediyor çünkü Twitter bu Sözleşmenin birden fazla hükmünü esaslı şekilde ihlal ediyor, Bay Musk’ın Birleşme Sözleşmesine girerken dayandığı yanlış ve yanıltıcı beyanlarda bulunuyor gibi görünüyor ve bir Şirket Materyali ile karşı karşıya kalması muhtemel Yan etki.

Skadden Arps’ın avukatı Mike Ringler, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda kamuoyuna açıklanan mektupta Twitter’ın sözleşme taahhütlerini yerine getirmediğini söyledi.

Mektuba göre, Musk’ın ilgili işletme bilgileri talebi Twitter tarafından göz ardı edildi:

Yaklaşık iki aydır Bay Musk, “Twitter platformunda sahte veya spam hesapların yaygınlığına ilişkin bağımsız bir değerlendirme yapmak” için gerekli veri ve bilgileri aradı (size 25 Mayıs 2022 tarihli mektubumuz)

Elon Musk ve Twitter Arasında 44 Milyar Dolarlık Anlaşma

25 Nisan 2022’de Elon Musk ve Twitter, 44 milyar dolarlık bir anlaşmayı duyurdular ve dünyanın en zengin adamlarına 200 milyondan fazla abonesi olan bir sosyal ağ sahibi oldular. Tesla CEO’su, daha önce bir “ifade özgürlüğü” aracı olarak potansiyelini yerine getirmediği için azarladığı bir firmayı devralacaktı.

44 milyar dolarlık işlem oybirliğiyle yönetim kurulu onayı almasına rağmen, hemen gerçekleşmedi. Bunun yerine, satın alma işleminin 2022’nin sonlarında tamamlanması planlandı ve hissedar ve düzenleyici onay gerektiriyor.

Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık Twitter edinimi,   13 Mayıs’ta sosyal medya sitesindeki sahte veya spam hesapların miktarını sorgulayınca askıya alındı. Ardından, 17 Mayıs’ta bir  tweet’te  spam ve yanlış hesap sorunu çözülene kadar anlaşmanın “ileriye gidemeyeceğini” belirtti.

Bundan sonra, Elon Musk, 6 Haziran Pazartesi günü Twitter’ı ağını kullanan botların sayısı hakkında bilgi saklayarak “maddi bir ihlal” yapmakla suçlayarak,  44 milyar dolarlık anlaşmadan çekilme yönündeki  en güvenilir tehdidini iletti.

Tesla yöneticisi ile sosyal medya ağı arasındaki uzun ve karmaşık bir savaşta son zamanlardaki gelişme, onun eylemi, şirketi satın alma anlaşmasını bozabileceğinin en açık göstergesiydi.

Yatırımcılar ve uzmanlar, anlaşmanın prosedürleri ilerlerken nefeslerini tutuyorlardı; herkes son duyuruyu bekliyordu. Ancak, herhangi bir noktada anlaşmadan çekilmeye karar vermesi halinde Musk’ın 1 milyar dolarlık bir “ara ücretine” tabi olacağı açıktı.

Kaynak: Bitcoinist

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?