Bitcoin Traderları ‘Kuşaklar Arası Bir Dip’ Bekliyor, Ancak BTC Türevleri Verileri Aynı Fikirde Değil

0

BTC boğaları dibin içinde olduğunu düşünüyor, ancak nötrden düşüşe bir fiyat oluşumu ve vadeli işlem priminin olmaması iyimserlikleriyle çelişiyor.

Azalan bir üçgen paterni son üç haftadır Bitcoin’e ( BTC ) baskı yapıyor ve bazı tüccarlar bunu bir yükseliş eğilimi modeli olarak belirtirken, 19.000 dolarlık destek boğaların kaderini belirlemek için çok önemli bir seviye olmaya devam ediyor. 

Belirgin bir fiyat dibinin olmamasına rağmen, Bitcoin türevleri ölçümleri 30 Haziran’dan bu yana önemli ölçüde iyileşti ve küresel varlık yöneticisi VanEck’ten gelen olumlu haberler, tüccarların duyarlılığını hafifletmiş olabilir.

5 Temmuz’da ABD’nin Virginia eyaletindeki iki emeklilik fonu, VanEck’in kripto para odaklı yatırım fonuna 35 milyon dolarlık bir taahhütte bulunduğunu duyurdu.

Aynı gün, bir Huobi borsası yan kuruluşu , Amerika Birleşik Devletleri Mali Suçları Uygulama Ağı’ndan (FinCEN) para hizmetleri işletmesi (MSB) lisansını aldı. Seyşeller merkezli şirket, lisansın ABD’de kripto ile ilgili işleri genişletmek için bir temel oluşturduğunu belirtti.

7 Temmuz’da merkezi olmayan finans staking ve borç verme platformu Celsius Network’ün Maker ( MKR ) protokolüne ödenmemiş borcunu tamamen geri ödediğini açıklamasıyla birlikte bir miktar olumlu haber geldi.

Celsius, birden fazla pozisyondaki tarihi kayıpların ardından iflasın eşiğinde olan birkaç kripto getiri platformu arasında yer alıyor. Borsalar ve merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları tarafından kaldıraçlı pozisyonlarda zorunlu satışlar, son kripto para birimi fiyat çöküşünü hızlandırdı.

Şu anda, trader’lar olası bulaşma etkileri ile 19.000$’lık desteğin güçlendiğine dair iyimserlikleri arasında karışık duygularla karşı karşıya. Bu nedenle, türev verilerini analiz etmek, yatırımcıların daha yüksek bir piyasa düşüşü ihtimalini fiyatlayıp fiyatlandırmadığını anlamak için gereklidir.

Bitcoin vadeli işlem primi biraz olumlu dönüyor

Perakende tüccarlar genellikle üç aylık vadeli işlemlerden kaçınır sabit takas tarihi ve spot piyasalardan fiyat farkı nedeniyle. Ancak, sözleşmelerin en büyük avantajı, dalgalı bir fonlama oranının olmamasıdır; dolayısıyla, arbitraj masalarının ve profesyonel tüccarların yaygınlığı.

Bu sabit aylık sözleşmeler, satıcılar uzlaşmayı daha uzun süre ertelemek için daha fazla para talep ettiğinden, spot piyasalarda hafif bir primle işlem yapma eğilimindedir. Bu durum teknik olarak “contango” olarak bilinir ve kripto pazarlarına özel değildir. Bu nedenle, vadeli işlemler sağlıklı piyasalarda yıllık %5 ila %10 primle işlem görmelidir.

Bitcoin’in yıllıklandırılmış vadeli işlem primi, 28 Haziran’da negatif gitti ve kaldıraç alıcılarından gelen düşük talebi gösterdi. Ancak, 4 Temmuz’da gösterge pozitif alana kaydığı için düşüş yapısı uzun sürmedi.

Bitcoin vadeli işlem enstrümanına özgü dışsallıkları hariç tutmak için tüccarlar opsiyon piyasalarını da analiz etmelidir. Örneğin, %25 delta çarpıklığı, arbitraj masalarının yukarı veya aşağı koruma için aşırı şarj olduğunu gösterir.

Opsiyon tüccarları, yükseliş piyasalarında fiyat artışı için daha yüksek oranlar vererek, çarpıklık göstergesinin -%12’nin altına düşmesine neden olur. Bu arada, bir piyasanın genelleştirilmiş korku hissi, %12 veya daha yüksek bir pozitif çarpıklığa neden olur.

18 Haziran, aşırı düşüş piyasalarına özgü, şimdiye kadarki en yüksek rekor 30 günlük delta çarpıklığına işaret etti. Yine de, mevcut %16’lık eğri seviyesi, yatırımcıların aşağı yönlü koruma sağlama konusundaki isteksizliğini gösteriyor, bu da satım opsiyonları için aşırı ücretlendirmenin yansıttığı bir gerçek.

Bulaşma, pazarda baskı yaratan bir tehdit olmaya devam ediyor

17.580 doların döngünün düşük olup olmadığını söylemek zor, ancak bazı tüccarlar hareketi Three Arrows Capital’in marj çağrılarını karşılayamamasına bağlıyor.

Bazı tüccarlar “nesilsel bir dip” için çağrıda bulunuyorlar, ancak Bitcoin azalan bir üçgen oluşumunda kilitli kaldığı için yatırımcıların yükselişe geçmesi için hala uzun bir yol var.

Bir taraftan, Bitcoin türevleri metrikleri 30 Haziran’dan bu yana mütevazı bir gelişme gösteriyor. Öte yandan, yatırımcılar böylesine önemli bir risk sermayesi ve kripto varlık yöneticisinden daha fazla bulaşmadan şüpheleniyorlar.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?