Türkiye, BTC ve ETH Birleşik Hacimden Daha Fazla Dogecoin İşlemi Yaptı

0

Doge bu kadar varlıklı mı? Küresel ekonomi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, Çin’deki yavaşlaması ve COVID pandeminin son sorunlarının da aralarında yer aldığı pek çok nedenden meydana gelen sert çekişmeler yüzünden, bir kaç tanesini saymak için hâlâ mücadele ediyor.

Yükselen enflasyon ve artan yakıt, gıda ve gübre fiyatlarının sürekli baskısı, pek çok ülkede yaşayanların yaşam maliyetini katlanılmaz hale getirmekle kalmadı, aynı zamanda tasarruflarını azalmaktan kurtarmak için fırsatlar aramaya yöneltti. 

Bir zamanlar niş bir yatırım olarak kabul edilen kripto para, şimdi dünya çapında birçok yatırımcı için en iyi alternatif yatırım fırsatlarından biri haline geldi. Türkler bu eğilimin bir istisnası değildir. Resmi rapora göre, Türkiye’nin enflasyonu 25 yıllık rekorunu kırdı ve geçen ay %85,51’e yükseldi.

Böylesine muazzam bir enflasyon ve liranın değerindeki %50’ye yakın değer kaybı nedeniyle Türkler artık kripto sektörüne başvurmuş görünüyor. Kripto dünyasında dolaşan raporlara göre, yetişkinlerin yaklaşık %40’ı cinsiyetten bağımsız olarak ya dijital para birimine sahipler ya da önceki 6 ay içinde kripto ticaretine dahil olmuşlar. Önümüzdeki 6 ayda bu sayının %60’a ulaşması bekleniyor. 

Dogecoin Türkiyenin Favori Kriptosu Oldu

Son 30 günde, Türk sakinleri diğer önemli dijital para birimlerinden daha fazla Dogecoin (DOGE) ticareti yaptı ve toplam Bitcoin ve Ethereum hacminin iki katından fazla. İlk 3 Türk borsasına göre, Türkler BTC, ETH ve Doge’de yaklaşık 700 milyon dolar işlem gördü ve Dogecoin 380,3 milyon dolar ile başı çekti.

BTC Turk, Bitexlive ve Bitexen geçen ay bu işlemlere tanık olan üç borsa. Aynı zamanda, Bitcoin ve Ethereum sırasıyla 154.4 milyon dolar ve 142.6 milyon dolar hacimde işlem gördü.

Ünlü milyarder Elon Musk, geçen ay Twitter’ın tek sahibi olduğundan beri, Doge fiyatında neredeyse iki katına çıkan bir artışa tanık oldu. Belki de bu yüzden pompadan yararlanmak amaçlı yüksek talep yüze çıkmış olabilir. Tesla ve SpaceX’in CEO’su genellikle DOGE lehine tweet atıyor. 

Lira Düşüşü Yetkilileri Kriptoya Yönlendirdi

Hükümet yetkilileri kripto para alım satımını eleştirse ve KYC ve AML ile ilgili yeni düzenleyici değişiklikler getirse de, Türk halkı kripto para birimlerine yatırım yaparak sığınmaya çalışıyor. Liranın fiyatında devam eden süper düşüş ve ülkenin ekonomik krizi nedeniyle yüksek enflasyon, Türkiye’de kripto yatırımlarındaki artışın ana nedenleri olabilir.

Türkiye bu konuda yalnız değil; Venezuela ve Arjantin gibi ülkeler de enflasyon ve devletlerinin hızlı düşüşü nedeniyle dijital para ticaretinin arttığı ülkeler arasında yer alıyor.

Bununla birlikte, yakın tarihli bir zirvede blockchain uygulamaları ve metaverse hakkında konuşurken, tedarik zincirlerini yönetmek gibi etkili faydalarını gittikçe benimseniyor. Ayrıca Türkiye’nin bir e-Human projesi başlattığını ve kendi metaverse’ini de kuracağını duyurdu. Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerin öncülüğünde Türkiye de web3 girişimlerini hayata geçiriyor.

Kaynak : Bitcoinist

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?