TerraForm Labs CEO’su Do Kwon, Çöküş Sonrasında UST İçin Kurtarma Planını Duyurdu

0

Terraform Labs CEO’su Do Kwon, UST’nin temel havuzunu 50 milyon dolardan 100 milyon dolara çıkaracak olan 1164 topluluk önerisini onaylamayı öneriyor.

Terraform Labs CEO’su Do Kwon, LUNA ve UST’nin son birkaç gün içinde yaşadığı büyük çöküşle başa çıkmak için olası bir “çözüm” duyurdu.

ABD dolarına 1:1 sabitlenmiş bir stabilcoin olan TerraUSD ( UST ), kripto alanında duyulmamış bir olayda değerinin %50’sinden fazlasını kaybetti.

Stabil paralar, istikrarlı varlıkların desteğine sahip oldukları için aşırı oynaklık sırasında riskten korunma cenneti görevi görür. Bununla birlikte, diğer sabit paralardan farklı olarak TerraForm Labs, UST’yi istikrarlı tutmak için farklı bir mekanizmadan yararlandı. Spesifik olarak, stabilcoin projesi, Terra ( LUNA ) ile bağlantılı karmaşık algoritmik süreçlerden yararlandı.

Ancak, UST’nin sabitlenmesinin ardından yatırımcıların kefaletle serbest bırakılmasının ardından LUNA düştü. Ve sonuç olarak, kripto para son yedi gün içinde değerinin %98,49‘unu kaybetti. LUNA şu anda 0.8755’te işlem görüyor. İşlem hacmi de gün içinde %50’nin üzerinde düştü.

Yazının yazıldığı sırada UST, son yedi gün içinde %64,18 kaybettikten sonra 0,3434 dolardan el değiştiriyor. Bugün erken saatlerde, stabilcoin 0.2998 $ gibi düşük bir seviyede işlem gördü.

TerraForm Labs, UST’nin sabitleyicisini geri yüklemek için bir çözüm buldu

Kwon, stablecoin’in tekrar sabitlenmesini engelleyen şeyin ne olduğunu açıklayarak attığı tweet’de şunları söyledi :

Fiyat istikrar mekanizması, UST arzını (toplam arzın %10’undan fazlasını) emiyor, ancak aynı anda bu kadar çok stablecoin’i emmenin maliyeti, zincir üzeri takas yayılımını %40’a çıkardı ve Luna fiyatı, büyük miktarda düşüşü emerek önemli ölçüde azaldı.

Bir çözüm öneren Kwon şunları kaydetti:

Her şeyden önce, ileriye giden tek yol, $UST tekrarlamaya başlamadan önce çıkmak isteyen stablecoin arzını emmek olacaktır. Etrafında bir yol yok. Sabitleme mekanizmasının arzı emmesine yardımcı olacak birkaç iyileştirici önlem öneriyoruz.

Bunu başarmak için, Terraform Labs’ın UST’nin temel havuzunu 50 milyon dolardan 100 milyon SDR’ye çıkarmasına izin verecek olan topluluk önerisi 1164’ü onaylamayı önerdi.

Ek olarak şirket, madeni para basma kapasitesini 239 milyon dolardan yaklaşık 1,2 milyar dolara çıkarmaya yardımcı olmak için PoolRecoveryBlock’u 36’dan 18’e indirecek.

Kwon, bu çözümün UST ve LUNA HODLers için maliyetli olacağını kabul etti. Ancak, kendisi ve ekibinin ekosisteme daha fazla dışsal sermaye getirmek ve UST üzerindeki arz yükünü en aza indirmek için seçenekleri araştırmaya devam edeceklerini Terra ekosistemine bildirdi.

Kwon, UST’yi yeniden inşa ederken Terraform Labs’in teminat mekanizmasını ayarlayacağını da sözlerine ekledi.

UST önde gelen isimlerin desteğine sahip

Ava Labs’in kurucusu Emin Gün Sirer, 10 Mayıs’ta bir Twitter ileti dizisinde UST’yi savundu ve kripto ekosisteminin sansür ve nöbetlere dayanıklı, merkezi olmayan bir algoritmik stabilcoine ihtiyacı olduğunu söyledi. Piyasada birden fazla algoritmik stablecoin için yer olmadığını ve en büyük olduğu için UST’nin tek seçenek olduğunu ekledi.

Gün Sirer ayrıca UST’nin ağır yük altında esnek bir blok zinciri ağı üzerinde çalıştığını kaydetti. Ek olarak, Terraform Labs, algoritmik stablecoin’ler için dostane düzenlemelere sahip olan Güney Kore’de bulunuyor. Bu amaçla, UST’nin iyileşme potansiyeline sahip olduğuna inanıyor. Ona göre, piyasadaki her stablecoin en az bir kere sabitlendi.

Kaynak: Cryptoslate

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?