Piyasa Kapsamı: Altcoinler Düşük Performans Gösterdikçe Bitcoin Stabilize Ediyor 

0

Analistler, makroekonomik riskler ve devam eden stabilcoin sıkıntıları nedeniyle daha büyük fiyat dalgalanmaları bekliyorlar.

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin ( BTC ), Perşembe günü 25.402 dolara doğru keskin bir düşüş yaşadı. Kripto para, New York işlem gününde daha sonra stabilize oldu, ancak geçen haftaya göre hala %20 düşmüş durumda.

Fiyat dalgalanmaları son birkaç aydır norm haline geldi ve bu da birçok alternatif kriptoyu (altcoin) aşırı satış baskısına karşı savunmasız bıraktı. Aşağı piyasalarda, yüksek risk profilleri nedeniyle alternatifler bitcoin’den daha fazla düşer.

Örneğin, Solana (SOL), aynı dönemde Ethereum’daki ( ETH ) %30’luk düşüşe kıyasla geçen hafta %46 düştü. Ve BTC, son 24 saat içinde birkaç alt değerden daha az düştü ve bu da kripto tüccarları arasında risk iştahının azaldığını gösterdi.

Ayrıca, Perşembe günü, Terra blok zincirinin tokeni LUNA’nın fiyatı 2 sentin altına düştü. Keskin fiyat hareketi, ağı yönetişim saldırılarına karşı savunmasız hale getirdi ve bu da blok zincirinin kısa bir süreliğine kapanmasını tetikledi , bu da algoritmik stabilcoin UST , LUNA veya Terra’nın diğer kripto para birimleri ile hiçbir işlemin işlenemeyeceği anlamına geliyordu.

FundStrat dijital varlık stratejisi başkan yardımcısı Sean Farrell tarafından atılan bir e-posta da; “Daha önemli risk, makro ortamın neden olduğu ve BTC ve ETH’nin desteğini kaybetmesine yol açabilecek LUNA güdümlü risk tarafından şiddetlenen başka bir piyasa paniği dönemindedir .” dedi.

Farrell, FundStrat’ın makroekonomik riskler ve LUNA ve UST ile ilgili endişeler nedeniyle Bitcoin’de dip yapmaya hazır olmadığını belirtti.

Fitch Ratings Perşembe günü yayınladığı bir raporda, “Yatırımcılar istikrarlı paralara olan güvenini kaybederse kripto para birimleri ve dijital finans için önemli olumsuz yansımalar olabilir” dedi. Firma, özellikle birçok düzenlenmiş finansal kuruluşun son aylarda dijital varlıklara (merkezi olmayan finans dahil) maruz kalmalarını artırdığı için, istikrarlı para düzenlemesi çağrılarının artmasını bekliyor.

Son fiyatlar (Yazının yazıldığı saatte)

● Bitcoin (BTC): 28.635 $, -%2,34

● Eter (ETH): 1.945 $, -%7.89

● S&P 500 günlük kapanışı: 3,930, -%0,12

● Altın: ons başına 1.824$, -%1.57

● On yıllık Hazine getirisi günlük kapanış: %2.82

Bitcoin hakimiyeti artıyor

Hakimiyet oranındaki yaklaşık %50’lik bir okuma, uzun süreli bir risksiz ortamın sinyalini verebilir. Altcoin’ler geçen yıl lehine girip çıktığı için şimdilik piyasa koşulları hala nötr. Bu, tüccarların geçen yılki boğa piyasasına kıyasla daha az ikna olmasına rağmen, risk eklemek için hala kısa vadeli fırsatlar bulduklarını gösteriyor.

Ether, aynı dönemde BTC’deki maksimum %4’lük düşüşe kıyasla, son 24 saat içinde %11’e kadar düştü. ETH’nin BTC’ye göre düşük performansı, tipik olarak riskten kaçış koşullarını işaret eder.

Aşağıdaki grafik, 40 haftalık hareketli ortalamanın altında ETH/BTC fiyat oranında bir düşüş gösteriyor. Özellikle kriptolar ve hisse senetleri önümüzdeki birkaç hafta içinde istikrar sağlayamazsa, oran baskı altında kalabilir.

Örneğin, Nautilus Capital‘e göre , % 12,5’ten fazla üç günlük hızlı bir düşüşün ardından BTC kısa vadeli zayıflık sergileme eğiliminde. Firma, son beş yılda BTC fiyatında benzer dokuz düşüşün altını çizdi – küçük bir örneklem büyüklüğü, ancak değişken koşulların sürmesi bekleniyor.

Altcoin toplaması

Terra, kısa bir kapatmanın ardından blok zincirini yeniden başlatıyor: Terra blok zinciri, doğrulayıcıların, luna jetonunun ( LUNA ) 2 sentin altına düşmesinden sonra yeni aktörlerin üzerinde stake yapmasını önleyecek bir yama uygulamak için ağı kısaca durdurmasının ardından Perşembe günü 13:45 ET civarında yeniden başladı. gün içinde. Terraform, LUNA enflasyonunu bir faktör olarak göstererek, LUNA’nın fiyatının “yönetim saldırılarını önlemek” için çok düşük olduğunu söyledi

Terra belirteç yakmayı öneriyor: Terra, mevcut LUNA miktarını artırırken dolaşımdaki UST miktarını azaltmanın UST’yi dolar sabitine döndürmenin en kolay yolu olduğuna inanıyor. Terra bir tweet‘te , “Birincil engel, kötü borcun UST dolaşımından sistemin zincir üstü yayılmaların sağlığını geri kazanması için yeterince hızlı bir klipte atılmasıdır” dedi . 

Anchor getirileri azaltabilir: Terra tabanlı merkezi olmayan finans (DeFi) protokolüne katkıda bulunanlar Anchor, terraUSD ( UST ) oranlarını mevcut %19,5’ten ortalama %4’e düşürmeyi önerdi çünkü daha geniş Terra ekosistemi , Amerikan Doları. Devam eden teklifte, “Asgari faiz oranlarını %3,5’e ve maksimum mevduat oranlarını %4,5 hedeflenen faiz oranıyla %5,5’e düşürün” deniliyor.

PancakeSwap, CAKE arzını azaltmak ve çiftçilik ödüllerini artırmak için: Merkezi Olmayan Finans (DeFi) uygulaması PancakeSwap, yerel belirteci CAKE için bir yol haritası çizen bir yönetim önerisi yayınladı. 11 milyon oyla %98,8 çoğunlukla kabul edilen teklif, CAKE tokeni için 750 milyonluk bir tedarik sınırı getirilmesini öneriyor. CAKE şu anda 295 milyon dolaşım arzına sahip. Maksimum arzın önümüzdeki üç ila dört yıl içinde dolaşımda olması bekleniyor.

Kaynak: Coin Desk

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?