Solana, Blockchain Üçlemesini Ele Almaya Çalışıyor

0

Solana ağı, endüstrinin blok zinciri üçlemesini ele almaya çalışırken sürekli kesintilerle mücadele ediyor gibi görünüyor.

Çoğu yeni çağ ağı gibi, Solana da, blok zinciri endüstrisinin karşı karşıya olduğu büyük sorunları çözmek için geliştirildi. Ağ, doğası gereği bu sorunlardan bazılarını ele alırken, aynı zamanda birkaç benzersiz sorunla da karşılaştı.

Kaynakların tükenmesinden blok onayının durdurulmasına kadar, Solana ağı, tekrarlanan elektrik kesintileriyle sonuçlanan ve ağın birkaç kez saatlerce kapanmasına neden olan bir dizi aksilik yaşadı.

Ağ , Solana’nın tanıtılmasından yaklaşık üç yıl sonra 4 Aralık 2020’de çökerek toplumda kafa karışıklığına neden oldu.

Zincir, 53.180.900 yuvasında yeni blokları doğrulamayı durdurarak işlem onaylarını engellemiş görünüyor. Ağ mühendisleri sorunu keşfetti ve düzeltti, ancak sorun yaklaşık altı saattir çalışmıyordu.

Ayrıca, 14 Eylül 2021’de resmi Solana Support Twitter hesabı , ağın yaklaşık 45 dakikadır “aralıklı istikrarsızlık” yaşadığını ortaya koydu:

Rapora göre, hizmet reddiyle sonuçlanan sorunun olası bir nedeni kaynak tükenmesiydi. Destek koluna göre, mühendisler sorun üzerinde çalışıyor ve devam ederse yeniden başlatma olasılığını araştırıyorlardı.

Ağ kısa süre önce başka bir kesinti yaşadı ve yedinci kez kesintiye uğradı. Bu sefer, sorun, Solana üzerine kurulu bir para birimi olmayan token (NFT) pazarı olan Metaplex‘te çok sayıda işlem başlatan botlardan kaynaklanıyordu. Kesinti yaklaşık yedi saat sürdü.

Bir Solana portföy yöneticisi olan Step Finance’in kurucu ortağı George Harrap’a göre, şu anda Solana doğrulayıcıları yavaşlıyor çünkü botlar NFT nane ve arbitraj işlemlerini spam ediyor. Bunların muazzam bant genişliği gereksinimleri vardır, bu nedenle önemli bir sayının etkisi vardır.

Harrap, Cointelegraph’a verdiği demeçte, “Solana, tek bir kişinin karar verebileceği merkezi bir varlık değil. Ne yapılacağına karar vermek 1700+ doğrulayıcıya kalmış. Birçoğu düzeltmeleri uyguluyor ve ağın çıkarları için ne yapılması gerektiği konusunda fikir birliğine varıyor. “ dedi. Ve ekledi:

“Nansen araştırmasına göre, Solana’da genellikle Ethereum’dan 10 kat daha fazla işlem var. Bu, Solana’nın diğer blok zincirlerinin karşı karşıya olmadığı taleplerle uğraştığı anlamına gelir ve bu yeni bir bölgedir. Dolayısıyla hıçkırık bekleniyor.”

Ethereum’un OpenSea‘sı şimdiye kadarki en iyi bilinen NFT pazar yerlerinden biri olsa da, Solana ağı üzerine inşa edilen Metaplex, yavaş yavaş çekiş kazanıyor ve kullanıcıların Solana blok zincirinde NFT’leri basmasına ve satmasına izin veriyor.

Ancak son pazar sorunu ve Solana’nın sürekli kesintileri göz önüne alındığında, bazı kullanıcıların yeniden düşünmeye başlaması şaşırtıcı olmaz.

Harrap, “Şu anda boru hattında ve bunu düzeltmek için araştırma aşamasında olan bazı doğrulayıcı düğüm güncellemeleri var. Bu, esas olarak düğümler (QUIC gibi) arasındaki yeni iletişim protokolleri ve başarısız işlemlerin ücrete tabi olduğu NFT madencileri tarafından kullanılan Şeker Makinesi sözleşmesinde yapılan değişiklikler biçimindedir.” diye açıkladı.

Solana, blockchain üçlemesini ele almaya çalışıyor

Solana iki yıl önce tam olarak faaliyete geçti. Ağ, kripto topluluğu tarafından Ethereum katillerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu Ethereum katilleri, Ethereum blok zincirinin mevcut iş kanıtı (Proof Of Work) konsensüs mekanizmasına olan yoğun bağımlılığının bir sonucu olarak ortaya çıkan bazı sorunları ele alarak, benimseme açısından Ethereum blok zincirinden daha iyi performans göstermeyi amaçlayan ağlardır.

Solana, Kanadalı-Rus bir programcı ve Ethereum’un kurucu ortağı olan Vitalik Buterin tarafından önerilen bir konsept olan blok zinciri üçlüsü düşünülerek tasarlandı.

Blok zinciri üçlemesine göre, ademi merkeziyetçilik, güvenlik ve ölçeklenebilirlik başarılı bir blok zincirinin üç ana özelliği iken, tipik bir blok zinciri birinden fedakarlık ederken bunlardan yalnızca ikisini sağlayabilir.

Solana ağı, bir geçmiş kanıtı (PoH) mekanizmasını bir hisse kanıtı (PoS) blok zincirine dahil ederek bunu ele almayı amaçlıyor. PoH ile ağ, tüm ağın üzerinde anlaşabileceği bir işlem süresini belirlemek için merkezi bir düğüme yetki verir. Bu, işlemleri hızlandırır, ancak bir blok zincirin önemli bir özelliği olan ademi merkeziyetçiliği feda eder.

Aldrin’in kurucusu ve CEO’su Hisham Khan’a göre, kullanıcılar 2. katmanlara ve Avalanche gibi diğer 1. katmanlara ve Ethereum’a geçici çözümlere yöneldiler. Ancak, mevcut ölçeklenebilirlik sorunlarını, işlem maliyetlerini ve hızı gerçekten çözmez. Cointelegraph’a verdiği röportaj da şunları söyledi:

“Saniyedeki işlemlere bakarsanız, Solana sürekli olarak ilk beşte yer alıyor. Bir ekosistemin ne kadar umut verici olduğunu ölçmek için geliştiricilerin sayısına bakın. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Solana, çoğu geliştiricinin katılmasıyla büyümeye devam ediyor.”

Khan, “Ölçeklenebilirlik ve stres testleri, ekosistemi olgunluğa kadar şekillendirme sürecinin gerekli bir parçası – sadece finansal işlemlerle değil, ilk DEX teklifleri, NFT’ler, botlar ve çok daha fazlasıyla uğraşıyoruz” dedi Khan, “Bütün bu sorunlar mevcut olmayabilir. beş yıl içinde. Ve tıpkı internetin ilk günlerinde olduğu gibi, kullanıcı deneyimi ve arka uçta hala iyileştirme için yer var. Kullanıcılar farkı fark etmese de, akıllı sözleşmeler ve teknoloji geliştirilmeye devam ettikçe daha sorunsuz bir süreç olacak.”

Solana ağının gerçekten merkezi olmayan olup olmadığı konusunda endişeler dile getirildi. Çoğu kripto meraklısı, ağın düşük ücretlerini ve dikkate değer ölçeklenebilirliğini kabul ederken, ağın tamamen merkezi olmayan olmadığını, PoH’ye, içeridekilere yaklaşık %50 token tahsisine ve çekirdek düğüm geliştirme için Solana Vakfı’na güvenmesine atıfta bulunarak savunuyorlar.

Ve tüm bunlara rağmen, ölçeklenebilirliği hala şüpheli görünüyor. Ocak 2021’in başlarında, resmi Solana Destek Twitter sayfası , performansta bir düşüş olduğunu kabul etti ve bu da ağ genelinde işlem hacminde bir düşüşe yol açtı. Tweet’e göre, ağ kapasitesi “saniyede birkaç bin işleme” düşürüldü ve bazı kullanıcıların işlemlerinin başarısız olmasına neden oldu.

Solana, hisse kanıtı mekanizmasını kullanır; bu, kullanıcıların ödül kazanmak için yerel paraları Solana’yı ( SOL ) havuzda stake edebilecekleri anlamına gelir. Bu paralar daha sonra blok zinciri konsensüsündeki yoklama etkilerini artırmak için doğrulayıcılara görevlendirilir. Bu, devam eden PoH oluşturucu tarafından üretilen işlem sırasını hızla onaylar, yeni PoH oluşturucuları seçer ve yaramaz doğrulayıcıları cezalandırır.

Birçok kullanıcı, özellikle bir yan gelir kaynağı olarak Solana staking fırsatından yararlanırken, resmi Solana Reddit kanalındaki birkaç kullanıcı Moonlet cüzdanını ve Solana’nın Phantom cüzdanını kullanarak SOL’lerini stake ederken sorunlar olduğunu bildirdi.

Gitmek için uzun bir yol

Solana ekosistemi, Apricot Finance ve Francium gibi borç verme protokolleri, Orca, Saber ve Raydium gibi merkezi olmayan finans (DeFi) projeleri, Metaplex ve Solanart gibi NFT pazarları ve Audius ve Cesur tarayıcı olarak Web3 uygulamaları dahil olmak üzere bir dizi merkezi olmayan uygulama (DApps) üretti.

Ancak sadece 71 proje ile ekosistem, yaklaşık 3.249 projesi olan Ethereum gibi büyük ekosistemlerin çok gerisinde kalıyor .

Solana blok zincirinde merkezi olmayan bir borsa olan Orca, son yedi gün içinde Solana ekosisteminde en çok kullanılan DApp oldu. Orca 272.000 kişilik bir kullanıcı tabanına sahipken, NFT Marketplace Magic Eden 121.000 kullanıcı ile ikinci sırada yer alıyor.

Buna karşılık, son yedi gün içinde Ethereum ekosistemindeki en popüler DApp, yaklaşık 148.000 kullanıcıyla NFT Marketplace OpenSea olurken, Ethereum ekosisteminin toplam kilitli değeri (TVL), 113 milyar dolarlık bir değerle rakibinin çok üzerinde. DeFi TVL toplayıcı platformu DeFiLlama. Solana’nın TVL’si 6 milyar dolar.

Solana ağının vaat ettiği düşük ücretler hem geliştiricileri hem de kullanıcıları cezbetti, ancak sık ağ kesintileri tam ağ kullanımını engelledi ve ekosistemin büyümesini engelleyen bazı potansiyel paydaşları korkuttu.

Gelecek vaat eden yükseltmeler

Bu endişelere yanıt olarak, Solana blok zincirinin arkasındaki teknoloji firması Solana Labs, bu büyüyen ağ kesintisi endişelerini potansiyel olarak ele alacak “akış kontrolü” yükseltmeleri için planlar açıkladı.

Solana Labs iletişim başkanı Austin Federa, olası çözümleri tartışmak üzere bu yılın başlarında Twitter’da CEO Anatoly Yakovenko ve Solana geliştirme ekibinin diğer üyelerini Twitter’da ağırladı. Bu, ağda yalnızca Ocak ayında birkaç kesinti yaşanmasından sonra geldi ve bu da kullanıcıların endişelenmesine neden oldu.

Yakovenko, oturum sırasında, bu sorunlarla başa çıkmaya yardımcı olacak güncellemeleri uygulamaya yönelik planların üzerinde çalışıldığını ve önümüzdeki haftalarda uygulamaya konulacağını belirtti. Bunların bir kısmının zaten uygulanmış olduğuna da dikkat çekti.

Büyük ölçüde henüz emekleme aşamasında olduğu ve gelişmesi için biraz zaman verilmesi gerektiği gerçeği nedeniyle, önümüzdeki aylarda Solana zincir stabilitesinde önemli bir iyileşme beklemek yersiz olmaz. Bununla birlikte, problemler büyük ölçüde ağa özgü görünüyor ve nihayetinde kripto alanında çözülüp çözülmeyecekleri hakkında soru işaretleri yaratıyor.

Daha teknik anlamda, mevcut sürümün hala beta aşamasında olduğu ve tam sürümün bu sorunları gidermek için yükseltmeler içereceği söylenebilir. Ancak, bir Reddit gönderisine yanıt olarak, bir Solana moderatörü , eklenen “beta”nın her an kaldırılabilecek bir kelime” olduğunu açıkladı.

Nisan 2021’de, madeni para sahiplerinin zincirin yükseltmesini demokratik olarak etkilemesine izin vermek için bir zincir üstü yönetişim protokolü uygulama önerileri vardı. Bu, yükseltme kararlarının sahiplere ve pay sahiplerine devredilmesine yardımcı olacaktır.

Solana genişliyor ve 30 milyar dolarlık piyasa değeriyle yerli para SOL, en değerli dijital varlıklar arasında altıncı sıraya yükseldi.

Yakın tarihli bir Finder anketine göre, SOL fiyatının yıl sonuna kadar 222 dolara ulaşması bekleniyor . Ağa özgü görünen kesintilere rağmen, ekosistemin hızlı büyümesi, Solana’nın bir gün baskın PoS zincirlerinden biri olabileceğine inanmak için sebep verdi. Harp sözlerini şöyle tamamladı:

“Solana isn’t strictly a PoS consensus like other PoS systems, rather it is trying something new. Whether it will stand the test of time and scale remains to be seen.” 

Kaynak: Coin Telegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?