Metaverse Blockchain Olmadan Var Olabilir mi ?

0

Blockchain tabanlı çözümler son birkaç yılda nispeten küçük bir ölçekte bile finansal, yasal, oyun ve sosyal uygulamalar görmüştür. Ancak, Blockchain altyapı katmanının Metaverse anlaşmasını büyütmek zorunda olup olmayacağı sorusu hala yanıtsız kalıyor.

Bu sorunun cevabı Metaverse‘i nasıl tanımladığımıza bağlıdır. Metaverse‘nin bazı tanımları yalnızca deneyimsel öğelerine odaklanır. Metaverse kelimesi genellikle bir sanal gerçeklik (VR) başlığı taktığımızı ve sanal bir dünyada sürükleyici bir deneyim yaşadığımızı hayal etmemizi sağlar .

Bu tamamen yanlış değil, ancak artık Metaverse‘ı tanımlamak biraz eksik kalıyor. Metaverse‘in internetin fütüristik bir versiyonu olması bekleniyor. Bu harika bir vizyon ama neden yeni bir internete ihtiyacımız var? Bunun cevabı başka bir sorunun cevabında yatıyor – Metaverse için blok zincirine ihtiyacımız var mı?

Neden yeni bir internete ihtiyacımız var?

Hepimiz kabul etmeliyiz ki, maalesef mevcut internetimiz yetersiz. Teşvikler sınırlı bir paydaş grubuna yönlendirilir, içerik oluşturucular istismar edilir ve kullanıcıların verileri üzerinde çok az kontrolü vardır.  Peki, İnternetin yeni versiyonu bunu değiştirebilir mi?

İnternet, Google, Meta (önceden Facebook), Instagram ve Amazon gibi uygulamalar aracılığıyla inşa edildi ve yaygınlaştırıldı. Bu uygulamalar, kullanıcıların dikkatini çekmek ve sahip olduklarında bundan para kazanmak için çeşitli teknikler kullanır. Bu uygulamalar aracılığıyla para kazanılabilir değer yaratmasına rağmen, kullanıcılar kendilerine tahakkuk eden değerden çok küçük bir dilim alırlar.

Değer yaratan kullanıcılar çok az para kazandıklarında bile, kullanıcıların dikkatini çeken uygulamalar kendileri ve hissedarları için birkaç trilyon dolar zenginlik yarattı. Bunun değişmesi için internetin daha kapsayıcı olması gerekiyor.

Bu, uygulamaların kendilerinden değil, kapitalist bir ekosistemde yetiştirildikleri için. Burada kazananlar tüm değeri ve serveti alır. “Kazananlar” daha kapsayıcı bir tanıma sahip olduğu sürece, bunun yeni internetle olması sorun değil.

Mevcut internetle ilgili diğer önemli zorluk, içerik oluşturucuların sömürülmesidir. İnternet bizi içerikle aşırı besledi. Yine de, yüksek kaliteli içerik oluşturucular bile nadiren hak ettikleri parayı alırlar. Bu içerik oluşturuculara web rafı alanı sunan platformlar ve aracılar paranın çoğunu kazanıyor. Bunun değişmesi gerekiyor; İnternet daha çok yaratıcı dostu olmalı.

Mevcut internet, çarpık teşvik mekanizmalarının yanı sıra kullanıcı verilerini de kabul eder. Internet kullanıcıları, verileri ve ağları üzerinde çok az kontrole sahip olur. Bir kullanıcının Facebook’tan Twitter’a geçtiklerinde ağlarını oluşturmak için neden sıfırdan başlaması gerekir? Bunun değişmesi gerekiyor ve Metaverse bu değişikliği sağlayabilir.

Blockchain neden interneti düzeltsin?

İnternet saniyede birkaç milyon veri işlemini gerçekleştirir. Blockchain altyapısı , internetin mevcut yinelemesiyle karşılaştırıldığında teknolojik emekleme döneminde. Ancak blockchain sadece bir altyapı katmanı değildir; aynı zamanda ekonomik bir katmandır. Blok zincirinin bu ekonomik özellikleri, potansiyel olarak internetin zorluklarını ele alabilir.

Blok zinciri tabanlı bir dünyada, bir metaverse (yeni internet) platformunun tokenomikleri daha kapsayıcı teşviklere izin verir. Bu metaverse uygulamaları, bir hissedarlık (yönetim belirteci) ve kullanıcı teşviki (yardımcı hizmet belirteci) perspektifinden kapsayıcı olabilir.

Metaverse ekosistemlerindeki aktif katılımcılar genellikle yardımcı program belirteçlerine sahiptir. Örneğin, bir oyun metaverse’deki katılımcılar, oyun oynayarak ve oluşturarak yardımcı program tokenlerini kazanırlar. Bir sanal sanat alemi katılımcıları, sanat yaratarak ve faydalı incelemeler yazarak sanat elçileri olarak jetonlar kazanır.

Metaverse, katılımcıların platformların kullanıcıları ve yaratıcıları olarak kazanmalarını sağlar. Bu ekosistemlerdeki katılımcılar değer yaratmaya devam ettikleri sürece teşvik edilirler. Bu katılımcılar bir ekosistemde daha fazla değer ürettikçe, kimlik kazanırlar ve etkileyici olurlar.

Yine de, bir Web3 metaverse’deki bir ifluencer , başka bir ekosistemde bir profil oluşturmak isterse, arkadaşlarını ve ağlarını yanlarında taşıyabilmelidir. Bir oyun platformundaki “XP” (deneyim puanları) gibi ekosistem kimlik bilgileri, ekosisteme özel oldukları için taşınmamalıdır.

Temel ahlak, kullanıcıların platformlara değil, güvenilirliklerine ve ağlarına sahip olmalarıdır.

Metaverse‘in diğer temel tasarım yapısı, değiştirilemez varlıklardır (NFT’ler). NFT’ler değer kalıcılığı sunar. Bir oyuncu bir Web2 oyununda oyun içi bir varlık satın aldığında, oyun stüdyosuna bir gelir fırsatı sunar. Varlığın sahibi değiller. Blockchain dünyasında bu değişiyor.

NFT’ler, kullanıcılara yalnızca Metaverse varlıkları oluşturma, satın alma ve satma olanağı sunmakla kalmaz, aynı zamanda ekosistem kimlik bilgilerini “ruhla bağlantılı tokenlar” biçiminde toplamalarına da olanak tanır. Ruha bağlı tokenlar, finansal hizmetlerde kredi puanları gibi davranır ve Metaverse kullanıcıları daha fazla biriktikçe, daha hızlı değer kazanma eğilimi gösterirler.

Metaverse tesliminde Blockchain zorlukları

Geleceğin Metaverse‘i kulağa harika geliyor, ama hepsi sadece bir yutturmaca olabilir mı? Metaverse anlatısının gerçekleşmesi için ciddi teknolojik, deneyimsel ve ekonomik model rüzgarlarının ele alınması gerekiyor.

Blockchain, ölçeklenebilirlik, birlikte çalışabilirlik ve güvenlik zorluklarından muzdariptir. Anlamlı kullanıcı tabanlarına sahip en iyi zincirler bile saniyede yalnızca yaklaşık 50.000 işlem gerçekleştirebilir. İnternet ise, e-postalarda, tweetlerde, gönderilerde, Google aramalarında, mesajlarda ve daha fazlasında saniyede milyonlarca veri etkileşimine sahiptir.

Bu karşılaştırma, bir meta veri deposundaki veri etkileşimlerinin zincir üzerinde olması gerektiğini varsayar. Kriptografik teknikler (sıfır bilgi Toplamaları gibi) ölçeklenebilirlik zorluklarını ele almada daha iyi hale geldikçe , ekonomik özellikler gelecek için yeni Metaverse tabanlı modeller oluşturmak için haklı olarak ilgi odağı olacaktır.

Ölçeklenebilirlik zorluklarının yanı sıra, blok zincirler arasında büyük birlikte çalışabilirlik sorunları vardır. Bu, özellikle bir blok zincirinden diğerine değer aktarmak için kullanılan köprülerle ilgilidir.

Web3 platformlarına birçok siber saldırı bu köprüler üzerinden gerçekleşmiştir. Ronin köprüsü saldırısı ve Solana solucan deliği köprüsü saldırısı örneklerdir. Birlikte çalışabilirlik, Web3 içinde geniş bir fırsattır, ancak aynı şekilde ele alınması gereken bir güvenlik açığıdır.

Bu blockchain altyapı katmanı zorlukları, ekosisteme musallat olmak için geri dönmeye devam ediyor. Daha yeni konulardan biri, Metaverse‘in sürdürülebilir bir ekonomik modelini oluşturmaktır. GameFi, kullanıcıları çekmek için bir büyüme hacki olarak kullanılırken, ölçeklenebilir bir token modeli henüz tanımlanmadı.

Bugüne kadar, yeni modelleri ve ekonomik yaklaşımları bilgilendiren ve ilham veren birçok başarısız ekonomik model olmuştur. Yine de, bu alandaki yenilikçiler, sürdürülebilir bir model belirlemekten en az bir döngü uzaktalar.

Son rüzgar ise kullanıcı deneyimidir. VR donanımı ve Web3 yerleşik kullanıcı deneyiminin, zorlu oyuncuları, yaratıcıları ve kullanıcıları Metaverse’e çekmek için daha sorunsuz olması gerekir.

Peki blockchain Metaverse yolculuğuna çıkmaya hazır mı?

Özünde, ideal olan metaverse, yaratıcılar ve kullanıcılar merkezli kapsayıcı teşvikleri zorunlu kılarken yine de sürükleyici ve kusursuz sanal deneyimler sunan blockchain’in raylarında olmalıdır.

Metaverse yalnızca deneyimsel öğelerle ilgili değildir; aynı zamanda ekonomik yönleriyle de ilgilidir. Mali teşvikler, gerçek değer yaratıcıları etrafında toplanmalıdır. İçerik oluşturan ve platformda düzenli olarak etkileşimde bulunan ve işlem yapanlar, değer yaratanlardır.

Ekonomik model olasılıkları heyecan verici olsa da ve bu olasılıklara dair birkaç umut verici bakış açısı ortaya çıkmış olsa da, üstesinden gelinmesi gereken önemli teknik zorluklar var. Kullanıcı deneyimlerindeki eksikliklerin de ele alınması gerekiyor.

Kısa vadede, Metaverse‘in birkaç ölçeklenebilir Web2 sürümü, katılımcıları teşvik eden Web2 ethosunu kucaklayacaktır. Blok zinciri olgunlaştıkça, Web2 öğelerinin ölçeklenebilirlik ve kullanıcı deneyimi getirdiği ve blok zincirin teşvikle ilgilendiği daha hibrit modeller ortaya çıkacaktır. Tamamen ölçeklenebilir bir zincir üstü Metaverse şu anda ütopik görünebilir, ancak gelecekteki interneti kurmanın ideal yolu olacaktır.

Kaynak: Coin Telegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?