Metaverse Hakkında Hala Hiçbir Şey Bilmiyoruz

0

Metaverse’ın kullanımı pahalı olacak mı? Birden fazla Metaverse olacak mı? Son olarak, onu inşa etmekten kim sorumludur?

Geçen hafta, CoinDesk’in dijital dergisi Layer 2, metaverse hakkında kapsamlı bir seri yayınladı . Özellikler, makaleler ve makaleler, metaverse‘ın ne olduğunu, kripto için ne anlama geldiğini ve bu yeni nesil web’in içinde ve çevresinde nasıl kâr elde edileceğini ele aldı.

Kısacası, metaverse (muhtemelen) internet için bir sonraki sınırdır. Somutlaşmış deneyimler yaratmayı amaçlar ve bu, bildiğimiz kadarıyla web’in birçok bölümünün sınırlarını zorlayacaktır.

Sadece sosyal medyaya değil, gerçekten ”sosyal” medyaya da sahip olacağız . Ve ayrıca kriptoyu “tutmak” gerçek bir anlam kazanabilir. Çevrimiçi kimliklerimizin özü ve biçimi olacaktır ve bu nedenle, şu anda avatarlarımıza ve kullanıcı adlarımıza verdiğimizden daha yüksek bir saygıyla ele alınabilir.


Tüm bunların dijital mahremiyetdijital haklar ve dijital varlıklarla ilgisi olduğunu söylemeye gerek yok. Günümüz interneti ve özellikle kripto endüstrisi tarafından oluşturulan alt küme, büyük ölçüde sentetiktir. Sanalı biraz daha gerçekçi hale getirmenin tam yansımalarını henüz bilmiyoruz; Tıpkı World Wide Web’in Tim Berners-Lee’nin zamanında toplumu nasıl etkileyeceğini tahmin etmenin zor olması gibi.

Söylemek yeterli, bu değişiklikler tahmin edilen ölçünün yarısı kadar bile gelseler çok derin olacaktır. Ve Metaverse Week‘deki kadar kapsamlı, hala cevaplanmamış sorular var.

Birkaç uzman, kalan en büyük sorunlardan bazıları hakkında yazdı ve düşüncelerini paylaştı. Yaratıcı ekonomiyi, kabileciliği ve metaverse ile ilişkili gerçek maliyetleri kapsarlar ve belki de ne kadar az şey bildiğimizi gösterirler.

Bir metaverse mi yoksa çok mu olacak? (Ve neden biri diğerinden daha iyi olabilir?)

Bazı avukatların her zaman söylediği gibi: “Durum değişir.” 🙂 Tek bir internet mi var, yoksa birden fazla internet mi var? Bu aslında hangi dili konuştuğunuza bağlı olarak değişebilir.

Aynı şekilde, “metaverse”, sanal dünyalarda zaman geçirme gibi daha geniş bir fenomene atıfta bulunmak için kullanılabilir. Bununla birlikte, insanlar doğası gereği kabiledir. Metaverse’ın tek bir uygulaması ana akım haline gelse bile, onu toplama ihtiyaçlarımıza hizmet eden mini metaverse’lara bölmenin yollarını bulacağız. Bu ne iyi ne de kötü bir şey – sadece insan olmanın bir parçası.

– Grace “Ori” Kwan, Orca’nın kurucu ortağı

Metaverse’ın kullanımı pahalı olacak mı?

Şu anda küresel ekonomide olduğu gibi, metaverse’e katılmanın maliyetinde çok büyük farklılıklar olacaktır. New York City’deki Times Square’de gayrimenkul ve göz küresi için markalar arasında nasıl yoğun bir rekabet olduğuna benzer şekilde, hem dijital gayrimenkul hem de dikkat için en çok aranan metaverse alemlerinde karşılaştırılabilir rekabet seviyeleri olacaktır.

Markalar, kaynakların önemli bir kısmını metaverse’de müşteri kazanmak ve elde tutmak için ayıracak ve bu rekabetin bir parçası olarak markalar, en uygun fiyata en iyi metaverse deneyimini sunmak için yarışacak.

Bununla birlikte deneyimler, tıpkı Web 2’deki markalar gibi farklı taktikleri seçtiği gibi, düşük maliyetli – ücretsiz ve son derece pahalı – özel arasında bir ürün yelpazesi sunacaktır. Bazıları ise uygun fiyatlarla toplu pazara pazarlamanın yanı sıra, özel, lüks deneyimler için daha fazla ödeme yapabilen küçük, niş gruplara da hizmet veriyorlar.

– Yonathan Lapchik, SUKU CEO’su

Herhangi bir yerden alışveriş yapabilir veya sosyalleşebilseydiniz, evinizden çıkar mıydınız?

Günümüzde internet, bir mağazaya girmekten daha hızlı ve daha ucuz olduğu için alışverişi daha verimli hale getiriyor. Takas, görsel ve dokunsal deneyimleri ve bir kalabalığın içinde olma hissini veya paylaşılan bir gerçeklik ve yer hissini kaybetmektir. Bugünün interneti, bizi teorik olarak çevrimiçi olan herkese yaklaştırırken, aynı anda bizi ailemizden ve arkadaşlarımızdan da ayırıyor. Metaverse, web’i düz iki boyutlu bir deneyimden Fortnite gibi devasa çok oyunculu bir video oyununa benzeyen sürükleyici, etkileşimli üç boyutlu bir deneyime dönüştürecek.

Örneğin alışveriş yaparken, yiyeceklerinizi satın almak için dijital bir katalogda gezinmek yerine, kimliğinizi temsil eden bir avatarla bir süpermarkete gireceksiniz. Bu avatar, siz yiyecek maddelerini toplarken, incelerken ve sepetinize koyarken dijital bir arabayı koridorlardan aşağı itecektir. Bu, Web 2’nin rahatlığıyla – internetin her yerde bulunabilmesi ve tercih edilmesinin ek faydasıyla – yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan gerçek dünyadaki alışveriş deneyimine daha yakındır.

Başka bir deyişle, metaverse, dijitalleşmenin verimliliğini korurken geçmişimizi geri almamıza izin verebilir. Arkadaşlarımıza, ailemize ve yakınımızda olmasını istediğimiz kişilere gelince: Herhangi birini sanal evinize davet edebilecek ve sizin çevrimdışı gerçekliğinizi ziyaret eden birini taklit eden sürükleyici bir biçimde hayatınızı paylaşarak küratörlüğünde bir deneyim sunabileceksiniz.

Metaverse’ın topluluk temelli sahiplik ve yönetişim modellerinin yanı sıra güvenilmez işlemleri ve şeffaflığının açık faydaları vardır. Web’de eksik olan fizikselliği yeniden üretir ve daha uyumlu sosyal deneyimlere izin verir. Yine de, gerçekliği sanal olarak deneyimleyebilseydiniz, neden evinizden ayrılırdınız?

– Game of Silks CEO’su Dan Nissanoff

İçerik oluşturucular metaverse’ın merkezinde olacak

Şu anda, metaverse birkaç açık dünya oyunundan oluşuyor. Geleneksel oyunların aksine, kullanıcılar kazandıkları veya satın aldıkları oyun içi varlıkların tamamına sahiptir. Ancak bu varlıkların çoğu, oyunun geliştiricileri tarafından önceden tasarlanmıştır. Bu şekilde olmak zorunda değil ve aslında bu eğilim devam ederse sanal evrem başlamadan boğar.

“Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik” adı, önerdiği gibidir. Bugün genellikle YouTube videolarını, hayran kurgularını, Grand Theft Auto, Roblox ve Minecraft için oyun modlarını veya “profesyoneller” yerine ortalama netizen’iniz tarafından oluşturulan içeriği ifade ediyor. Metaverse bağlamında, gerçekten oyun içi varlıklardan bahsediyoruz – oynarken kullandığınız karakterler, dünyalar ve araçlar.

Meta ve Riot Games gibi şirketler, metaverse‘de kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği denemeye başladı ve sonuçlar umut verici oldu. Ancak gerçekten ilginç olan şey, eğer metaverse söylendiği kadar etkileşimli, sürükleyici ve deneyimsel olacaksa, dünya onu ortaya çıkarmak için yalnızca şirketlere güvenemez. Metaverse basitçe “ölçeklenmez”.

Oyuncuları kendi oyun içi varlıklarını (kıyafetler, seviyeler, haritalar vb.) geliştirmeye teşvik edecek olan şey, garantili sahiplik seviyesi ve kâr etme potansiyelidir. Bugün, modlardan para kazanılabilir, ancak bu genellikle kuralları çiğner ve oyuncular genellikle havalı şeyler inşa etmek için akranları arasındaki prestij tarafından daha fazla motive görünür.

Dolayısıyla metaverse bir çelişki sunar: UGC’nin (User Generated Content ) yokluğunda, metaverse, insanların bakabileceği ancak etkileşimde bulunamayacağı (bir film izlemek gibi) statik bir ortamdan başka bir şey olmayacaktır. Yani bu malzeme gerekli. Ve blockchain bu varlıklara bir pazar ve kalıcılık sağlayacağı için, inşa etmek için motive olmuş oyuncular olacaktır. Umut, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin, benzer düşünen bireylerin birbirleriyle etkileşime girmesine izin vererek yaratıcılığı ve yeniliği teşvik etmesidir. Ancak bunun yerine pazar rekabeti biraz daha tanıdık gelebilir mi?

– Simon Viera, MixMob’un kurucu ortağı ve CEO’su

Metaverse’in ruh sağlığı üzerindeki etkileri

Genel olarak, sosyal kaygı veya agorafobi gibi sorunlarla mücadele edenler, belki de uzun zamandan beri ilk kez metaverse aracılığıyla bazı sürekli sosyal etkileşimler yaşayabilirler. Mevcut ve rahat hissedebilecekleri kapsayıcı bir dünyaya adım attıklarında, yargılama korkusu gibi engeller yavaş yavaş dağılmaya başlayabilir. Bu, zamanı gelince, onları sohbet etme ve fiziksel dünyadaki yeni ortamlara rahatça dalma yetenekleri konusunda cesaretlendirebilir.

Benzer şekilde, uzak yerlerde yaşayan bireyler gibi yalnızlık yaşayanlar, yaşamın her kesiminden insanlarla tanışma ve benzer tutkuları paylaşan başkalarıyla bağlantı kurma fırsatına sahip olacakları için sanal evrene girerek potansiyel olarak daha sosyal olarak dahil edilmiş hissedebilirler. Metaverse coğrafi sınırları aşar.

Fiziksel engelliler de aynı şekilde faydalanabilir(Avatar;) Metaverse’de bazıları, yeni ortamları keşfederken gerçek bir özgürleşme duygusu sunarak yepyeni bir hareket ve etkileşim duygusu kazanmaya çalışır. Sanal gerçeklikle, evlerinin rahatlığında plajlar ve yağmur ormanları gibi egzotik yerlere seyahat edebilir veya farklı şehirleri ve anıtları ziyaret edebilirler.

Kullanıcıların terapi hizmetlerini, farkındalık sınıflarını ve egzersiz programlarını deneyimleyebilecekleri zihinsel sağlık sığınakları olarak geliştirilmiş özel “adalar” veya “gezegenler” – veya dijital dünyalar – olabilir. Fiziksel dünyada bu yollara girmek için gereken güvene veya kaynaklara sahip olmayanlar için, metaverse çok uygun bir alternatif sunuyor.

Fiziksel sınırlamalardan bu özgürlük duygusu, kimliğin tüm yönlerini kapsar. Geniş bir ölçekte, insanlar kendilerini yeniden yaratabilecek ve ırkları, cinsiyetleri veya büyüklükleri ne olursa olsun olmak istedikleri her şey olabilecekler. Bu, insanları fiziksel dünyada oldukları kişi olmaktan caydırmamalı, daha ziyade onları kendilerini hayal ettikleri kişinin kapsamını genişletmeye teşvik etmelidir – belki de aksi takdirde uykuda kalacak bir şeyi ateşleyebilir.

– Terra Virtua’nın CEO’su Jawad Ashraf

Kaynak: Coin Desk

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?