Son Dakika: SEC, Binance Coin’e (BNB) Karşı Soruşturma Başlattı

0

Bir Bloomberg raporuna göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ( SEC ), kripto borsası Binance’in yerel tokeni Binance Coin’e (BNB) karşı bir soruşturma başlattı. Rapora göre Komisyon, Binance Holdings Ltd.’yi ABD menkul kıymetler yasasını potansiyel olarak ihlal ettiği için soruşturuyor.

Binance 2017’de piyasaya sürüldü ve o yılın Temmuz ayında yerel jetonunu bir İlk Para Teklifi (ICO) aracılığıyla dağıttı. Binance Coin (BNB), ilk destekçiler ve melek yatırımcılar ile borsanın çekirdek ekibi arasında dağıtıldı.

Kripto varlık, ilk başta halka açık satışta 15 sente satıldı ve Binance’in yaklaşık 15 milyon dolarlık fon toplamasına yardımcı oldu. Para, platformu, büyümeyi, pazarlamayı, eğitimi ve daha fazlasını geliştirmek için kullanıldı.

Konuya aşina olan kişilere atıfta bulunan Bloomberg, Komisyonun Binance’in BNB’yi menkul kıymet olarak kaydetmesi gerekip gerekmediğini ve ICO’nun kayıt dışı bir menkul kıymetin yasadışı satışını oluşturup oluşturmadığını araştırdığını iddia ediyor. Token şu anda dünyanın en popülerlerinden biri ve piyasa değeri açısından üçüncü sıradan beşinci sıraya doğru ilerliyor.

Yazı sırasında, Binance Coin (BNB) 295 dolardan işlem görüyor ve son 24 saatte ve 7 günde sırasıyla %2 ve %4 kayıp kaydediyor. Token, 48 milyar doların üzerinde piyasa değeri kaydediyor, stabilcoinler Tether (USDT) ve USD Coin (USDC)’den sonra üç numara da yer alan token ve haberlere olumsuz tepki veriyor gibi görünüyor.

Ek olarak, Komisyonun, şirketin ana şirket işinden ayrılıp ayrılmadığını belirlemek için Binance’in yan kuruluşu olan Binance.US’u da kanıtlayabileceğini iddia ediyor. Binance henüz soruşturmayla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

Kripto değişim platformları bu gün olumsuz haberlerle karşı karşıya görünüyor. Bugün erken saatlerde Bitcoinist, Binance’in platformu aracılığıyla 2.3 milyar dolara kadar kara para aklamayı mümkün kıldığını iddia eden bir Reuter soruşturmasını bildirdi.

Binance bu suçlamaları reddediyor ve suçluların platformunu yasa dışı faaliyetler için kullanmasını önlemede kolluk kuvvetlerine yardımcı olma rolünün altını çiziyor.

Binance Coin (BNB) Yeni XRP mi?

ABD SEC, kayıt dışı menkul kıymetler sattığı iddiasıyla kripto tabanlı şirketlere karşı yasal işlem başlattı. En bilineni, Komisyon şu anda bu nedenle ödeme şirketi Ripple ve iki yöneticisine karşı yasal bir savaşta.

Yasal savaş henüz bitmedi, ancak son gelişmeler düzenleyicinin lehine görünmüyor. Bu anlamda hukuk uzmanı Collins Belton , Binance Coin‘e (BNB) yönelik soruşturma hakkında şu yorumu yaptı :

5 yıl oldu ve mcap çoğu ABD şirketinden daha yüksek, potansiyel zarar konusunda endişeleriniz varsa neden potansiyel önlem almak için bu kadar bekleyesiniz? Bir şeyleri sadece bir kez dikmek için baloncuklara izin vermek, tüketiciye zarar vermekten ziyade tüketiciye zarar vermek için bir reçete gibi görünüyor.

Kaynak: Bitcoinist

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?