Binance’den Türkiye İçin Regülasyon Açıklaması!

0

Binance, Türkiye’deki kripto para regülasyonlarıyla ilgili harekete geçti. İşte önemli detaylar.

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, hacim anlamında birinci sırada yer alıyor. Ülkemizdeki kripto para yatırımcıları tarafından da yoğun olarak kullanılmakta olan Binance borsasının Türkiye kolu Binance TR kısa süre önce devam eden regülasyon çalışmalarıyla ilgili bir açıklama yayınladı:

Binance Türkiye

Borsa, Türkiye’de hizmet veren kripto para borsaları hakkında düzenleyici önerilerde bulundu. Kripto Para endüstrisinin güvenilir ve sağlıklı büyümesi için yeni bir varlık kategorisi olarak, ihtiyaçlar doğrultusunda özel olarak geliştirilmiş düzenlemelere ihtiyaç duyduğunu belirten Binance TR sunumunu bu doğrultuda hazırlamış.

Öncelikle kripto para ekosisteminde kullanılan terimler açıklanıyor.

Kripto Para sektörü, gelişim ve benimsenmesini dünya çapında hızla sürdürmekte. Türkiye ise dünya çapındaki en büyük pazarlardan biri olarak kripto dünyasına yön veren ülkeler arasında ön saflardadır.

Binance Borsasından Regülasyon Önerileri

Türkiye’nin halihazırda mevcut olan bu talepten en iyi şekilde faydalanması için kripto para sektörü, yenilikçiliği engellemeden, kripto ve blok zinciri teknolojilerine zarar vermeden ve kullanıcıyı koruyacak şekilde düzenlenmelidir. Bu sayede, Türkiye sadece yeni bir finansal çağın öncüsü olmakla kalmayacak aynı zamanda bu yeni teknolojinin getirdiği potansiyel istihdam, getiri ve kalkınmadan da faydalanabilecektir. Binance TR bu noktada önemli gördüğü önerilerini şöyle sıralıyor:

 • Kripto para (varlık) tanımının net olarak oluşturulması;
 • Stablecoinlerin düzenlenmesi: Stablecoinlerin kripto paralarla aynı şekilde düzenlenmesi ve denetime tabi tutulması isteniyor. Elbette bunun sebebi, stablecoinlerin diğer kripto paralarla köprü görevi görmesidir;
 • NFT’lerin Kripto Varlıklardan Ayrı Değerlendirilmesi: NFT’ler henüz kripto paralar kadar olgunlaşmamıştır. NFT’ler için her gün yeni kullanım alanları keşfedilmektedir, bu nedenle katı düzenlemeler uygulanması durumunda gelişimin kısıtlanması veya düzenlemelerin sıklıkla yetersiz kalması riskleri ile karşı karşıya kalınabilecektir;
 • Staking’e Olanak Sağlanması;
 • Kullanıcıların mümkün olduğunca özgür şekilde kripto paralara erişebilmesinin önü açılmalıdır;
 • Yüksek likidite sebebiyle global havuzların kullanılmasına izin verilmelidir. Örneğin Türkiye’de sadece Binance TR veya diğer yerli borsalardan işlem yapılmalıdır gibi bir dayatmanın olmaması gerekiyor.
 • Coin/Token listeleme ve liste dışı bırakma süreçleri için net kriterlerin oluşturulması;
 • Teknik yeterliliğe sahip, kendi araştırmasını yapabilen borsaların listeleme/liste dışı bırakma kararlarını kendilerinin verebilmesi gerekir;
 • Binance kendi SAFU fonuna benzer şekilde, kripto para borsalarının müşterileri korumak için fon oluşturması gerektiğini söylüyor;
 • Kripto Varlık Saklama Hizmetlerinin Düzenlenmesi: Kripto varlıkların güvenle saklanmasının arz ettiği önem ve çeşitli platformların kendine has ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, her bir kripto varlık borsasının kendi yapısı, işleyişi, iş modelini dikkate alarak yapılacak değerlendirme sonrasında aşağıdaki üç modelden birinin kullanılmasına izin verilmesini öneriyoruz, denilmektedir.

Borsa emanet modeli: Borsanın, müşterilerinin kripto varlıklarını emanet altına alması.

Kendi kendine saklaması modeli: Kripto varlıkların doğrudan kripto varlığın sahibi tarafından saklanması.

Üçüncü taraf saklama modeli: Üçüncü bir tarafın (örn. cüzdan hizmetleri sağlayıcısı), varlıkları borsa veya kullanıcıyı temsilen saklaması.

 • Yüksek güvenlik standartlarının zorunlu tutulması.
 • Kripto para transferleri için herhangi bir sınırlama olmaması. Örneğin Binance TR borsasından Binance Global’e veya MetaMask, Phantom cüzdanına transfer kısıtlaması gibi sınırlamalar olmamalıdır.

Kaynak: coin-turk

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?