Ripple, SEC’e Karşı Avantaj Kazanıyor mu? Davadaki Son Gelişmeler

0

Ödeme şirketi olan Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki yasal savaş devam ediyor. İkinci yılına giren davada yeni yayınlanan belgeler, ödeme şirketine Komisyon karşısında avantaj sağlayabilir.

Aralık 2020’den itibaren SEC, şirketi ve iki yöneticisini kayıtsız bir menkul kıymet olan XRP tokeni sunmakla suçladı. Hukuki mücadele başladığında, SEC lehine tek taraflı görünüyordu, ancak şu anda zaman ödeme şirketinin yararına çalışıyor gibi görünüyor.

Fox Business’ta çalışan bir gazeteci olan Eleanor Terret ve davayı yakından takip eden eski bir federal savcı olan James K. Filan’a göre, 2012 yılına kadar uzanan iki not davaya yeni bir ışık tutabilir. Belgeler, Ripple’ın o sırada XRP tokeni üzerinde yasal analiz yaptığını ortaya koydu.

Analiz, Google, Amazon ve Facebook gibi müşterilerle ticari dava, düzenleyici yasal tavsiye, fikri mülkiyet konularında uzmanlaşmış ABD merkezli uluslararası bir hukuk firması olan Perkins Coie tarafından yapıldı. Bu notlardan ilki 8 Şubat 2012 tarihli.

O zamanlar, Ripple kurucu ortakları Chris Larsen ve Jed McCaleb, Ripple Network olarak bilinen merkezi olmayan ağı ve erken aşamasında Ripple Credits olarak adlandırılan temel tokenini geliştirmek için çalışıyorlardı. Filan, ilk raporun XRP’nin menkul kıymet olarak sınıflandırılacağını iddia ettiğini söyledi.

Bu nedenle şirket iş planını değiştirdi ve Perkins Coie’den Ekim 2012’de teslim edilen ikinci bir analiz istedi. İkinci belge iyimserdi ve tokenin “menkul kıymet olarak değerlendirilmemesi gerektiği” sonucuna vardı, ancak Filan dediği gibi, SEC’in farklılık gösterebileceği potansiyel risklerden bahsetti.

James Filan, notların şirketin uyum sağlama niyetini gösterdiğine ve dijital varlıkların ABD düzenleyici kuruluşu için geçerli hale gelmesinden 5 yıl önce olası riskleri değerlendirdiğine inanıyor:

‘ Bana öyle geliyor ki Ripple çok proaktif davranıyor ki bu çok önemli. Bu notlarda kesinlikle Ripple’ın pervasız olduğunu veya önemli riskleri görmezden geldiğini gösteren hiçbir şey yok. Aslında, notlar tam tersini gösteriyor – Ripple dikkatli davranıyordu.

Ripple Üstünlüğü Alır mı? Şirket CEO’su, XRP Sahiplerini Savunmakta

Ripple’ın Baş Hukuk Müşaviri Stuart Alderoty’ye göre, belgeler XRP’nin “bir yatırım sözleşmesi olmadığı” sonucuna vardı. Bu nedenle, belgeler düzenleyicinin bir yıldan fazla bir süredir oluşturmaya çalıştığı davayı zayıflatabilir. Alderoty , notlara ve şirketin 2012’deki düşünce sürecine aşağıdakileri ekledi :

‘ Ripple’ın 2012’de önde gelen bir firmadan yasal tavsiye alma öngörüsüne sahip olması – açık içtihat hukukunun yokluğunda ve SEC’in dijital varlıklar hakkında konuşmaya başlamasından 5 yıl önce – alkışlanmalıdır.

Ripple CEO’su ve SEC tarafından suçlananlardan biri olan Brad Garlinghouse, ortaya çıkan son belgelerle ilgili olarak şunları söyledi:

Herkesin okuması için gerçek ortaya çıktı. Gördüğümüz şey, SEC’in bu analize katılmadıklarına karar vermek için 8 yıl beklediği ve bu süreçte binlerce ve binlerce XRP sahibini (koruduğunu iddia ettikleri) yok ettiği. Görev odaklı olmak için çok fazla…

Delphi Digital Labs Baş Hukuk Müşaviri Gabriel Shapiro’nun ek yorumları notlara ağırlık veriyor. Hukuk uzmanı, yasal ve düzenleyici ortam değiştikçe benzer belgelerin aynı sonuca varma olasılığının düşük olduğuna inanıyor:

XRP yatırımcıları son gelişmelere olumlu tepki veriyor gibi gözüküyor. Daha büyük kripto para birimleri daha düşük zaman dilimlerinde yenildikçe, XRP piyasa değerine göre altıncı kripto, son gün ve 7 günde sırasıyla bu yazı yazıldığında %4.45 ve %8.08 karla 0,8190 ABD dolarından işlem görüyor.

tradingview

Kaynak: Bitcoinist

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?