Block Zinciri Dijital Rupinin Başlatılmasına Nasıl Yardımcı Olacak?

0

CBDC veya dijital rupi, blockchain teknolojisi ile desteklenecek.

Birkaç hafta önce sunulan Birlik Bütçesi 2022’de, Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman , önümüzdeki mali yılda bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) getirmeyi önerdi. Hindistan Merkez Bankası, önümüzdeki yılda blockchain teknolojisi ile desteklenecek CBDC’yi başlatacak. 

Dijital para birimi veya CBDC nedir?

CBDC veya dijital para birimi, bir merkez bankası tarafından dijital biçimde verilen yasal bir ihaledir.

Peki, Blockchain nedir?

Blockchain, bilgileri bir blok zincirinde tutan dijital olarak dağıtılmış merkezi olmayan bir defter sistemidir.

Blockchain teknolojisi, dijital rupiyi başlatmada tam olarak nasıl yardımcı olacak?

Blockchain tabanlı bir dijital para birimi, RBI’nin aynı zamanda CBDC sahibinin gizliliğini koruyarak onu kontrol etmesine izin verecektir. Proassetz Exchange Kurucusu ve Direktörü Manoj Dalmia, kullanıcı tarafında gizliliğin korunduğunu, güvenlik özelliklerinin normal ödeme sistemlerine kıyasla gelişmiş olduğunu söyledi.

Blok zinciri, bir iş ağındaki işlemleri kaydetme ve varlıkları izleme sürecini kolaylaştıran paylaşılan, değişmez bir defterdir. Nonceblox Blockchain Studio Kurucusu ve Direktörü Vinshu Gupta, “Dijital rupi, hayata geçmek için blockchain teknolojisini kullanacak ve ağ işlemleri kolaylaştırmak için kullanılacak” dedi.

Neobank Fi Kurucu Ortağı Sumit Gwalani, RBI’nin CBDC’sini yayınlamak için merkezi bir sistemi keşfedebileceğini söyledi:

“Blockchain, RBI’nin dijital rupiyi başlatmak için kullanabileceği dağıtılmış bir defter teknolojisidir. Bununla birlikte, blok zinciri doğası gereği merkezi olmadığı için merkez bankasının para birimi üzerinde tam kontrole sahip olmayacağı anlamına gelir. RBI, CBDC’sini yayınlamak için merkezi veya izin verilen bir sistemi keşfedebilir. Ancak bu aynı zamanda, sistem anonimliğe veya sahte anonimliğe izin vermedikçe, kullanıcılar ve bu tür para birimlerinin kullanımı yetkililer tarafından izlenebileceğinden gizlilik ve gözetim sorularını da beraberinde getiriyor”

PwC Hindistan İş Ortağı ve Ödeme Dönüşümü Lideri Mihir Gandhi, “Mevcut teknolojileri erişilebilirlik, gizlilik, ölçeklenebilirlik, performans, esneklik, kesinlik vb. gibi birden çok kritere göre değerlendirmemiz gerekecek” dedi.

Ve Merkezileştirilmiş bir teknoloji mi yoksa merkezi olmayan bir teknoloji mi olması gerekiyorsa, seçilen modele göre bir karar alınması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Mint

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?