Ukrayna, Rusya ile gerginlik devam ederken Bitcoin’i yasallaştırıyor

0

Ukrayna, ülkede kripto para birimini yasallaştıran bir çerçeveyi geçmek için oy kullandığından dolayı Bitcoin büyük bir destek alıyor.

Ukrayna parlamentosu “ Sanal Varlıklar Yasası ” tasarısının son okumasını onayladıktan sonra artık Bitcoin ve kripto para birimlerini yasallaştırdı.

Yasa, Ulusal Menkul Kıymetler Komisyonu (NSC) tarafından denetlenen ve bu varlık sınıfına yatırım yapmanın tüm yönlerini kapsayan bir yasal çerçeve sağlayacaktır.

Başbakan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Mikhail Fedorov, yeni yasanın Ukrayna’da geleneksel madencilik ve tarım endüstrilerinden çeşitlendirmek için kasıtlı bir hareket anlamına gelen iş fırsatları açacağını söyledi:

“Yeni yasa ülkemizde iş geliştirme için ek bir fırsattır. Yabancı ve Ukraynalı kripto şirketleri yasal olarak faaliyet gösterebilecek… ”

Küresel yetkililer, yasal kripto çerçevelerini uygulamaya büyük ölçüde ayak uydurdu. Konu, merkez bankası dijital para birimleri ve bunların özel tekliflerle birlikte nasıl çalışabilecekleri konusundaki konuşmalarla daha da karışmakta.

Ukrayna Bitcoin’i yasallaştırmak için harekete geçti

İlk olarak 2021 yazında bahsedilen kripto para taslağı teklifinden sonra, Bitcoin ve kripto para birimleri artık Ukrayna’da tamamen yasal.

Sanal Varlıklar Yasası uyarınca , kripto şirketleri, NSC’nin gözetimine tabi olarak yasal olarak faaliyet gösterebilir.  Ulusal Menkul Kıymetler Komisyonu, uygun politikalar geliştirmek, hizmet sağlayıcılar için bir lisans sistemini yönetmek ve finansal izleme ile görevlendirilmiştir.

Yeni yasa ayrıca, artık yasal koruma alacak ve muhtemelen yasal çerçevede değişiklik talep etmek üzere yetkililerle ilişki kurma fırsatına sahip olacak piyasa katılımcılarını da kapsıyor.

Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Alexander Bornyakov , kripto para biriminin büyümesinin ekonominin geleneksel sektörlerinin çok ötesinde olduğunu söyledi. Sanal Varlıklar Yasası, Ukrayna’nın ekonomik olarak genişlemesine ve kendisini bu alanda lider olarak konumlandırmasına izin veriyor.

“Ukrayna’da sanal varlık piyasası, dijital ekonominin güçlü bir sektörü haline gelebilir. Kabul edilen Kanun sayesinde, bu yenilikçi alanda iş geliştirme konusunda lider bir ülke olma şansına sahibiz ” dedi.

Ukrayna-Rusya krizi devam etmek de

ABD Başkanı Joe Biden , Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye hazır olduğu konusunda uyardı ve istihbarat raporları bunun bir “sahte bayrak” olayı bahanesiyle gerçekleşebileceğini öne sürdü.

Aljazeera , Ukrayna kuvvetleri ve Rus destekli ayrılıkçıların bugün önceki ateşkes anlaşmalarını ihlal ederek karşılıklı ateş açtıklarını bildirdi.

Geçen hafta Rusya, kripto para birimlerini yasaklama planlarını rafa kaldırdığı için Bitcoin’de büyük bir U dönüşü yaptı. Rus hükümeti ve merkez bankası artık Bitcoin’i bir para birimi olarak tanıyor.

Hareketin, uygulanması halinde Rusya’nın ABD dolarına erişimini engelleyecek yaptırım tehdidiyle motive edildiği tahmin ediliyor.

Yaklaşan bir savaş raporlarıyla, Sanal Varlıklar Yasası’nın zamanlaması biraz sıra dışı görünüyor. Ancak bundan sonra ne olabileceğine bakılmaksızın, kripto para birimini, her iki taraf da farklı nedenlerle ona yöneldiği için tarafsız olduğunu kanıtlıyor.

Kaynak: Cryptoslate

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?