Warren Buffett Kripto’ya 1 Milyar Dolar Değerinde Yatırım Yaptı

0

Belki de kripto para “fare zehri” değildir? “

Bunlar bir zamanlar, her şeyi piyasadan önce bildiği için “Omaha’nın bilgesi” olarak adlandırılan ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın sözleriydi. Bir zamanlar Bitcoin’e savaş açan adam olarak da bilinen ünlü iş adamının son yatırımı tam da aksini söylüyor. 

Spesifik olarak, şirketi Berkshire Hathaway , kriptoya odaklanan dijital bir bankada 1 milyar dolar değerinde hisse satın aldı.

Berkshire Hathaway, bu hafta başlarında bir SEC başvurusu ile kripto yatırımını halka duyurdu . Buffett’in şirketinin, Brezilya merkezli ve Latin Amerika’daki türünün en büyüğü olan dijital bir banka olan Nubank‘ın 1 milyar dolarlık hissesini satın aldığı ortaya çıktı.

Nubank, geleneksel bankacılık sisteminin kurallarının dışında faaliyet gösteren bir banka türü olan neobank olarak adlandırılan bir bankadır. Çoğu bankanın aksine, Nubank kripto para birimini memnuniyetle karşılar ve hatta Bitcoin borsasında işlem gören fonlar (ETF’ler) gibi ürünler de sunar.

Berkshire’ın başkanı ve CEO’su geçmişte kripto para birimini ” fare zehri ” ve ” hiç benzersiz bir değeri olmayan” verimsiz bir varlık olarak adlandırmaktan kaçınmamıştı.

Buffett’in uzun zamandır ortağı ve Berkshire Hathaway’in başkan yardımcısı olan Charlie Munger, kripto para birimi hakkındaki güçlü görüşlerini dile getirmekten de çekinen biri olmadı. Munger kısa süre önce kripto para biriminin “ hiç icat edilmemiş olmasını” dilediğini ve hatta herhangi bir kripto tüccarının ailesiyle evlenmesini istemediğini belirtti.

Munger, bir zamanlar “ iğrenç ve uygarlığın çıkarlarına aykırı ” olarak nitelendirdiği en popüler kripto para birimi olan Bitcoin’e karşı özel bir tiksinti duyuyor. Munger, Çin’in ülkede Bitcoin ticaretini yasaklama kararını destekledi ve ABD’yi benzer önlemler almaya çağırdı:

“Çinliler, Bitcoin’i yasaklayarak çok doğru bir karar verdiler

Ancak Berkshire Hathaway sahipleri, kripto para birimleri ve kripto piyasası için kişisel küçümsemelerini ifade etseler de, şirketin Nubank’a yaptığı son yatırım, holdingin bu pazarda yaptığı ilk cüretkarlığı değil.

Berkshire , şirketin Aralık 2021’de halka açılmasından aylar önce, geçen yaz Nubank’ta 500 milyon dolarlık bir hisse satın almıştı . O sırada Nubank, bunun fintech bankasının şimdiye kadar aldığı en büyük yatırım olduğunu açıklamıştı.

Berkshire geçen yıl kripto alanına yatırımlarını artırırken, şirket daha geleneksel finansal varlıklarından bazılarını da düşürdü. Nubank’a 1 milyar dolarlık yatırımı gösteren aynı SEC dosyasında Berkshire, Visa ve Mastercard hisselerinde 3 milyar doların üzerinde düşüş olduğunu açıkladı .

Buffett ve Munger, kripto para birimine karşı kişisel bir hoşnutsuzluk duyabilirken, süperstar yatırım çifti, belki de Nubank gibi dijital finansal hizmet sağlayıcılarında tamamen farklı bir fırsat görüyor olabilir.

Nüfusun büyük bir bölümünün geleneksel bankacılık ve finansal sistem tarafından yeterince hizmet görmediğini düşündüğü Latin Amerika’da, gelecek vadeden dijital bankalar arasında büyük bir rekabet var. Nubank ve benzeri şirketler, mevcut sistemden büyük ölçüde memnun olmayan insanlardan oluşan büyük bir potansiyel tüketici pazarından yararlanmaya çalışıyor.

Nubank’ın kurucu ortağı Cristina Junqueira geçen Haziran’da Fortune’a verdiği röportajda “ Latin Amerika bölgesinde çok fazla fırsat var; büyük bir nüfus, korkunç müşteri deneyimleri ve çok yüksek ücretlerin birleşimi eşsizdir. Fintech şirketlerinin üstesinden gelmesi için harika bir fırsata sahip olmak açısından dünya çapında daha uygun bir yer yok.” diye belirtmişti.

Kaynak: Fortune

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?