Ripple 2022’de Nasıl Bir Performans Gösterecek? Dava Kimin Aleyhine Sonuçlanacak?

0

Uzmanlar, belirli kriteri takip etmesi ve yeşil çizgide kalması durumunda Ripple’ın 3 ABD dolarına ulaşmasının mümkün olduğunu tahmin ediyorlar.

Ripple geçmişte çok zor zamanlar geçirse de 2021’e olumlu bir notla başladı. Neyse ki, XRP’nin fiyatı da yılın ilk ayında 0,21 ABD dolarından 1,8 ABD dolarına ulaştı. Kısa bir süre içinde %840’lık bir büyüme yaşamasına rağmen, XRP daha sonra düşüş eğilimine girdi. İki aylık bir süre içinde, Ripple %70’lik bir düşüş kaydetti. Şu anda fiyat 0,70 ABD Doları ile 1,3 ABD Doları arasında değişiyor. Ancak uzmanlar, belirli kriterleri takip etmesi ve yeşil çizgide kalması durumunda 3 ABD dolarının Ripple için kolay bir erişim gibi göründüğünü tahmin ediyor.

2021, kripto para piyasası için hem düşüş hem de yükseliş trendleriyle dolu bir sene oldu, ancak, çoğu zaman Ripple kırmızıdaydı. Bitcoin ve Etherium gibi büyük kripto para birimleri geçen yıl rekor fiyatlara ulaşırken, XRP hızına ayak uydurmak için mücadele ediyordu. Neyse ki, kripto para piyasası bir bütün olarak Ripple’ın hızını bir süre daha korumasına yardımcı oldu. NFT‘ler, metaverse ve Web 3.0 ile ilgili sürekli güncellemeler ve insanların sanal paralara olan aşırı ilgisi XRP’yi geri planda tuttu. Bugün, Ripple’ın fiyatı inkar edilemez bir şekilde üç ana faktöre bağlıdır: Ripple ve SEC davasının sonucu, pazar benimsenmesinin artması ve emsallerinin fiyat dalgalanmaları. Kripto para piyasasında neler olacağını tahmin etmek biraz zor olsa da uzmanlar, 2022’de Ripple için her şeyin yolunda olduğunu ve bu yıl kendi direncini kıracağını düşünüyor.

XRP 2020 ve 2021’de Nasıl Performans Gösterdi?

XRP, 2021’de çok dalgalı bir yıl geçirdi. İlk olarak, fiyat Ocak 2021’de 0,7872 ABD dolarına yükseldi ve kısa zamanda geri çekilerek 0,2108 ABD dolarının altına düştü. Bununla birlikte, Nisan ayında bariyeri kırarak 1.966 ABD Doları seviyesinde artış yaptı. Her ne kadar bu tüm zamanların en yüksek seviyesi olmasa da, oranlar üzerinde toplanmayı başardığı için yatırımcılar sevindirdi. Ne yazık ki, XRP 0,50 ABD Doları seviyelerine düştüğü için sevinçleri uzun sürmedi.

Ripple vs SEC davası, geçtiğimiz yıl kripto para biriminin benzeri görülmemiş dalgalanmalarına katkıda bulundu. Sonunda, yatırımcıların Ripple tokenlerini satmalarına neden oldu. XRP, 2021’in ikinci yarısında zor zamanlar geçirdi. Yıl sonuna doğru, Ripple’ın fiyatı daha da düşmesi ve daha sonra ılımlı bir seviyeyi koruması sürecin karmaşık hale gelmesine neden oldu.

2021 öncesine baktığımızda, XRP değerinin hala uzun süredir büyük dalgalanmalarda olduğunu söyleyebiliriz. SEC aleyhine dava açtıktan sonra, kripto para birimi beklenmedik hareketten büyük ölçüde etkilendi. Ripple’ın fiyatı, 2021’de bir toparlanma aşamasına geçmeden önce Aralık 2020’de 0,1748 ABD Dolarına kadar düştü. Bundan önce, XRP Nisan 2020’de göz sulandıran derecede 1,96 ABD Doları seviyesinde toplandı.

Bu Sene Ripple

Uzmanlar, 2022’nin başlarında olası bir boğa koşusu bekliyorlar çünkü Ripple’ın fiyatı şimdiden 1,36 ABD dolarına ulaşmak için olumlu bir hareket gösteriyor. XRP, 2021’in sonuna doğru oldukça uzun bir süredir düşüş eğiliminde olmasına rağmen, Aralık ayında hız kazandı. Yatırımcılar kripto para birimini her test ettiğinde, çok fazla kayıp olmadan üstesinden geldi. Bu nedenle uzmanlar, XRP’nin fiyatının 3 ABD Dolarına ulaşabileceğine inanıyor. Ripple ve SEC davası sonucu XRP lehine gelirse, fiyatı daha da tetikleyeceği bekleniyor.

Ripple ve SEC: 2022’de Ne Beklemeliyiz?

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple Lab ve iki yöneticiye karşı, ajansın ‘kayıtsız araçlar ve dijital güvenlik teklifleri yoluyla’ iddia ettiği 1,3 milyar ABD doları tutarında bir dava açtı. SEC, XRP’yi menkul kıymet olarak sınıflandırırken, bu durumda ETH’nin menkul kıymet olmadığını söyledi.

Ripple ve SEC davası, 2020’de başladığından bu yana uzun bir yol kat etti. Bazı duruşmalar SEC lehine olsa da, kripto meraklıları sonucun Ripple lehine gelmesinin beklendiğini söylüyor. XRP kazanırsa, merkezi otoriteye karşı merkezi olmayan bir ortamın ilk büyük zaferi olacak.

Kaynak: Analytics Insight

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?