Cardano’nun Kurucusu Charles Hoskinson 2022 İçin Planlarını Açıkladı

0

Hoskinson, Cardano için resmi bir açık kaynaklı proje yapısının oluşturulmasının diğer gelişmelerin yanı sıra kartlarda da olduğunu söyledi.

Cardano ve onun geliştirme vakfı olan IOG’nin kurucusu Charles Hoskinson, Boulder, Colorado’daki evinden YouTube’da 30 dakikalık bir Noel Arifesi konuşmasında  ağın 2022’deki büyümesine yönelik bazı planlarını açıkladı .

Hoskinson, “2022’nin ikinci yarısı için hedefim, Cardano’da uçtan uca bir mikrofinans işlemi elde etmek için tüm parçaları nasıl bir araya getireceğimi bulmak” dedi

Cardano kurucusu, ağ üzerinde merkeziyetsiz ürünlerin oluşturulmasını denetleyen bir yapının tanıtılacağını söyledi.

Hoskinson, “Hyperledger’dan Linux’a benzer bir şekilde resmi bir açık kaynaklı proje yapısı oluşturulacak” dedi.

2015 yılında kurulan ve 2017 yılında Ethereum’a alternatif olarak piyasaya sürülen Cardano, yerel para birimi olan ADA için süreci geliştirmek ve ağı sürdürmek için ağ doğrulayıcılarına dayanan bir hisse kanıtı blok zinciridir. Bu yazının yazıldığı tarihte 51,24 milyar dolarlık piyasa değeri ile altıncı en büyük kripto para birimidir .

İnsanlar daha önce Cardano’nun belirtilen tamamen merkeziyetsiz olma hedefine ulaşmadığından  şikayet ettiler. IOG, 2020’de, Nisan 2021’de ulaşılan bir hedef olan blok üretimini nasıl merkezsizleştireceğini açıklayan bir makale yayınladı .

Ağ, bu yıl Nisan ayında tamamen topluluk tarafından yönetilir ve işletilir hale gelirken, Eylül ayında Cardano’da akıllı sözleşmelerin halka açıldığı ve ağın merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarını destekleme kapasitesinin açıldığı görüldü.

DeFi protokolleri, borç verme, ödünç alma ve ticaret gibi finansal hizmetler sağlamak için üçüncü taraflar yerine akıllı sözleşmelere güvenir. Bu tür protokoller, analitik hizmeti DeFi Llama’dan alınan verilere göre, çeşitli blok zincirleri üzerinden 260 milyar doların üzerinde kilitlenir .

Cardano İyileştirme Önerileri

Hoskinson, geliştiricilerin ayrıca 2022’de yayınlanması planlanan topluluk tarafından yönetilen bir dizi ağ geliştirmesi olan üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bunlardan bazıları , Cardano’da yayınlanan varlıklar için insan tarafından okunabilir ve DeFi protokolleriyle etkileşim için yerel bir web cüzdanı içerir.

Hoskinson, yeni bir test ağının kullanıma sunulmasının ağı iyileştireceğini söyledi. “P2P şu anda test ağında hisse havuzu operatörleri ile test ediliyor ve orada pek çok gelişmeler oluyor.”

Akranlar arası çerçeve, başlangıçta yarı halka açık bir test ağında test denekleri olarak hizmet veren 11 operatörle ağı daha merkezi olmayan hale getirmeyi amaçlıyor. Test ağı, geliştiricilerin özellikleri ve uygulamaları gerçek dünyada yayınlanmadan önce test etmelerine olanak tanıyan bir “ana ağ” ile aynı yazılım üzerinde çalışan bir blok zinciridir.

Test tamamlandığında, ağ doğrulayıcıları, kısmen IOG tarafından kurulan düğümlere güvenmek yerine blok verilerini işlemek için birbirleriyle doğrudan iletişim kurabilecekler – geliştirme firmasının söylediği bir süreç, daha merkezi olmayan bir ağ oluşturmaya yardımcı olabilir.

Kaynak: Coin Desk

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?