Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kripto Para Açıklaması!

0

Kripto para piyasalarıyla alakalı daha önce sert açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden konuştu. Ülkemizde kripto paraların ticarette kullanılması yasak ancak kripto para borsalarıyla alakalı herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

Bugün Ekonomi gazetecileriyle buluşan Erdoğan kripto paralarla ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Uzun süredir beklenen kripto para düzenlemesiyle ilgili şunları söyledi:

“Yasa hazır yakında gecikmeden Meclis’e göndereceğiz”

Birçok düzenleyici kurum iş birliği için kripto paraların düzenlenmesi üzerinde çalışıyordu. Bu yıl bitmeden düzenlemenin meclise geleceği zaten daha önce duyurulmuştu. Yılın bitmesine günler kala Erdoğan’ın yaptığı açıklamayla birlikte bu konu üzerinde çalışmanın tamamlandığı anlaşıldı. Gelecek düzenlemede yatırımcıları ilgilendiren önemli detaylar olacak.

Türkiye Kripto Para Düzenlemesi

Daha önce bu konuyla alakalı birçok dedikodu dolaşıma sokulmuştu. Hatta bir yerel borsanın (ismi halen netleşmedi) Türkiye’deki kripto para yatırımcılarıyla ilgili enteresan bir teklifte bulunduğu da konuşulmuştu. Buna göre Türk vatandaşı yatırımcılar global borsalar kripto para veya stablecoin göndermeyecekti. Ancak bu konuyla alakalı herhangi bir açıklama yapılmadı.

Meclise gelecek düzenlemeyle kripto paraların vergilendirilmesi hususunun da netleşmesi bekleniyor. Birçok uzman, yapılan işlemlerden elde edilen kazançların %1 seviyelerinde vergilendireceğini düşünüyor. Konu vergi olduğunda elbette bir alt limit de olmalıdır. Yurt dışındaki örneklere bakarsak 1000 dolar civarındaki yatırımların bu vergilendirmeden muaf tutulması mümkün olabilir. Ancak ekonomideki sıcak paranın kripto para borsalarına akıyor olması birçok dünya hükümetini rahatsız ettiği gibi Türk yetkilileri de rahatsız ediyor.

Geçmiş açıklamalar ışığında gelen düzenlemenin katı yasakları kapması beklenmiyor. Ancak yurt dışına para çıkışının engellenmesi, kara para aklama ile mücadele, KYC uyumlulukları, borsaların düzenli veri paylaşımı ve vergilendirme gibi hususların düzenlemede yer almasına kesin gözüyle bakılıyor.

Kaynak: Coin Turk

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?