Pantera Capital CEO’su Morehead: Bitcoin, Yeni Bir Boğa Döngüsünde!

0

ABD merkezli, kripto para odaklı yatırım fonu Pantera Capital’in CEO’su Dan Morehead, Bitcoin’in son dönemde yaşadığı fiyat artışı üzerine yayımladığı yatırımcı mektubunda olumlu bakış açısını sürdürdü.

Daha önce, 2021 yılının Ağustos ayı için 115 bin dolarlık fiyat hedefi açıklayan şirkete göre, yeni bir boğa döngüsünün içindeyiz ve henüz zirve görülmedi. Pantera Capital, tahminlerini yarılanma (halving) döngüsüne dayanarak yapıyor.

Bilindiği üzere, Bitcoin’in son blok ödülü yarılanması, 2020 yılının Mayıs ayında gerçekleşti. Hemen ardından olmasa da fiyat, önemli bir artış gösterdi. Nisan ayında 64 bin doları aşan popüler kripto para, o zamandan beri trilyon dolarlık bir piyasa değerini koruyor.

Bitcoin’de yaşanan ilk yarılanma, arzın yüzde 15 oranında düşmesine neden oldu. Morehead, ilk yarılanmaya kıyasla son yaşadığımız döngünün fiyata üçte bir oranında etki ettiğini belirtiyor. CEO, sıradaki yarılanmanın da bir öncekine göre etkisinin az olacağını vurguluyor.

“Gelecek ayı piyasaları daha sığ olacak”

Şirketin CEO’su Dan Morehead, mektupta, yüzde 80’den fazla düşüş olan ayı piyasaların geride kaldığını savundu. Morehead’e göre gelecekteki ayı piyasaları daha sığ olacak. Pantera CEO’su bu noktada önceki iki ayı piyasasında yüzde 61 ila yüzde 54’lük düşüşler yaşadığı örneğini veriyor. Bununla birlikte Morehead, olası bir yüzde 80’lik kayıp halinde tüm varlıklarla Bitcoin satın almayı planlıyor.

“100 katlık ralliler göremeyeceğiz”

Morehead, “Muhtemelen artık bir yılda 100 kat artışın yaşandığı ralliler görmeyeceğiz.” diyor. CEO, logaritmik fiyat döngüleri grafiğine baktığında ise mevcut seviyelerin ucuz kaldığını ifade ediyor.

“Bitcoin ETF onayı, zirve habercisi olabilir”

Wall Street’te yaygın olan “Söylentiyi al, gerçeği sat” sözünün kripto para piyasasında da kesinlikle çalıştığını öne süren Morehead, “2017 yılı boyunca piyasalar ‘CME Bitcoin vadeli kontratları listelenmeye başladığında Ay’a gideceğiz’ sözüyle yükseldi. Piyasalar vadeli işlem kontratları listelenene kadar ralli yaptı. O gün zirve görüldü ve yüzde 83’lük düşüşün olduğu ayı piyasası başladı. Geçenlerde bu döngünün bir tekrarını gördük. Tüm piyasa, Coinbase’in Nasdaq’ta listelenmeye başlamasından önce canlandı. Piyasa, listeleme gününe doğru yüzde 822 arttı ve Bitcoin o gün 64 bin 863 dolarla zirve yaptı, yüzde 53’lük düşüşün olduğu bir ayı piyasasına girildi.” yorumunu yaptı.

Bitcoin ETF’i konusunda da benzer bir durum yaşanabileceğini düşünen Morehead, esprili bir dille “Biri lütfen Bitcoin ETF’inin resmi olarak piyasa sürülmesinden önceki günü hatırlatabilir mi?” dedi.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?