NFT’ler Ayı Piyasasında İyi Bir Yatırım mı?

0

Ayı Piyasasında Kriptolar ve NFT’ler

Ayı piyasasında NFT‘lerin iyi bir alternatif olup olmadığını anlamak için onların hacmine bakmamız gerekiyor. Bu, NFT‘leri kripto para birimleri ile karşılaştırmamızı sağlar. İlk olarak, kripto para birimlerinin hacmine bir göz atalım.

Q2-2022 sırasında, piyasa değerindeki ilk 20 kripto para yaklaşık %30 değer kaybetti. Ancak ayı piyasasındaki mevcut mini boğa koşusu ile BTC‘nin %7 ve ETH‘nin %12 kazancını görüyoruz. Bu nedenle, Q3-2022 rakamları daha olumlu görünebilir. Yine de, Q2-2022’de  DeFi’deki TVL % 68.13 kaybetti. 170 milyar dolardan 56 milyar dolara çıktı. DEX ticaret hacmi de Q1-2022’ye kıyasla yaklaşık %38 kaybetti. Yani bu bize bir referans veriyor. 

Şimdi, Değiştirilemeyen Token’lere bir göz atalım. CryptoSlam’e göre , USD cinsinden satış hacmi ilk çeyrekte 3,7 milyar dolardan 2,1 milyar dolara çıktı. 2.çeyrekte 3.2 milyar dolardan 722 milyon dolara çıktı. Temmuz ayında, 535 milyon dolara daha da düştü. Ancak, bu hala Temmuz 2021’den 410 milyon dolardan fazla. Ağustos ayında NFT‘ler 2021 tüm satış ve hacim rekorlarını kırmaya başladı.

Ayrıca, 2021’in ilk yarısına kıyasla işlem hacmine bakarsak, şaşırtıcı bir şekilde %4,700 arttı. İkinci yarı hala %200 artışta. İlk çeyrek, NFT‘ler için satış ve hacim açısından hala en iyi çeyreklerden biriydi. İşlemler ikinci çeyrekte 12 milyon ile yeni bir ATH’ye (All Time High) ulaştı.

NFT Hacmi Düşük

Dolayısıyla, son zamanlarda, hatta% 60’a kadar NFT hacminin azaldığını görüyoruz. Ama her şey göründüğü kadar kötü değil. NFT‘ler ayı piyasasına farklı tepki veriyor gibi görünüyor. Bu son iki aydır devam ediyor. Ondan önce, hacim hala iyi gidiyordu. NFT‘ler kripto para birimleri kadar düşük değil. Bazı kriptolar %90 değer kaybetmiş durumda. 

Artık Değiştirilemeyen Varlıklarda daha az para var. Ancak satışlar istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Dikkate alınması gereken bir diğer şey, NFT‘lerin likiditesidir. Benzersizlikleri nedeniyle daha az akıcıdırlar. Kripto paralar ise daha likittir ve satılması daha kolaydır.

Dikkat edilmesi gereken bir şey kalitedir. L1 zincirlerinin kriptoda sabit kalması gibi, mavi çip NFT‘leri de öyle. Mavi çipli NFT‘lerin taban fiyatları oldukça sabit kaldı. Elbette, mavi çipli NFT’ler pahalıdır, bu yüzden belki de parçalı bir mavi çip iyi bir seçenek olabilir.

NFT’ler şu anda bir gerileme içinde. Ancak, kripto piyasası dalgalanmalarına o kadar bağlı değillermiş gibi görünüyor. NFT yatırımcıları hala hamle yapıyor. Aktif NFT koleksiyonlarının sayısı sabit kalır. İşlemler az önce bir ATH’ye ulaştı. Şimdilik, NFT’ler ayı piyasası sırasında iyi bir alternatif gibi görünüyor.

Kaynak: Blok

Hangi NFT’ler Kripto Ayı Piyasasında Hayatta Kalabilir?

Bir kripto ayı piyasasında en iyi şekilde hayatta kalabilecek NFT’ler için birkaç seçeneğiniz var. En iyi seçeneğiniz mavi çipli NFT’lerdir . Hem büyüme hem de değer açısından kanıtlanmış bir sicile sahiptirler. Ayrıca, kendilerini zaten kurdular ve istikrarlılar. Bu onları uzun vadeli bir yatırım olarak iyi bir seçim yapar.

Taban fiyatları yüksek olabileceğinden, parçalı mavi çipli NFT’lere yatırım yapmak iyi bir seçenek olabilir. Mavi çipli Fungible Olmayan Jetonların bazı örnekleri şunları içerir: 

  • Bored Ape Yat Kulübü (BYAC) —Kat fiyatı 82.48 ETH. Yuga Labs’den 10.000 benzersiz NFT koleksiyonu.
  • Crypto Punks — Taban fiyat 74.86 ETH. Larva Labs’den 10.000 benzersiz NFT koleksiyonu. Ancak Yuga Labs, Larva Labs’ı satın aldı.
  • Azuki — Taban fiyatı 7,95 ETH. Chiru Labs tarafından 10.000 benzersiz NFT’den oluşan başka bir koleksiyon. Bu koleksiyonun öldüğüne dair söylentilere rağmen, hala güçleniyor.
  • Doodles — Taban fiyatı 8 ETH. Bir kez daha, 10.000 benzersiz NFT koleksiyonu. 
  • Klon X — Taban fiyatı 8.1 ETH. Bu koleksiyonda 20.000 benzersiz NFT var. 

Bunlar mavi çipli NFT’lerin sadece bir avuç örneği, çok daha fazlası da var. Ancak mavi çipli Değiştirilemeyn Varlıkların yanı sıra, bir NFT’nin faydalı olması da önemlidir. Bir NFT yalnızca bir koleksiyonsa, hayatta kalabilmesi için güçlü bir temele ve topluluğa sahip olması gerekir. Aksi takdirde, değerleri hızla düşebilir. Yardımcı program iki yönlü olabilir. Gerçek dünya avantajları ekleyin ve birlikte çalışabilirlik ekleyin. Kullanıcılar metaverse’de benzersiz gerçek dünya deneyimleri elde etmelidir. Bu, NFT’lerinize ekstra değer verir.

NOT: Kripto Para olarak paylaştığımız bilgilerin tamamı bilgilendirme amaçlı olup, Yatırım Tavsiyesi Değildir!

Kaynak: Altcoin Buzz

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?