İnternetsiz Bitcoin: SMS Hizmeti, BTC’nin Bir Metinle Gönderilmesine İzin Veriyor

0

Kgothatso Ngako, “Kelimenin tam anlamıyla internet erişimi olmayan bir kişi, Bitcoin’e sahip değilken Bitcoin’e sahip olabilir ve ardından Bitcoin ile harcama yapabilir” diye açıklıyor

Hücresel ağı (GSM) kullanan bir yenilik, daha önce internete bağlı Bitcoin protokolü tarafından ulaşılamayan milyonlarca Bitcoin ( BTC ) kullanıcısını bir araya getirebilir. Güney Afrikalı geliştirici Kgothatso Ngako ( KG ) tarafından inşa edilen yeni SMS tabanlı hizmet, para için Güney Afrika argo kelimesi olan Machankura olarak adlandırılıyor.

İngilizce konuşan KG, Bitcoin‘i ilk öğrendiğinde, işe giderken dini olarak sesli kitaplar ve podcast’ler yayınlıyordu. Bitcoin tavşan deliğinden düşerken, 20 dakikalık gidip gelmesi, yazılım geliştiricisi olarak çalıştığı Güney Afrika’daki Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Konseyi’ne (CSIR) 2 saatlik bir gezintiye dönüştü.

Bitcoin Mtaani‘nin kurucusu Master Guantai, ayrı bir röportajda “Afrika’daki cep telefonu sayısı insan sayısının iki katı” dedi. Bununla birlikte, internet özellikli akıllı telefon penetrasyonu düşük kalmaktadır.

Guantai’nin anavatanı Kenya’da, telefona normal görüşme süresi eklemenin Batı’da kredi kartı ödemeleri kadar yaygın olduğunu açıklıyor. Caribou tarafından hazırlanan bir rapor, şu ifadeyi destekliyor: Afrika’daki finansal işlemlerin %94’ü, kısa mesaj göndermek için kullanılan protokol olan USSD üzerinden yapılırken, bu işlemlerin sadece %6’sı mobil uygulamalar aracılığıyla yapılıyor.

Özetle, Afrika’da milyonlarca telefon varken, çoğunlukla mesajlaşmak için kullanılıyor. KG, Afrika’da Bitcoin’in benimsenmesi için çok büyük olabilecek bir şeye rastlamıştı.

Özetle, Afrika’da milyonlarca telefon varken, çoğunlukla mesajlaşmak için kullanılıyor. KG, Afrika’da Bitcoin’in benimsenmesi için çok büyük olabilecek bir şeye rastlamıştı.

KG, bir Afrika dili çeviri projesi Exonumia inşa ederek başladı. Şimdi düzinelerce dilde Bitcoin ile ilgili eğitim sağlayan Cointelegraph’a, Bitcoin’i Afrikalılar için daha erişilebilir hale getirilirse, sonuç olarak parayı öğreneceklerini ve yaşam kalitelerini iyileştirmenin bir yolunu bulacaklarını açıkladı.

Exonumia hız kazandığında, “Bitcoin’i kabul etmenin önündeki diğer engeller nelerdir? İlk önce Dil , diğeri ise internet erişimi.” Afrika’daki interneti Instagram ve Facebook gibi büyük uygulamaların hakim olduğu bir alan olarak özetliyor. Akıllı telefon kullanıcılarının doğasında var olan sorunlar, telefonlarda, internet bağlantısında ve fiyatta yeterli alana sahip olmaktır.

KG, Machankura’nın eylem halindeki ekran görüntülerini paylaşıyor.

KG, CRIS’te çalışırken Manchakura’yı kodladı ve “Asıl odak noktası Bitcoin’i harcamak ve almaktır” diye açıkladı. KG sistemin nasıl çalıştığını açıklıyor: Kullanıcılar bir numara çevirir; daha sonra Bitcoin hakkında daha fazla bilgi edinebilecekleri veya bir hesap açabilecekleri bir menüye tanıtılıyorlar. “Hesap açmak için ihtiyacınız olan tek şey 5 haneli bir pin ve oradan size farklı bir menü sunuluyor: Bitcoin gönder ve al.”

İstek üzerine Nijerya’da bir öğretmene Machankura’yı göstererek dünyanın dört bir yanındaki insanlara Bitcoin hakkında öğretmeyi ihmal etmeyen Bitcoin gezgini Paco  karşınızda.

Sonuç olarak, telefonlarda veya bilgisayarlarda bulunan Lightning cüzdan uyumlu uygulamalar , Lightning Network üzerinden telefon numarasına Bitcoin gönderebilir – bu gerçekten bir yıldırım adresi haline geldi. Machankura, Afrika’da Bitcoin için giderek daha popüler bir ön ödemeli hediye kartı hizmeti olan Bitrefill ile entegre oldu. Ayrıca, bugünden itibaren Güney Afrikalılar, bir kupon sağlayıcısı olan “One for you” ile ortaklaşa olarak, marketlerden aldıkları kredilerle Aydınlatma Cüzdanlarını doldurabilecekler. 

Ngako’nun özetlediği gibi, “Kelimenin tam anlamıyla internet erişimi olmayan bir kişi, Bitcoin’e sahip değilken Bitcoin’e sahip olabilir ve ardından Bitcoin harcamaya gidebilir.”

Usta Guantai ayrıca, altı Afrika ülkesinde zaten iyi çalıştığını paylaşıyor. Ayrıca, popüler borsa Paxful’un şimdiden ilgi gösterdiğini, diye açıklıyor Guantai, insanların GSM kullanarak dahil olma kolaylığının hafife alındığını açıklıyor.

KG, hükümetin Bitcoin’i yasaklaması veya olumsuz tepki vermesi nedeniyle yenilikle ilgili olası endişeleri işaret ediyor. Kupon satın almak için komisyon ücretleri insanları erteleyebilir ve KG’nin insanları Bitcoin’e dahil etmek için merkezi bir şirket sunarken, teknolojiyi tanımak için zaman harcamama riski olduğunu anladığı gerçeği.

Ayrıca, hizmet vesayete tabidir, “anahtarlarınız değil, madeni paralarınız değil” Bitcoin ethosuna karşı çalışan bir nokta. Bu nedenle, SIM kartları özel anahtar olarak kullanmanın bir yolunu arıyor.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?