İran, Kripto İle 10 Milyon Dolarlık İthalat Siparişini Ödedi.

0

İran, uluslararası yerleşim için büyük ölçekli kripto para birimlerinin benimsenmesine izin verme planlarını tamamlıyor.
Ülkenin Sanayi, Maden ve Ticaret Bakan Yardımcısı Alireza Peyman Pak’ın bir tweetine göre, İran kripto para kullanarak 10 milyon dolarlık ithal mal için ilk dış ticaret siparişini tamamladı.

Pak’a göre bu, bu tür birçok işlemin daha başlangıcı.

“Eylül sonuna kadar hedef ülkelerle dış ticarette kripto para birimleri ve akıllı sözleşmelerin kullanımı yaygınlaşacak.”

Hareketle birlikte ülke, uluslararası yerleşim için büyük ölçekli kripto para birimlerinin benimsenmesine izin verme planlarını tamamlıyor.

Şirketler artık yabancı ortaklarla anlaşmak için kripto para birimlerini kullanabilir. Yerel basında çıkan haberler, Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı ile İran Merkez Bankası’nın (CBI) bu gelişmeyi kabul ettiğini doğruluyor.

“Sistemin işleyişi için bir mekanizmayı tamamlıyoruz. Bu, ithalatçılara ve ihracatçılara uluslararası anlaşmalarında kripto kullanmaları için yeni fırsatlar sağlamalı.”

Peyman Pak daha önce söylemişti.

Pak, İran’ın dış ticaret ortaklarıyla yapmak istediği her şey için kripto para birimlerini ve blok zinciri teknolojisini çok önemli olarak tanımladı.

Bu arada İran, ucuz elektriği nedeniyle Bitcoin (BTC) madencileri için tercih edilen bir yer haline geldi. Bir Reuters raporu , tüm madencilik faaliyetlerinin %4,5’inin şu anda İran’da gerçekleştiğini ortaya koydu.

İran kripto borsası Bitestan tarafından yapılan bir tahmin, ülkedeki kripto sahiplerinin sayısını 12 milyon olarak gösteriyor.

Bitestan CEO’su Hamed Mirzaei, şunları söyledi :

“İranlıların günlük kripto işlemlerinin 30 ila 50 trilyon riyal (181 milyon $) arasında olduğu tahmin ediliyor ve anlaşmaların %88’inden fazlası yerel değişim platformları aracılığıyla gerçekleştiriliyor.”

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?