Bitcoin Madencilik Zorluğu ve Fiyat Nereye Gidiyor?

0

Son verilere göre, Bitcoin’in hashrate’indeki yükselişler ağ zorluğuna yansıyacak ve bu fiyatı etkileyecek.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yaşanan salgın ve ekonomi üzerindeki etkisiyle Mart ayında 24 saat içinde %50’lik bir düşüş sergiledi. Bu düşüş sonrasında birçok isim artık Bitcoin’in “öldüğünü” ifade etti. Bunun yanında blok ödülü yarılanması sonrasında bazı madenciler artık eskisi kadar kar elde edemedikleri gerekçesiyle faaliyetlerini sonlandırdı. Ancak tüm bunlardan sadece üç buçuk ay sonra, ağ verileri Bitcoin’in temelde her zamankinden daha güçlü olduğunu gösteriyor.

Bitcoin Madencilik Zorluğu

Elde edilen son veriler göre Bitcoin’in hashrate’i durgun piyasaya rağmen artış sergiliyor. Kripto veri firması TradeBlock 7 Temmuz’da yaptığı bir açıklama ile hashrate’n yedi günlük hareketli ortalamasının saniyede 124 eksahash’ın üzerine çıktığını ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi. Geçmiş verilerle karşılaştıracak olursak bu, bir yıl önceki hashrate’in iki katı ve Bitcoin’in 20.000 dolar olduğu zamanki hashrate’ten %1.000 daha yüksek.

Hashrate’teki bu yükselişin, madencilik ile blokların ne kadar sürede çıkarıldığını gösteren bir metrik olan Bitcoin ağ zorluğuna da yansıması bekleniyor. Bununla birlikte dünya çapında madencilerin yatırımlarını arttırmasının da ağ zorluğu üzerinde etkili olması bekleniyor.

Örneğin; Vancouver merkezli HIVE Blockchain Technologies 6 Temmuz’da Bitmain’in en yeni madencilik makinelerinden 200 adet satın aldığını açıkladı. Şirket, önümüzdeki üç hafta içinde bu makineleri etkinleştirmeyi planlıyor.

Öte yandan Amerika merkezli bir Blockchain ve yapay zeka sağlayıcısı Core Scientific, daha da büyük bir yatırım yaptı. Forbes’a göre şirket, şimdiye kadar ABD’de madencilik cihazı konusunda en büyük sevkiyat olduğu iddia edilen 17.595 yeni Bitmain Antminer S19 aldı.

Bunların yanında blok ödülü yarılanması sonrasında Bitcoin madenciliği, Çin’de şu anda yağmur mevsimin yaşanmasından da faydalanıyor. Kripto madenciliği Çin’de, özellikle hidroelektriğin yaygın olduğu nehir bölgelerinde merkezileştirildiğinden, artan yağışlar daha ucuz güce yol açıyor.

Fiyat Nasıl Etkilenecek?

Analistlere göre Bitcoin ağ zorluğu, madencilerin faaliyetlerinin devamlılığı ve hashrate ile fiyat arasında bir bağlantı bulunuyor. Aralık ayında, yatırımcı Charles Edwards, BTC’nin fiyatının uzun süre ağın güç tüketiminden etkilendiğini belirten bir model ortaya koydu ve bu modele göre fiyat 12.800 dolar olmalı.

Dolayısıyla madenciler yeni makineleri etkinleştirmeye devam ettikçe önümüzdeki günlerde fiyatın 12.800 dolara çıktığını görebiliriz.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?