Altın Destekli Kripto Para Nedir Ve Nasıl Çalışır ?

0

Altın destekli jetonlar, fiziksel altına yatırım yapmak için daha erişilebilir bir alternatif olarak giderek daha popüler hale geliyor.

Altın destekli bir kripto para birimi, fiziksel altın tarafından desteklenen bir tür dijital para birimidir. Para biriminin değeri, altının mevcut piyasa fiyatına dayanır ve diğer herhangi bir kripto para birimi gibi işlemler için kullanılabilir.

Bazı kripto para birimleri , türev varlığı (kripto) maddi bir varlığa (altın) bağlamak ve böylece fiyattaki aşırı dalgalanmaları önlemek için altın ile desteklenir. Bu nedenle, altın destekli kripto para birimi genellikle diğer dijital para birimlerinden daha kararlıdır. Bunun nedeni, altının fiyatının genellikle hisse senetleri veya kripto para birimleri gibi diğer varlıkların fiyatlarından daha az değişken olmasıdır .

Altın destekli kripto para birimi, enflasyona karşı bir korunma olarak da kullanılabilir. Altının fiyatı yükselirse, para biriminin değeri de artacaktır. Bu, hisse senetleri gibi diğer varlıkların fiyatı düşerse yatırımcıları para kaybetmekten koruyabilir.

Altın destekli kripto para birimleri, diğer tüm kripto para türleri gibi borsalarda alınıp satılabilir ve ayrıca çevrimiçi olarak mal ve hizmet satın almak için kullanılabilir. Altın destekli kripto para birimlerine yatırım yapan kişiler, altının fiyatlandırılmasından daha fazla getiri elde eder ve altın karşılığında jeton kullanabilirler.

Altın destekli token nasıl çalışır?

Belirli bir kripto para birimini desteklemek için kullanılan fiziksel altın, altın rezervlerinde tutulur. Bu rezervler, genellikle bankalar veya üçüncü taraf kurumlar gibi saklama görevlileri tarafından tutulur. Belirli destek oranına gelince, kripto para birimine bağlı olarak değişebilir. Örneğin, bazıları 1:1 (1 jeton ila 1 gram altın) ile fiziksel altınla desteklenirken, diğerleri bir onsun bir kısmı ile desteklenebilir.

Altın destekli bir kripto para birimine yatırım yapmanın temel avantajı, istikrar ve güvenlik sağlamasıdır. Altın yüzyıllardır bir para birimi olarak kullanılmış ve değeri zaman içinde genellikle sabit kalmıştır. Hal böyle olunca, altın destekli kriptonun değeri altının değerinin altına düşmeyecek ve bu da onu nispeten istikrarlı bir yatırım seçeneği haline getirecek. Ayrıca, bu kripto para birimlerinin değerleri altının değerinden daha yükseğe çıkabilir (ve bazen yükselir).

Altın destekli jetonların çoğu , Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş ERC-20 standart jetonlarıdır . Bu, ERC-20 jetonlarını destekleyen herhangi bir cüzdanda saklanabilecekleri anlamına gelir. Bu belirteçler, kripto borsalarını kullanan ana kripto para birimleri gibi alınıp satılabilir.

Altın destekli stablecoin’ler var mı?

Evet, altın destekli stablecoin‘ler var. Teknik olarak, altın destekli kripto para birimleri, sabit paraların gerçek dünyada var olan varlıklar tarafından desteklenen kripto para birimleri olduğu göz önüne alındığında, bir sabit para “varyantı” dır.

Sabit paraları destekleyen gerçek dünya varlıklarına örnek olarak devlet tarafından verilen itibari paralar, emtialar ve altın verilebilir. Stablecoin’ler, değerleri sabitlenmiş veya altta yatan, daha istikrarlı bir varlığın değerine bağlı olduğu için bu şekilde adlandırılır. Bu nedenle, örneğin, ABD doları destekli bir stablecoin’in fiyatı, ABD dolarının fiyatıyla birlikte yükselir ve düşer.

Altın destekli stablecoin’lerin popülerliğinin nedenleri:

  1. Altın destekli sabit paralar yatırımcılara, fiziksel olarak sahip olmak veya depolamak zorunda kalmadan altının sabitliğini sunar.
  2. Bir kişi altın destekli kriptoya yatırım yaptığında, jetonlarını destekleyen fiziksel altına karşılık gelen bir seri numarası alır.
  3. Altın tipik olarak küresel, ekonomik veya politik belirsizlik dönemlerinde yatırımcıları cezbeder. Altın destekli stablecoin’ler de aynı potansiyele sahip olmakla birlikte dijital olmanın ve fiziksel altından daha kolay bölünebilir, taşınabilir ve taşınabilir olmak gibi ek avantajlar sunar.

Altın destekli jetonları kim verir?

Bir kripto para biriminin altın destekli olması için, fiziksel altın sahibi ve kasalarda saklayan bir şirket tarafından çıkarılmalı veya oluşturulmalıdır. Örneğin, Singapur merkezli bir şirket olan DigixGlobal, popüler Ethereum tokeni DigixGlobal’ın (DGX) arkasındadır.

DigixGlobal, kesirli jetonlar sunarak altına yatırım yapmayı daha erişilebilir hale getiriyor. Böylece yatırımcılar küçük miktarlarda altın biriktirebilir ve varlıklarını gerçek zamanlı olarak yönetebilir ve ayrıca borsada işlem gören fonlara katılabilirler. Fiziksel altın destekli DGX jetonları, Singapur’da Safe House Singapur kasasında ve Kanada’daki başka bir kasada tutulmaktadır.

Altın destekli jetonlara yatırım yapmanın herhangi bir sakıncası var mı?

Altın destekli jetonlarla ilgili ana risklerden biri, hala nispeten yeni bir kavram olmalarıdır. Bu nedenle, bu belirteçlerin değerlerini koruyacağının veya onları destekleyen şirketlerin yükümlülüklerini yerine getirebileceğinin garantisi yoktur.

Dikkate alınması gereken bir diğer risk de, altına dayalı jetonların altın fiyatına sabitlendiğinden, altın fiyatlarının düşmesi durumunda değerlerinin düşecek olmasıdır. Böyle bir fenomen nadir olarak kabul edilebilse de, yatırımcıların bilmesi gereken bir olasılıktır.

Ayrıca, bazı altın destekli kripto para birimlerinin düşük likidite sorunu vardır. Bu, kripto borsalarında işlem yapılmaması nedeniyle sınırlı bir yatırımcı tabanına atfedilebilir, bu da istendiğinde bu jetonları satın almayı veya satmayı zorlaştırır.

En İyi 10 Altın Destekli Kripto Para Birimi:

Meta Gold

Avustralyalı bir teknoloji girişimi olan Meta Gold, merkezi olmayan bir altın tokenini başarılı bir şekilde kurmak için bir blockchain protokol şirketi olan Algorand ile ortaklık kurdu. Meta Gold, altın oranı için şirketin platformu üzerinden satın alınabilir. Satıcının tokenizasyon yoluyla anında altın ticareti ve ödeme yapmasına olanak tanıyan mevcut altın tedarik zincirine entegre edilmiştir. Bir hoşgörü daha, platformun kullanıcılara hem sanal altın jetonları hem de fiziksel altın ticareti yapma olanağı sunmasıdır.

AABB Gold Token (AABBG)

AABBG, altına sabitlenmiş kripto para piyasasındaki son girişimlerden biridir. Neyse ki sanal token, bir dizi yıkıcı ve fütüristik avantajla birlikte geliyor. Dijital ağda jetonların varlığını sağlayan madenden jetona altın destekli bir formatı takip eder. Şirketin madencilik üretim segmentinden AABBD tokenini %100 destekleyen fiziksel altın varlıklarını doğrular.

Anthem Gold

Anthem Vault Inc. tarafından geliştirilen Anthem Gold, her biri bir gram fiziksel altınla desteklenen jetonlar sunar. Altın tamamen sigortalıdır ve banka dışı bir operatörde güvenli bir şekilde saklanır. Madeni para Nisan 2019’da piyasaya sürüldü ve Anthem Gold Edge Cüzdanında mevcut.

Gold Coin (GLC)

Gold Coin, Digital Gold LTD tarafından geliştirilen bir ERC-20 madeni paradır. Kripto para birimi, ekonomik özgürlüğün desteklenmesine inanan bir grup gönüllü tarafından inşa edildi ve sürdürülüyor. GLC yatırımcıları tutarken, iki dakikalık onay hızları gibi benzersiz özelliklere erişebilir ve bu da onu tüm altın sabitli tokenlerin en hızlı işlemi haline getirir. GLC ayrıca satın alınan herhangi bir altın için özel bir Goldcoin Cüzdanı sunar ve işlem ücreti yoktur, bu da yatırımcıların altınlarını satın almalarını ve tutmalarını son derece kolaylaştırır.

Perth Mint Gold Token (PMGT)

PMGT olarak da bilinen Perth Mint Gold Token, piyasadaki en güvenilir altın sabitli kripto para birimlerinden biridir. Dikkat çekici bir şekilde, PMGT, Avustralya hükümeti tarafından resmi olarak onaylanmıştır. Batı Avustralya’nın Perth Mint’i tarafından oluşturulan dijital altın, gerçek altın bloklarıyla kefildir ve şirket ayrıca her satın almanın kanıtı olarak dijital altın sertifikaları sağlar. Ayrıca, PMGT, yatırımcılar arasında kolay saklama, daha az saklama ve sigorta ücretleri ve rekabetçi ve uygun maliyetli alternatifi ile ünlüdür.

PAX Gold (PAXG)

Güvenilir bir Amerikan şirketi olan Pax Gold tarafından piyasaya sürülen PAXG jetonu, bir Londra Sağ Teslimat altın çubuğunun bir onsunu temsil eder. 2019 yılında piyasaya sürülen PAXG, Londra Külçe Piyasası Birliği’nin onaylı depolama tesislerinden Brink’in kasalarında saklanıyor. Altına sabitlenmiş kripto paranın yaratıcıları, altın satın almayı kolay ve en önemlisi dijital hale getirmek için jetonu yarattı. PAXG’yi satın alarak, token sahipleri altının bir kısmının tam mülkiyetine sahip olurlar ve onu ticaret amacıyla da kullanabilirler.

AurusGOLD (AWG)

AWG olarak da bilinen AurusGOLD, LBMA sertifika rafinerilerinden 1 gram %99,99 altın ile teminatlandırılmış ve karşılığında itfa edilebilen altın destekli bir jetondur. Sürdürülebilir dijital altın tokeni, istikrarsız itibari para birimlerine alternatif olarak veya altına yatırım yapmanın en erken yolu olarak kullanılabilir. AWG, AWG ve külçe altın piyasaları arasında arbitraj yapabilen altın tüccarları tarafından basılıyor ve AWG’nin fiyatını spot katlama fiyatı ile aynı hizada tutuyor.

DigixGlobal (DGX)

DigixGlobal, altınla sabitlenmiş DGX belirteçleri sağlayan Singapur merkezli bir şirkettir. DGX tokeni 1:1 oranında desteklenir ve piyasa değeri 1.183.867 ABD Doları’dır. Her jeton 1 ons altını temsil eder. Altın, bu listedeki diğer altın destekli jetonlara kıyasla benzersiz bir katma değer olan Singapur ve Kanada’da saklanır; dünyanın iki bölgesinde depolama lokasyonlarına sahip olarak, sadece tek bir lokasyona sahip olmanın riskleri azaltılmaktadır.

Cash Telex (CTLX)

Cash Telex madeni paraları, çeşitlendirilmiş bir altın, gümüş, elmas ve gayrimenkul fonuyla bağlantılıdır. Bir Cash Telex altın parası, güvenli bir şekilde tonozlanmış bir gram altına eşittir. Altının tamamı tamamen sigortalıdır ve denetlenir, ayrıca kamuya açık olarak doğrulanabilir.

Kaynak: Coin Telegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?