Circle, Euro Destekli Stablecoin EUROC’u Piyasaya Sürdü

0

İşletmeler operasyonlarını iyileştirmek için zincir üstü likiditeye baktıkça, stablecoin’lere olan talep artmaya devam ediyor.

USD Coin USDC ) ihraççısı Circle Internet Financial, avroya sabitlenmiş tamamen ayrılmış bir stabilcoin piyasaya sürüyor ve piyasaya kripto döviz hizmetlerine olan talebin son endüstri kargaşasına rağmen yüksek kaldığını gösteriyor. 

Circle Perşembe günü paylaştığı bir açıklamada Euro Coin veya EUROC‘un 30 Haziran’da işlem görmeye hazır olacağını söyledi. USDC gibi, Euro Coin da tamamen rezervlerle – bu durumda euro ile – desteklenen, düzenlenmiş bir sabit paradır. Bu, dolaşımdaki her EUROC jetonunun, Amerika Birleşik Devletleri tarafından düzenlenen finans kurumlarında muhafaza altında tutulan eşdeğer bir euro cinsinden rezerve sahip olacağı anlamına gelir. 

Silvergate Bankası, euro ile sabitlenmiş stablecoin’in ilk koruyucusu olarak listelendi.

EUROC stablecoin, işletmelere ödemeler, ticaret, borç verme ve borçlanma için kullanılabilecek euro likiditesine daha geniş erişim sağlıyor. Stabilcoin başlangıçta Ethereum blok zincirinde bir ERC-20 standart belirteci olarak piyasaya sürülecek.

Uluslararası Ödeme Bankası’na (BIS) göre, döviz cirosu açısından, euro dünyanın en büyük ikinci fiat para birimidir. BIS’in 2019 Trienal Merkez Bankası Anketi, euronun tüm döviz işlemlerinin %32’sinin bir tarafında olduğunu buldu.

1999 yılında piyasaya sürülen euro, 19 üyeli Avrupa Bölgesi’nin ortak para birimidir. Bir ticaret çifti olarak hakimiyeti, %57,6 ağırlığa sahip olduğu Amerika Birleşik Devletleri Dolar Endeksi veya DXY’ye daha da yansır.

Stablecoin’ler başlangıçta, dijital varlıklar üzerindeki bankacılık kısıtlamaları nedeniyle kripto tüccarlarına likiditeye erişim sağlamanın bir yolu olarak tasarlandı. Bununla birlikte, kullanımları yıllar içinde önemli ölçüde genişlemiştir. Stablecoin’ler artık sermaye kontrolleri veya yaptırımlar nedeniyle dolara erişimin kısıtlandığı ülkelerdeki kullanıcıların yanı sıra banka hesabı olmayan ve banka hesabı olmayan nüfusa da hizmet ediyor. Bildirildiği gibi, Circle kısa süre önce USDC işlemleri için özel işletme hesapları başlattı ve işletmeler arasında stablecoin ödemelerine yönelik artan talebin altını çizdi.

CoinMarketCap’e göre, küresel stablecoin piyasası şu anda 157,5 milyar dolardan fazla değerde. USDC’nin piyasa değeri 54.2 milyar dolar.

Kaynak: Coin Telegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?