Tether (USDT) ve USDC Sabit Paraları Cardano Blok Zincirinde Başlatılıyor

0

Stablecoin’ler, Tether’in piyasaya sürülmesinden bu yana kripto para piyasasında yer almaktadır, ancak şu ana kadar Cardano blok zincirinde herhangi bir stablecoin bulunmadı.

Tether’in piyasaya sürülmesinden bu yana, kripto para birimi alanında sabit paralar var oldu, ancak yakın zamana kadar Cardano ekosisteminde kayda değer bir sabit para yoktu. Cardano’nun kurucusu ve Ethereum’un kurucu ortağı Charles Hoskinson, Twitter’da stabilcoinlerin Cardano blok zincirine geldiğini belirten bir duyuru yaptı.

Bay Hoskinson’ın tweet’i , WingRiders Twitter hesabından gönderilen başka bir tweet’in alıntı tweet‘iydi:

“Wingriders, Cardano’da piyasaya sürülecek en heyecan verici DEX’lerden biri ve şimdi stabilcoinler getiriyorlar!” Cardano kurucusu tweetinde söyledi.

Cardano‘da merkezi olmayan bir borsa (DEX) olan WingRiders, Cardano ana ağ blok zincirindeki en popüler iki sabit para birimini tanıtmak için Milkomeda Vakfı ile ortaklık kurdu.

İki protokol, Cardano’da ilk kez Tether ve USDC stabilcoinlerinin ticaretini sağlamak için Milkomeda Bridge yan zincirini ( dcSpark tarafından geliştirilen ) ve Ethereum Sanal Makinesini (EVM) kullanacak. Stabilcoin’lerin, değişken piyasa koşullarında kullanıcılar için güvenli liman varlığı olarak işlev görmesi amaçlanıyor.

Tether (USDT) ve USDC stabilcoinleri Cardano’da nasıl çalışacak?

Süreç , kullanıcıların Ethereum tabanlı ERC-20 jetonlarını Metamask ve Nomad köprüsünü (Quantstamp tarafından denetlenir) kullanarak Milkomeda yan zincirine taşımasıyla çalışır. Milkomeda, kullanıcı için tutulan ERC20 belirteçlerini desteklemek için EVM’leri kullanan bir Cardano yan zinciridir (örneğin, Flint cüzdanlarında veya yine Metamask kullanılarak).

Bu ERC-20 jetonları, daha sonra Cardano blok zincirinde Cardano yerel jetonlarını yayınlayacak olan bir ağ geçidi tarafından kilitlenecek. Bunu yapmak için Flint cüzdanı kullanılabilir.

USDT ve USDC’nin paketlenmiş sürümlerini dolaştırmak için akıllı sözleşmeler kullanılacak

USDT ve USDC stabilcoinlerinin sarılmış versiyonları, stabilcoinin bir ERC-20 versiyonu ağa köprülendiğinde Cardano blok zincirinde yayınlanacak.

Sarılmış tokenler , dayanak varlıkla aynı fiyata sahip dijital varlıklardır. Orijinal dijital varlık, dijital bir kasa görevi gören ve sarılmış versiyonun farklı bir blok zincirinde oluşturulmasına izin veren bir paketleyiciye yerleştirilir.

Milkomeda Köprüsü, ERC-20 jetonlarını Cardano zincirine eşlemek için kullanılacak. ERC-20 jetonları köprüye ulaştığında, akıllı bir sözleşme içinde kilitlenirler. Eşleme protokolü, bu devam ederken Cardano blok zincirinde kilitli olan önceden basılmış 20 USDC jetonunu yayınlayacaktır. 

Bu belirteçler, kilitli ERC-20 belirteçlerini tutan akıllı sözleşmeye bağlanacaktır. Sarılmış ERC-20 jetonları daha sonra ağ geçidinden Flint cüzdanına gönderilebilir. Kullanıcılar daha sonra WingRiders DEX aracılığıyla alım satım veya likidite sağlama amaçları için paketlenmiş tokenleri kullanabilecekler.

Stabilcoin’ler Cardano ekosistemini nasıl etkileyecek?

Stabil paralar, genellikle bir hazine veya rezerv varlık tarafından desteklenen, fiyat açısından istikrarlı bir değişim ortamı sunmayı amaçlayan kripto para birimleridir. Tether (USDT) ve USDC , USDT rezervlerini yöneten Tether Limited ( Bitfinex’e ait) ve USDC rezervleri Circle tarafından yönetilen ABD doları rezervi tarafından desteklenen fiat teminatlı sabit paralardır.

Merkezi olmayan finans (Defi) , düşük oynaklıkları nedeniyle stabilcoinler için en popüler kullanım örneklerinden biridir. Tüccarlar, diğer kripto para birimleriyle ticaret yapmak, varlıklarından getiri elde etmek için stake yapmak, bir likidite sağlayıcısı (LP) olarak bir Defi protokolüne ( DEX gibi) likidite eklemek ve daha fazlası için sabit paraları kullanır.

Cardano blok zincirine stabilcoinlerin eklenmesi, geliştiricileri protokoller oluşturmaya veya ağa taşımaya teşvik ederek Defi ekosistemini oluşturmaya yardımcı olabilir. Stabilcoin’ler, çok düşük volatiliteleri nedeniyle Cardano blok zincirinde bir değer deposu olarak da kullanılabilir.

Stablecoin’ler, yeni yatırımcılar için Defi alanına daha kolay bir giriş noktası olarak da hizmet edebilir.

Kaynak: Cryptoslate

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?