Endonezya, 2022’nin Sonuna Kadar Kripto Borsasını Kurmayı Planlıyor

0

Endonezya hükümeti, 2021’de ilk kez kamuoyuna duyurulan bir dijital varlık borsası kurma planına geri döndü. Sözde “kripto borsası”nın 2022’nin sonuna kadar kurulması planlanıyor. 

DealStreetAsia’ya göre, Endonezya Ticaret Bakan Yardımcısı Jerry Sambuaga , Bali’deki NXC 2022 Uluslararası Zirvesi sırasında ülkenin hala kripto borsasını başlatmayı planladığını, ancak tüm projenin ek hazırlıklar nedeniyle ertelendiğini doğruladı :

“ Her şartın, prosedürün ve gerekli adımların atıldığından emin olacağız ”

Sambuaga ayrıca, hangi kuruluşların “borsaya dahil edilebileceğini” değerlendirmek ve onlar için minimum gereksinimleri belirlemek gibi, lansman öncesinde kaçınılmaz hazırlık görevlerini de açıkladı. 

Endonezya’daki büyük bir payı Binance’e ait olan ve 25 lisanslı kripto borsasından biri olan Tokokrypto‘nun CEO’su Pang Hue Kai, projeyi Endonezya kripto ekosistemi için bir katalizör olarak nitelendirdi.

Ulusal kripto borsasının ilk duyurusu  Aralık 2021’de geldi. O zamanlar, devlete ait telekomünikasyon şirketi PT Telkom Endonezya’nın risk sermayesi kolunun ve kripto borsası Binance‘in ortak bir girişim kuracağı bildirilmişti.

Endonezyalı teknoloji şirketi PT GoTo Gojek Tokopedia Tbk, varlıklarını çeşitlendirmek amacıyla yerel bir kripto borsası olan PT Kripto Maksima Koin’i 124.84 milyar rupiah (8.38 milyon $) karşılığında satın aldı.

Endonezya Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Düzenleme Kurumu’ndan alınan verilere göre, 2021’de Endonezya’daki kripto varlıklarının toplam işlem hacmi 2020’ye kıyasla %1.000’den fazla artarak 859.4 trilyon rupiye (57.7 milyar $) yükseldi. 11 milyonun biraz altında olan ülke nüfusunun yaklaşık %4’ü kriptoya yatırım yapıyor .

Kaynak: Coin Telegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?