Fed, Son Gerginliğin Stablecoin Sektöründeki ‘Yapısal Kırılganlıkları’ Vurguladığını Söyledi

0

Fed, stablecoin’lerdeki güvenlik açıklarının, onları destekleyen varlıkların riskliliği ve likiditesi konusunda şeffaflık olmaması nedeniyle daha da artabileceğini belirtiyor.

Federal Rezerv, dijital varlıklar üzerindeki son baskı nedeniyle stabilcoinleri bir endişe alanı olarak görüyor ve bunun “hızla büyüyen sektördeki yapısal kırılganlıkları” vurguladığını belirtiyor.

Ajans, 17 Haziran tarihli bir para politikası raporunda , bazı para piyasası fonlarında, tahvil fonlarında ve istikrarlı paralarda yapısal kırılganlıkların devam ettiğini, ancak yerel bankalar ve aracı kurumlardaki fonlama risklerinin düşük olduğunu söyledi.

Düzenleme potansiyeli

Rapor, stabilcoin’lerin son yıllarda katlanarak büyüyerek Mart 2022’de 180 milyar dolardan fazla bir değere ulaştığını ve Tether (USDT), USD Coin (USDC) ve Binance USD’nin (BSUD) toplam piyasa değerinin %80’inden fazlasını oluşturduğunu belirtiyor.

Ajans, güvenli ve yeterince likit varlıklarla desteklenmeyen stablecoin’ler için düzenleme ve standartların eksikliğini vurgulamak için TerraUSD’nin (UST) çöküşüne değindi ve yatırımcılara ve potansiyel olarak finansal sisteme istikrarsızlaştırıcı işlemlere karşı savunmasız, bu tür madeni paralar yapmak da dahil olmak üzere riskler yarattığını ekledi.

Fed raporunda şöyle diyor:

“Belirli sabit paraların değerindeki çöküş ve diğer dijital varlıklar için piyasalarda yaşanan son gerginlikler, bu tür yapıların kırılganlığını gösteriyor.”

Fed raporda, bu sabit paralardaki bu tür güvenlik açıklarının, bu tür paraları destekleyen varlıkların riskliliği ve likiditesi hakkında şeffaflık olmaması nedeniyle daha da artabileceğini belirtiyor. Özellikle diğer kripto para birimlerinde kaldıraçlı alım satımda olmak üzere istikrarlı para kullanımının artmasının, talepteki oynaklığı ve itfa risklerini artırabileceği konusunda uyardı.

Fed’e göre, Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu, Federal Mevduat Sigorta Kurumu ve Para Birimi Denetleme Ofisi, stablecoin risklerinin üstesinden gelmek için önerilerde bulundu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen kısa süre önce, kripto pazarından milyarlarca doları silen TerraUST çöküşünün ardından stabil paralar üzerinde federal bir düzenleyici çerçeve için savundu.

Bu arada, Federal Rezerv başkanı Jerome Powell geçtiğimiz günlerde ajansın bir CBDC‘nin mevcut ödeme sistemini nasıl iyileştirebileceğini incelediğini söyledi. Ajans, ABD CBDC’sinin doların uluslararası konumunu korumaya yardımcı olma potansiyeline sahip olduğuna inanıyor.

Kaynak: Cryptoslate

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?